Руската Държавна дума прие на трето и последно четене законопроект за доживотни присъди за държавна измяна. За този член от Наказателния кодекс досега се предвиждаше наказание от 12 до 20 години затвор и глоба до 500 000 рубли.
Броят на присъдите в такива случаи се увеличи след нахлуването на Русия в Украйна.
С новите промени, приети във вторник, се увеличава и наказателната отговорност по членове за саботаж и тероризъм и се въвеждат наказания за съдействие при изпълнението на решения на международни организации, в които Русия не е страна.
Формулировката предполага, че такъв например може да бъде Международният наказателен съд в Хага, който издаде заповед за арест на президента Владимир Путин и Мария Лвова-Белова, която отговаря за правата на децата в руската президентска администрация. Двамата бяха обвинени в незаконното депортиране на украински деца в Русия.
Този член предвижда наказание до 5 години лишаване от свобода или глоба от 300 000 до 1 милион рубли.
С промените се увеличава и максималната присъда за извършване на терористични нападения и за участие в терористично сдружение.
Наказанията по наказателния член за саботаж също са увеличени. За действия, насочени към увреждане на транспортната инфраструктура и съоръженията за поддържане на живота на населението, сега може да се наложи до 20 години затвор. От началото на войната в Украйна броят на обвиненията в саботаж в Русия се е увеличил. Преди това подобни случаи често се преследваха по по-леките обвинения в хулиганство или унищожаване на имущество.
Между 1997 г. и 2021 г. 117 души са били обвинени в държавна измяна. През 2022 г. руските съдилища са издали 11 присъди по члена за държавна измяна по данни на организацията ОВД-Инфо. Няколко от тях са свързани с обвинения в работа за украинските служби за сигурност.
Последно по този член беше осъден опозиционният политик Владимир Кара-Мурза. Той получи общо 25 години затвор по три обвинения - за държавна измяна - 18 години, а за дейността в полза на "нежелана" организация (поради сътрудничество с фондация "Свободна Русия" на Михаил Ходорковски) - 3 години.
Във вторник в руското външно министерство бяха извикани посланиците на САЩ, Великобритания и Канада. От ведомството казаха, че това е станало "поради груба намеса във вътрешните работи на Русия и дейности, които не съответстват на дипломатическия статут".
Срещу посланиците е отправен остър протест заради коментарите им относно присъдата на Кара-Мурза, което според Москва е "натиск върху властите и съда". Руското външно министерство заплаши, че ако някой от служителите на посолствата повтори "стъпки, целящи подбуждане на раздори в руското общество", ще "прекрати преждевременно престоя им в Москва".