Украинските власти възстановиха в четвъртък електроенергията и водоснабдяването в градовете, поразени при масираните руски ракетен обстрел в сряда, включително и Киев. Около 80% от домакинствата в столицата останаха без ток и вода през нощта, а реакторите на три атомни централи в страната бяха изключени.
"Енергийни инженери и специалисти работиха цяла нощ", заяви в четвъртък кметът на Киев Виталий Кличко с уточнението, че водоснабдяването в половината от града - на левия бряг на река Днепър, е било възстановено още сутринта.
Украйна твърди, че по време на мащабната атака преди ден Русия е изстреляла около 67 крилати ракети и 10 дрона срещу енергийната инфраструктура в страната.
Москва фокусира обстрелите си върху ключовите за Украйна енергийни обекти, откакто руските сили започнаха да търпят поражения на фронта и дори бяха принудени да се изтеглят от Херсон - единственият окупиран от тях украински областен град.
На този фон преди ден Европейският парламент прие резолюция, в която определи Русия като "държава, спонсор на тероризма" и "държава, която използва терористични средства".
Междувременно украинският президент Володимир Зеленски призова във видеоконферентна връзка Съвета за сигурност на ООН да предприеме действия за прекратяване на руските удари по енергийни обекти в страната му, които оставят населението без водоснабдяване и електричество на прага на зимата, съобщи Ройтерс.
"Това е руската формула на терора", каза Зеленски, припомняйки, че в сряда срещу Украйна са били изстреляни около 70 руски ракети, които са поразили болници, училища, транспортна инфраструктура и жилищни райони.
"Престъпление срещу човечеството"
"При температури под нулата няколко милиона души са без електроснабдяване, без отопление и без вода, това очевидно е престъпление срещу човечеството", каза още украинският президент, призовавайки Съвета за сигурност за "много твърда реакция".
По думите на Зеленски международната общност не може "да става заложник на един международен терорист", намеквайки за правото на вето на Москва, което блокира всяка резолюция срещу руската агресия в Украйна.
Той настоява Русия да загуби правото си на глас в Съвета за сигурност, защото тя "прави всичко, за да превърне един енергиен генератор в по-мощен инструмент от Устава на ООН".
"Убийството на цивилни, разрушаването на гражданска инфраструктура представляват терористичен акт. Украйна продължава да изисква решителен отговор от страна на международната общност на тези престъпление", написа по-рано в Туитър украинският президент, настоявайки за спешно заседание на 15-чления Съвет за сигурност.
Зимата като оръжие
Американската посланичка в ООН Линда Томас-Грийнфийлд заяви, че руският президент Владимир Путин "очевидно използва зимата като оръжие, за да причини огромно страдание на украинския народ". Според нея Кремъл ще се опита да замрази страната, за да я подчини.
Посланикът на Русия в световната организация Василий Небензя пък възрази, че правилата на Съвета за сигурност не допускат Зеленски да се включва по видеоконферентна връзка. Руснакът определи изявлението на украинския президент като "безразсъдни заплахи и ултиматуми".
Официалната позиция на Москва е, че щетите по енергийната инфраструктура на Украйна са нанесени от ракети, изстреляни от собствената ѝ противовъздушна отбрана и затова призова Запада да спре да я снабдява с такова въоръжение. Това твърдение обаче не е потвърдено от други източници.