Руските затворници, които бяха мобилизирани за фронта в Украйна, в момента са между чука и наковалнята - пред тях е украинската армия, а зад тях - заградителните отряди.
Ако настъпват към украинските позиции, ще ги убие врагът, а ако спрат или решат да избягат, ще ги застрелят хора от собствената им армия.
За да е сигурно, че стрелбата ще стане факт, има и втора линия на заградителните отряди - тези, които ще убият своите колеги от първата линия, ако онези откажат да стрелят.
Разказите стигат до нас чрез руски правозащитници и украински офицери. Засега те не могат да се потвърдят независимо.
Това, че в руската армия, нахлула в Украйна, действат заградителни отряди, е новина още от месец март 2022 г. Тогава тези функции се изпълняваха от бойците на чеченския лидер Рамзан Кадиров. Историята потъна сред новините от наскоро образувания фронт в Европа. Сега тя се връща обратно с други герои и в други условия.
Бахмут, Украйна, октомври 2022
Град Бахмут е единственото място на фронта, в което руската армия е в настъпление, а не в отбрана. Така е от няколко седмици. Там Русия хвърля най-много сили, губи войници, но не се отказва.
Причината за тази настойчивост е в това, че Бахмут е "врата" към Славянск - градът, до който се намира водосборният басейн на цялата Донецка област. Ако Славянск е в украински ръце, руските сили в Донецка област няма как да изкарат зимата, казва украинският военен експерт Олег Жданов.
Според украинските власти руският президент Владимир Путин е заповядал Бахмут да бъде превзет до края на октомври заедно с цялата останала част на Донецка област. Той беше издавал подобни заповеди и през май, юли и септември, но Русия и досега продължава да контролира само част от областта.
"По една рота на ден"
В момента Русия атакува Бахмут от север чрез чеченския полк "Ахмад", а от изток - чрез затворниците, включени в частната руска армия "Вагнер", казва съветникът на украинската президентска администрация Олексий Арестович. Според него пейзажът е по-зле от гледките, познати от Първата световна война - няма здрава постройка, земята е изорана от снаряди.
Той описва затворниците като необучени и неподготвени за истински фронт, убивани още в момента, в който се появят за пръв път на бойното поле.
"При най-най-най минималистични оценки в района на Бахмут ние убиваме по една [руска] рота на ден", казва той. "Убиваме петдесет души, но веднага ни изпращат още петдесет. Продължават по най-тъпия начин да прииждат върху телата на убитите си другари. Убиваме и тях".
Според Арестович причината за това неспирно "прииждане" е в двете линии на заградителните отряди, стоящи зад настъпващите затворници.
"Даже Сталин не се е сещал да сложи двойни заградителни отряди", казва той.
Защо затворници?
През септември 2022 отпаднаха наведнъж три табута в руското публично пространство. Москва спря да крие, че съществува частна руска армия на име "Вагнер", която се покровителства от властите. Олигархът Евгени Пригожин, който е известен и като "готвач на Путин", и като създател на "фабрики за тролове", спря да крие, че е неин собственик. Управите в затворите, близките на осъдените и самият Пригожин спряха да крият, че затворници просто ей така излизат "на свобода", привикани в частна армия на човек без никаква формална власт.
"Вагнер" е паравоенна структура, замесена в размирици и преврати в Африка, унищожаването на Сирия и анексията на Крим. Пригожин не само отричаше, че е неин създател, но и заплашваше да съди всеки, който го свързва с тази армия. След години на отричане през септември той се появи във видео, заснето в затворнически двор. Там той - или човек, който твърде много прилича на него - призовава осъдените да се бият в Украйна.
Такова нещо може да е било позволено само лично от Путин, казва Олга Романова, която е директор на неправителствената организация за защита на правата на затворниците "Русь сидящая". Романова е от първите, които говорят за наличието на заградителни отряди във "Вагнер" по време на операциите му в Украйна.
Тя твърди, че затворниците са били подмамени от обещанията на Евгени Пригожин за амнистия и за много пари. А истината е, че в руския парламент е внесен проектозакон, който изключва амнистията. Ако затворниците оцелеят на фронта, един ден от войната ще им се зачита за десет излежани дни от присъдата, казва тя.
Но оцеляването изобщо не е сигурно, смята Романова. Тя цитира близките на затворниците, които ѝ преразказват разговорите с тях. Ето ги в резюме: затворниците знаят, че са на най-тежкото място на фронта, вярват, че ако се бият добре, ще станат богаташи с изпрано минало, знаят и най-важното - че не могят да избягат от бойното поле, защото инак ще бъдат "занулени" - жаргонна дума от речника на паравоенната група "Вагнер", която замества думата "разстреляни".