ГЕРБ внася законопроекти за бюджета, енергетиката и отбраната
Законопроекти с пакети от мерки, свързани с бюджета и разходите за отбрана и енергетика ще бъдат внесени от ГЕРБ-СДС в Народното събрание. Това каза лидерът на партията Бойко Борисов.
Партията се концентрира около 7 „антикризисни мерки“. Във връзка с енергетиката ще бъдат предложени компенсации за бизнеса, както и забрана за извеждането на битовите потребители на свободния пазар на електроенергията. Ще бъде направено и предложение за намаляване на цените на горивата с 1 лв. на литър.
Въпреки тези предложения Борисов се обяви против „внасянето на популистки бюджет наново“.
Депутатът от партията Кирил Ананиев каза, че са необходими спешни мерки, защото „държавата фалира“. Причина затова според него е политиката на последното редовно правителство и нападна Асен Василев, когото нарече „най-слабият финансов министър в последните няколко десетилетия“.
"Дискредитират левицата". Вигенин отрече за коалиция с ГЕРБ и ДПС
Зам.-председателят на парламента от БСП Кристиян Вигенин каза, че в 48-ия парламент не е възможно да бъде съставена управляваща коалиция. Той добави, че социалистите са предложили и подкрепили избора на Вежди Рашидов за председател на парламента заедно с ГЕРБ, ДПС и „Български възход“, само за да може да започне работата на депутатите.
„От вчера започнаха коментари, които целят да привържат БСП към някаква коалиция с ГЕРБ и ДПС. Разбирам защо се прави това – защото трябва БСП да бъде елиминирана като носител на промяната“, каза той в интервю за Нова телевизия и добави, че това е стратегия за дискредитирането на партията.
Според него позициите на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ срещу БСП са продиктуване от „опит да излязат от ситуацията“.
„Разбирам ги донякъде, но „Продължаваме промяната“ на практика не даде алтернатива“, каза още Вигенин.
Плевнелиев и Паси започнаха преговорите за кабинет
В събота сутрин започнаха преговорите между сформираната от ГЕРБ-СДС контактна група, оглавявана от Росен Плевнелиев и Соломон Паси и част от политическите сили. Първата среща беше между контактната група и представителите ГЕРБ, а по-късно ще бъде проведена и среща с „Български възход“.
Петков обвини БСП в "предателство на принципи" заради избора на Рашидов
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков обвини доскорошните си коалиционни партньори от БСП в „предателство на принципи“. По думите му това се е случило, след като БСП са решили да подкрепят избора на Вежди Рашидов за председател на Народното събрание.
Петков каза още и че изборът на Рашидов е дошъл в момент, в който „Демократична България“ е била готова да излъчи своя кандидатура в последните гласувания в петък, но тази идея не е получила необходимата подкрепа.
„Защо евроатлантиците от ГЕРБ предпочитат да гласуват с БСП и ДПС, вместо да дадат възможност на „Демократична България“? Защо БСП предпочете ГЕРБ и ДПС, вместо един от бившите си коалиционни партньори“, каза Петков пред Нова телевизия.
По думите му избирането на Рашидов е „превъртане на играта на прехода“ и връщане на 90-те.
„Ние помним, когато Вежди Рашидов беше номиниран за "мултак" на Мултигруп. За съжаление БСП подкрепи ГЕРБ и ДПС“, каза още Петков.
Вежди Рашидов беше избран за председател на парламента с гласовете на ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход".
"Един сантиментален момент". Акценти от речта на новия председател на парламента
"Снощи от Маями ми звъни Христо Стоичков". Вежди Рашидов стана председател на 48-ото Народно събрание след три дни разисквания и 10 неуспешни гласувания за предложените от партиите в парламента кандидати. Той беше избран с гласовете на ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход". Ето и няколко акцента от речта му, след като беше избран.
Кой е Вежди Рашидов?
Артист, министър, депутат. През годините Вежди Рашидов е влизал в различни роли и винаги се е стараел да поддържа близки контакти със силните на деня. Макар политическите му позиции невинаги да са били последователни, днес именно той се оказа "консенсусният" кандидатът и оглави парламента.
Кой е председателят на 48-ото Народно събрание четете тук.
Росен Плевнелиев и Соломон Паси започват преговорите за съставяне на кабинет
Контактната група, водена от Росен Плевнелиев и Соломон Паси, ще започне преговорите за съставяне на редовно правителство в събота. Първо те ще разговарят с представители на ГЕРБ-СДС и "Български възход", съобщиха от пресофиса на президента Плевнелиев (2012-2017).
Контактната група беше сформирана от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов веднага след предсрочните избори. Тогава той каза, че в преговорните екипи ще бъдат поканени хора с евроатлантическа репутация.
Срещите ще се проведат в зала "Запад" на Народното събрание. За 10:00 часа в събота е предвиден разговор с ГЕРБ-СДС, а в 13:00 часа – с партията на Стефан Янев.
До този момент писмен отказ е получен официално от "БСП за България" и "Продължаваме промяната", но и от "Демократична България" казаха, че няма да участват. И трите формации категорично отказват да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ-СДС. От "Възраждане" също няма да преговарят - тяхната позиция е, че не биха застанали зад правителство на друга партия.
Срещите на контактната група трябваше да започнат на 20 октомври - ден след очакваното сформиране на парламента, но заради продължилите три дни опити да бъде избран председател, се отложиха.
Вежди Рашидов е избран за председател на парламента
Мнозинство от четири партии избра за председател на 48-то Народно събрание депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов. Това се случи в петък - в третия ден на първото парламентарно заседание.
За заместник-председатели на парламента бяха избрани Росен Желязков (ГЕРБ), Никола Минчев (ПП), Йордан Цонев (ДПС), Цончо Ганев ("Възраждане"), Кристиан Вигенин (БСП), Атанас Атанасов ("Демократична България"), Надежда Самарджиева ("Български възход").
Бяха създадени и парламентарните групи. Председател на групата на ГЕРБ-СДС е Десислава Атанасова, на ПП - Андрей Гюров, на ДПС - Мустафа Карадайъ, на "Възраждане" - Костадин Костадинов, на "БСП за България" - Корнелия Нинова, на ДБ - Христо Иванов, на БВ - Стефан Янев.
"Ще доведем държавата до пълен блокаж“. Радев призова депутатите да започнат работа
Президентът Румен Радев отправи призив към народните представители да започнат работа в парламента, за да може българските институции да заработят.
„Ако така продължаваме, ще доведем до пълен блокаж държавата“, каза Радев пред журналисти в Брюксел в петък преди началото на втория ден от заседанието на Европейския съвет.
Президентът каза, че може да връчи мандат за съставяне на правителство, когато има структурирани парламентарни групи в Народното събрание.
„Проблемите, които трябва да се решават, са много. Много закони чакат“, каза той.
По неговите думи Висшият съдебен съвет, Инспекторатът към ВСС, Конституционният съд и БНБ работят в непълен състав или с изтекъл мандат, защото предишни парламенти не са изпълнили своите задължения.
Пореден провал при избора на председател в третия ден, в който тече първото заседание на парламента
Парламентът провежда третия си работен ден, в който продължава първото си заседание и отново не може да избере председател.
При поредното гласуване никой не събра нужните гласове на половината депутати. И отново Кристиан Вигенин от БСП и Йордан Цонев от ДПС стигнаха до балотаж, който също не излъчи председател.
Преди гласуването номинираните кандидати направиха изявления. Вигенин каза, че има риск лично за него и за БСП в това кандидатурата му да бъде подкрепена от ДПС и ГЕРБ.
"Ситуацията не е смешна". ПП ще подкрепи кандидата на БСП за председател
Парламентарната група на „Продължаваме промяната“ няма да издигне своя номинация за председател на парламента в петък. Това каза депутатът Мирослав Иванов по БНТ по-рано сутринта. Вместо това ПП ще подкрепят предложения от БСП Кристиян Вигенин.
„Надявам се, че днес ще успеем да намерим решение“, каза Иванов.
Първото заседание на 48-ото Народно събрание продължава трети ден, защото депутатите не могат да изберат председател на парламента, а това е законово изискване, за да започне изобщо работата.
Според Иванов в парламента се наблюдава липса на диалог и на компромиси, като той каза, че има предвид конкретно ГЕРБ.
"Техен е ангажиментът като първа политическа сила да намерят подкрепа и мнозинство за техния кандидат", каза Мирослав Иванов.
Той отказа да коментира поведението на президента Румен Радев.
По думите му ПП застава зад вече внесените си предложения всяка партия да предложи по двама от друга партия или да бъдат приети неформални критерии, на базата на които да се определи един кандидат около който политическите формации могат да се обединят.
"Ситуацията не е смешна, вината не е наша, че не се избира председател", каза още Иванов.
Радев призова депутатите да приемат бюджет, а не да провокират криза
От депутатите от 48-ото Народно събрание се очаква да приемат държавния бюджет за 2023 г. и необходимите проектозакони по плана за възстановяване и устойчивост, а не да предизвикват конституционна криза. Това заяви президентът Румен Радев в Брюксел, където присъства на среща на върха на ЕС.
“Очакваме Народното събрание да даде продукт, а в момента изцяло вече втори ден се занимава с вътрешни проблеми. Учудващо е, че Народното събрание, вместо да даде резултат, започва с конституционна криза”, каза държавният глава, визирайки невъзможността на парламентът да избере председател.
По повод политически коментари, че страната върви към еднолична президентска власт в страната Радев призова партийните лидери да поемат своята отговорност и да привлекат така българските граждани към урните, че да имат много по-сериозно представителство.
Вежди Рашидов не желае да бъде председател на парламента
Водещият първото заседание на 48-ото Народно събрание Вежди Рашидов декларира, че не желае да бъде избран за титулярен председател на парламента.
Това заяви самият той в четвъртък, след като съпартийката му Десислава Атанасова го номинира, тъй като е най-възрастен сред настоящите депутати.
След като “Продължаваме промяната” оттегли канидата си Никола Минчев в сряда вечерта, ГЕРБ направи същото в четвъртък оттегляйки Росен Желязков.
Вместо това Атанасова предложи председателят на парламента да бъде излъчен от третата по големина парламентарна сила - ДПС, или да бъде избран “най-възрастният, най-опитният”.
В крайна сметка ДПС номинира и БСП номинираха отново досегашните си кандидати - Йордан Цонев и Кристиан Вигенин, а “Възраждане” издигна Цвета Рангелова. Никой от тримата обаче не успя да събере подкрепа от мнозинството в пленарната зала, за да бъде избран.
"Никакъв консенсус". Председателският съвет не намира решение на кризата в парламента
Поредният председателски съвет в 48-ото Народно събрание, продължил повече от час в четвъртък, отново не успя да намери компромисно решение за избор на парламентарен председател.
"Не се стигна до някакъв консенсус", обяви пред журналистите съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов в кулоарите.
Досега депутатите не успяха да изберат председател след три поредни процедури с по две гласувания.
"Решихме да се върнем в зала и да продължим процедурата, да видим дали ще се намери някакво мнозинство около някакъв нов вариант", добави Иванов.
Публичните консултации, предложени от "Продължаваме промяната", не се състояха
Срещата за публични консултации за избор на парламентарен председател, предложена от “Продължаваме промяната”, не се състоя в четвъртък в зала “Запад” в Народното събрание, след като на нея не дойде нито един от останалите лидери на партиите.
Даниел Митов и Румен Христов се появиха в залата, където в този момент бяха само представители на медиите. Тогава Митов каза, че явно “Продължаваме промяната” са в изолация и добави, че мястото за тези разговори е в пленарната зала.
Кирил Петков коментира, че председателският съвет не може да даде решение на проблема заради задкулисните договорки. Затова с колегата му Асен Василев смятат, че публичните консултации са единственото решение.
В първия работен ден на 48-ото Народно събрание депутатите не успяха да изберат председател, тъй като нямаше достатъчно гласове за нито един от кандидатите. Междувременно обаче "Демократична България" внесе предложение за предоставяне на военна помощ на Украйна. Според предварителните заявки, дадени от партиите, такава може да бъде одобрена.
ГЕРБ оттегля Желязков и предлага председателят да е от ДПС или да бъде "най-възрастният"
ГЕРБ ще оттегли кандидата си за председател на парламента Росен Желязков в името на постигането на компримосно решение на кризисната ситуация, обяви Десислава Атанасова в четвъртък. Така най-голямата партия последва пример на втората формация "Продължаваме промяната", която в сряда вечерта оттегли своята номинация Никола Минчев.
Като компромисен вариант Атанасова предложи да бъде избран представител на третата по големина парламентарна група или "най-възрастният, най-опитният" народен представител. Това означава, председателят да бъде излъчен от ДПС или водещият първото заседание на парламента Вежди Рашидов от ГЕРБ да стане титуляр на поста.
По повод поканата от "Продължаваме промяната" за публични консултации Атанасова каза, че партията ѝ няма да излъчва свой представител, посочвайки, че "вместо да се търсят решения за хляба, се предлагат зрелища".
След оттеглянето на Минчев и Желязков в надпреварата остават Йордан Цонев от ДПС, Петър Петров от "Възраждане" и Кристиан Вигенин от БСП. Възможно е на председателския съвет в парламента партиите да стигнат до решение и за издигане на нови номинации.
"Продължаваме промяната" предлага публични консултации за парламентарен шеф
"Продължаваме промяната" предложи в четвъртък провеждане на публични консултации между всички парламентарно представени партии от 12:00 часа в зала "Запад" в Народното събрание. Идеята е разговорите да бъдат излъчвани на живо от медиите.
Според Асен Василев единственият начин за разрешаване на тази безпрецедентна криза е "да започне един прозрачен, открит процес".
Предложението на "Продължаваме промяната" дойде, след като депутатите не успяха да изберат председател на пето поредно гласуване в четвъртък сутринта.
След като кандидатът на втората политическа сила Никола Минчев беше оттеглен в сряда вечерта, в четвъртък бяха гласувани останалите четири номинации - Росен Желязков (ГЕРБ), Йордан Цонев (ДПС), Петър Петров ("Възраждане") и Кристиан Вигенин (БСП). Никой от тях обаче не събра необходимата му подкрепа от мнозинството от присъстващите в залата.
Междувременно Десислава Атанасова от ГЕРБ заяви пред медиите, че партията ѝ е готова да не издига повече номинацията на Желязков в името на намиране на компримисна фигура за председател на парламента.
Атанас Атанасов призова ГЕРБ да оттегли Желязков. Делян Добрев отказа
Съпредседателят на “Демократична България” (ДБ) Атанас Атанасов призова в четвъртък сутринта ГЕРБ да оттегли кандидата си за председател на парламента Росен Желязков, след като “Продължаваме промяната” оттегли своя - Никола Минчев.
В сряда Народното събрание не успя да избере председател след четири последователни гласувания и обяви почивка до четвъртък сутринта, тъй като конституцията го задължава да направи този избор още на първото си заседание.
“Видя се, че ГЕРБ, макар и да си купиха изборите, са в изолация. Никой не иска да си играе с тях, включително традиционният им скрит съюзник от ДПС. Ако ГЕРБ са национално отговорни, както твърдят, да оттеглят кандидата си и да отпушат процеса. Ако не го оттеглят, останалите политически сили показват признаци, че ще изберат друг председател, независимо от ГЕРБ”, заяви Атанасов пред Нова телевизия.
По думите му кандидатът на БСП Кристиан Вигенин едва ли ще получи подкрепата на ДБ заради позицията на левицата срещу предоставянето на военна помощ на Украйна.
Малко след Атанасов Делян Добрев заяви пред Нова телевизия, че ГЕРБ няма да оттегли своята номинация и обвини “Продължаваме промяната”, че отново тласка страната към криза.
“Защо решиха в последния момент да оттеглят кандидата си, като час преди това се разбрахме с “Демократична България” за ротационно председателство”, възмути се Добрев по повод предложението на ДБ Желязков и Минчев да се сменят на председателския пост.
"Продължаваме промяната" оттегли кандидатурата на Никола Минчев за председател на Народното събрание
"Продължаваме промяната" оттегля кандидатурата на Никола Минчев за председател на Народното събрание. Това съобщиха от партията на извънреден брифинг късно вечерта във вторник, след като по-рано се стигна до безпрецедентна ситуация.
На първото заседание на 48-ото Народно събрание, на което по Конституция трябва да бъде избран председател, това не можа да се случи след 4 гласувания, тъй като никой от кандидатите не събра повече от половината гласове. Първоначално най-голяма подкрепа получи кандидатът на ГЕРБ-СДС Росен Желязков, следван от номинирания от ПП Минчев. Кристиан Вигенин от БСП и Петър Петров от "Възраждане" останаха след тях.
Последва втора процедура по номинация и избор, при която ДПС издигна Йордан Цонев. При гласуването Минчев събра най-много гласове, тъй като този път за Желязков гласуваха само ГЕРБ-СДС, без ДПС. След като изборът отново не се състоя, беше обявена почивка до 10:00 часа в четвъртък, така че първото заседание на новия парламент формално да не бъде закривано и тогава пак да се проведе гласуване.
"Тъй като се появи обвинение, че пречим на възможността да се направи избор, решихме на утрешното гласуване да не издигаме кандидат и да дадем възможност на останалите да проведат гласуване", съобщи обаче председателят на ПГ Андрей Гюров след спешно заседание на групата.
Асен Василев допълни, че като опозиция партията ще гласува против номинацията на ГЕРБ-СДС, а групата тепърва ще обсъди дали да подкрепи някой от останалите кандидати и кого.
От ПП не приеха предложението на "Демократична България" за ротационно председателство между Желязков и Минчев. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи на брифинг, че ще подкрепят предложението. Според Василев обаче ротационно председателство би било силно неефективно и е нормално парламентът да има един председател.