Добро утро!
Прочетете най-важните новини само за три минути:
- Вотът на недоверие срещу кабинета на Петков
- Лъжите за Северна Македония
- Прайдът
Кабинетът на Кирил Петков може да бъде свален от власт. Във вторник Народното събрание ще проведе дебат по вота на недоверие. Гласуването е в сряда.
Премиерът Петков поиска подкрепа от президента Румен Радев и „независими депутати“.
Управляващата коалиция се нуждае от още гласове, за да има мнозинство в парламента. Досега шестима депутати напуснаха групата на ИТН. Последният го направи в петък. „Аз не съм се записал да гласувам с ГЕРБ и ДПС и да ги подкрепям“, каза Кирил Симеонов.
Бившият премиер Бойко Борисов каза, че е готов да води преговори за съставяне на правителство и постави условия. Сети се също и как руската „Лукойл“ контролира цените на горивата и избягва плащане на данъци, нещо, което неговите правителства толерираха за десетилетие.
По всичко личи, че Борисов вече е открил партньори в парламента. ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“ се обединиха и с гласовете си свалиха председателя на парламента Никола Минчев от поста му. Роди ли се нова коалиция? Отговорът е тук.
Утихва ли светкавичната война срещу правителството и може ли то все пак да оцелее? Не пропускайте този текст на Иван Бедров.
Кой лъже за Северна Македония
В петък френското председателство на ЕС изпрати в Народното събрание предложение, свързано с ветото на България върху Северна Македония. От Дневник описват какво точно се съдържа в него.
Слави Трифонов видя в предложението доказателство за това, че Петков е водил политика, която е различна от тази на Министерството на външните работи (МВнР).
Ден по-късно Трифонов беше опроверган от самото министерство. От МВнР обявиха, че те са водили преговорите, свързани с т.нар. „френското предложение“ и препоръчаха на парламента незабавно да го обсъди.
„Френското предложение“ стана причина и Румен Радев да критикува Петков. Президентът обвърза предложението на Париж с министър-председателя и поиска ветото да бъде запазено.
В Северна Македония предложението беше определено като „капитулация без отлагане“, което може да доведе до „българизация на Македония“. Това каза лидерът на известната с проруските си позиции опозиционна ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.
А ето и фактите: България не е свалила ветото срещу Северна Македония. Кирил Петков заяви, че промяна в българската позиция може да има само след решение на Народното събрание и насочи всички предложения на Брюксел директно към парламента. Кой за какво лъже можете да видите в тази публикация на Петър Карабоев.
Темата Северна Македония е и основната, заради която правителството беше атакувано. За фалшивите аргументи зад това разказва Дамяна Велева.
Изпратете „3 минути“ на приятели, за да се абонират и те. Споделете на svobodnaevropa@rferl.org какво още искате да видите в бюлетина.
Какво става с Украйна
Битката за Северодонецк не спира, а руските войници бомбардират Лисичанск. Далеч в южната част на Украйна двама души загинаха, а 20 бяха ранени след ракетен удар по жилищни сгради в Николаев. Руският външен министър Сергей Лавров каза, че Москва не се срамува от действията си в Украйна.
В петък Европейската комисия препоръча на лидерите на ЕС Украйна и Молдова да получат статут на кандидат-членки на ЕС. Грузия също върви към блока, но трябва да извърши още реформи, преди да получи подобен статут.
Кой се бори за ЛГБТ общността и срещу нея
В събота се проведе 15-ото шествие София прайд в подкрепа на равноправието на хората от ЛГБТ общността в България. Организаторите съобщиха, че в него са се включили около 10 000 души.
В същия ден се проведоха и две шествия „в защита на традиционното българско семейство и брака между мъж и жена“.
Борбата срещу дискриминацията срещу малцинствата достигна и до полицията. Петромир Генчев стана известен с това, че организира „гей синдикат“, но това не е истинската му цел, пише Диляна Теохарова.
И две препоръки
Както днес, така и преди повече от век българската политическа класа е била разделена заради позициите си спрямо Русия. Стефан Дечев припомня за това как руската страна успява да поддържа влиянието си и как българските русофили налагат образа на Москва като на грижовна майка, която гълчи и напътства детето София.
Тя започва да се занимава с художествена гимнастика на 4-годишна възраст, а десетилетие по-късно стъпва на европейския връх. В четвъртък Елвира Краснобаева спечели златния медал с обръч при девойките на Европейското първенство по художествена гимнастика в Израел.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.
Искрено ваш,
Николай Лавчиев