Броят на хората, които са били принудени да напуснат домовете си през 2021 г. заради преследване, военни конфликти, нарушения на човешките права и насилие, е най-високият в историята. Това се казва в годишния доклад на Върховния комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН), разпространен в четвъртък.
Данните на световната организация показват, че през миналата година 89,3 милиона души са били принудени да бягат от родните си места или насилствено са били разселени. Броят на бежанците се е увеличил с 8% спрямо 2020 г. и над два пъти в сравнение с нивата преди десетилетие.
Ситуацията през тази година е станала чувствително по-притеснителна заради започналата на 24 февруари война на Русия в Украйна. Руската инвазия предизвика най-голямата и най-бързо развиваща се бежанска криза след края на Втората световна война.
Според последните данни около 7,1 милиона украинци са били разселени в страната си, откакто Русия започна войната, а повече от 6 милиона души са напуснали родината си.
В допълнение “други извънредни ситуации” в Африка, Афганистан и други части на света са изместили нивото на бежанците в света през 2022 г. на над 100 милиона души, се посочва в доклада на ООН.
Освен това световната организация предупреждава, че недостигът на храна, инфлацията и климатичните промени увеличават трудностите на хората, усложнявайки възможностите за хуманитарен отговор в момент, когато перспективите за финансиране на много места по света изглеждат „мрачни“.