Нов тежък обстрел преди битката за Херсон, докато енергийната криза се задълбочава
Руските и украинските сили си размениха нов тежък артилерийски огън в множество населени места на 5 октомври, съобщиха представители на двете страни. Това се случва, докато назначените от Русия служители продължават да евакуират хора от западния бряг на река Днепър на фона на нарастващата украинска контраофанзива.
Генералният щаб на Украйна съобщи, че нейните войски са осуетили руските атаки ден по-рано в източната част на Луганска и Донецка област. Освен това противовъздушна отбрана е свалила множество руски и ирански дронове и две крилати ракети "Калибър". Президентът Володимир Зеленски похвали пехотните и артилерийските бригади за "унищожаването на вражеската техника, руската работна ръка".
Министерството на отбраната в Москва пък каза, че украински атаки са били отблъснати в обявените за анексирани региони на Донецк, Луганск и Херсон, където са се водили най-тежките боеве в последните дни. Украинските сили предприемат бавна и постепенна контраофанзива в южната част на региона от седмици, приближавайки се до пряка заплаха за град Херсон, който беше превзет скоро след нахлуването на Русия през февруари. Очаква се решителната битка да започне скоро, на фона на нова военна помощ, която обещаха на Украйна САЩ и Нидерландия.
По информация на местните окупационни власти, които организираха евакуация, обявена лично от Владимир Путин за необходима, десетки хиляди жители вече са заминали към окупирани от Русия територии. Киев обаче обвинява Москва, че е "отвлякла" местни хора. Според непотвърден оценки в региона все още се намират 170 000 души, които не искат или не могат да го напуснат.
Междувременно националният енергиен оператор на Украйна съобщи, че ще увеличи прекъсванията на тока в Киев и седем други региона, тъй като националната мрежа остава сериозно повредена след седмици на руски въздушни удари.
В същото време потреблението на ток нараства, тъй като времето става по-студено, а са нужни постоянни ремонти и планирани прекъсвания, за да се избегне претоварване.
"В калта всеки ден". Мобилизирани руснаци протестират срещу лошите условия
Десетки мобилизирани руснаци в Казан протестираха заради лошите условия на полигона. Няколко видеоклипа с кадри от бунта бяха публикувани от изданието "Сота" и Телеграм канала ASTRA.
Според "Сота" мобилизираните са недоволни от ръждясали картечници, липса на вода, храна и дърва за отопление. Във видеото се чува как един от протестиращите настоява за перални, за да могат да перат ежедневно и тогава „ще се радват да са в калта всеки ден от сутрин до вечер“.
Полковникът, както го наричат протестиращите, излиза при тях. Те искат да "обясни на момчетата" защо трябва да живеят в тези условия, но след като не успява, той е принуден да си тръгне под освирквания и обидни скандирания.
Това не е първият път, когато мобилизираните се оплакват от мизерията и проблеми с доставките. Само за последния месец в мрежата се появиха десетки подобни видеа. След обявяването на мобилизацията на 21 септември от различни региони идва информация, че мъжете дори са принудени сами да си купуват защитни средства и комплекти за първа помощ. В някои случаи на техните роднини се налага да вземат заеми и бързи кредити заради това.
В края на октомври Кремъл съобщи, че "частичната" мобилизация е приключила, след като са били призовани планираните 300 000 души, като по официални данни около 50 000 от тях вече изпълняват бойни задачи. В същото време руският президент Владимир Путин подписа закон, който разрешава мобилизацията на осъдени за престъпления.
Над 500 руски затворници, вербувани от "Вагнер", са загинали за два месеца
Само за два месеца във войната в Украйна са загинали повече от 500 руски затворници, вербувани от ръководството на частната военна компания за наемници "Вагнер", съобщава The Insider.
Броят на загиналите е установен с помощта на писма, изпратени до близките на жертвите. Те са открити и проверени от служители на Украинския център за изучаване и противодействие на хибридните заплахи. 224 от писмата са подписани от Андрей Трошев - един от лидерите на "Вагнер". Те са придружени с посмъртен медал „За храброст“, а самите документи (публикувани в социалните мрежи от близки) са изрядно номерирани, което позволява да се направят изводи за техния брой.
Изданието е успяло да се свърже с някои роднини на загиналите затворници, които потвърждават информацията, че те са отишли на война и са загинали на територията на Украйна.
По-рано британската адвокатска кантора McCue Jury & Partners съобщи, че е завела дело във Върховния съд на Лондон срещу руския бизнесмен Евгений Пригожин, известен като Готвача на Путин, и основаната от него „Вагнер“ заради участието им във военни престъпления в Украйна.
49 000 мобилизирани руснаци вече изпълняват бойни задачи, каза Путин
От началото на мобилизацията в Русия 318 000 мъже са се присъединили към въоръжените сили на страната. Това каза руският президент Владимир Путин на среща с доброволчески организации в Москва на 4 ноември. От тях 300 000 са мобилизирани, а 18 000 са доброволци, каза още Путин.
По думите на руския президент 49 000 от тези хора вече са на фронта и изпълняват бойни задачи, а останалите се обучават.
Путин обяви частична мобилизация през септември. Тогава руското военно министерство съобщи, че целта е да се мобилизират 300 000 души, като те ще бъдат подбирани сред хора с военен опит и военна специалност. По-късно се появиха данни, че руските власти мобилизират и хора, които не отговарят на тези условия.
В края на октомври руският военен министър Сергей Шойгу каза, че мобилизацията е приключила. Той каза тогава, че от призованите 300 000 души, 82 000 вече са на фронта.
Русия разреши мобилизирането на престъпници
Руският президент Владимир Путин подписа закон, който разрешава мобилизацията на осъдени за престъпления.
Съгласно новите правила хората, които имат присъди за тежки престъпления, също могат да бъдат изпращани на фронта. Единствените изключения са осъжданите за сексуално насилие над деца, държавна измяна, шпионаж или тероризъм.
Преди месеци се появиха данни, че Русия използва затворници във войната срещу Украйна. Според медийни публикации частната военна компания “Вагнер”, свързвана с близкия до Путин олигарх Евгений Пригожин, набира хора от руските затвори.
"Енергиен тероризъм". Русия отново атакува украинска инфраструктура с дронове
Русия е предприела нови атаки с ирански дронове срещу енергийна инфраструктура и цивилни цели в Югоизточна Украйна, съобщиха украинските власти в петък. След ударите президентът на страната Володимир Зеленски обвини Москва в "енергиен тероризъм" и съобщи, че атаките са оставили около 4,5 милиона украинци без ток. Това е около 10% от населението на държавата.
"Самият факт, че Русия прибягва до енергиен тероризъм, показва слабостта на нашия враг. Те не могат да победят Украйна на бойното поле, затова се опитват да сломят нашия народ по този начин", каза Зеленски във вечерното си обръщение късно в четвъртък.
Международните инспектори опровергаха обвиненията на Русия за украинска "мръсна бомба"
Експертите от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) не откриха доказателства за твърденията на Русия, че Украйна разработва "мръсна бомба". Това съобщи директорът на агенцията Рафаел Гроси в четвъртък.
В края на октомври Москва обвини Киев, че планира да използва т.нар. "мръсна бомба" - конвенционално взривно устройство, което съдържа ядрен материал. Украйна отрече и покани международните експерти от МААЕ да инспектират ядрените обекти в страната, за да опровергаят твърденията.
В четвъртък Гроси съобщи, че експертите са приключили проверката си и не са открили доказателства за недекларирана ядрена дейност на Украйна. Инспекцията е извършена в три обекта в Киев, Жовти Води и Днепър.
Кулеба разговаря с външните министри на страните от Г-7
Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба е провел разговор с колегите си от страните от Групата на седемте (Г-7). Това съобщи самият Кулеба в четвъртък вечерта.
Той отбеляза, че разговорът се е състоял "въпреки прекъсването на тока, което предизвика прекъсване на комуникацията".
"Ключовите сигнали бяха: трансформатори, противовъздушна и противоракетна отбрана, танкове по стандартите на НАТО, нови оръжия в подкрепа на украинското настъпление, санкции, отговорност за престъплението на агресия срещу Украйна", написа Кулеба в Туитър.
Той добави, че по време на видеоконференцията е показал на колегите си от страните от Г-7 останки от ирански дрон, който по думите му наскоро е ударил Киев.
Външните министри на страните от Г-7 се срещнаха в германския град Мюнстер. Срещата продължава и в петък.
Русия засилва атаките в Източна Украйна и около АЕЦ "Запорожие" според Киев
Русия засилва офанзивата си в Източна Украйна, като увеличава броя на атаките в страната особено срещу енергийни и цивилни инфраструктури. Това съобщи в четвъртък Киев.
Запорожката атомна електроцентрала в Южна Украйна отново беше изключена от електрическата мрежа, след като въздушен обстрел повреди останалите високоволтови линии. Така тя остана да се захранва само с дизелови генератори. Това съобщи украинската ядрена фирма „Енергоатом“.
Според компанията Русия планира да се опита да ремонтира и свърже най-голямата ядрена централа в Европа с окупираните от Русия региони Крим и Донбас.
Генералният щаб на украинските въоръжени сили съобщи на брифинга си на 3 ноември, че се водят тежки боеве на изток, като руските войски настъпват в районите на Бахмут, Авдиевка и Новопавливка в Донецка област.
Украинските сили са отбили атаките, каза Киев.
В Луганск украинската армия обвини руските сили, че използват цивилни като живи щитове. Твърдението не може да бъде независимо потвърдено. Русия отрича да атакува цивилни целенасочено.
Съобщава се също за руски атаки в централната част на Кривой Рог и на североизток в Суми и Харков.
Руската инвазия в Украйна прогони около 14 милиона украинци от домовете им, съобщи в сряда върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди, цитиран от АП.
Това е „най-бързото и най-голямо разселване, наблюдавано от десетилетия“ и довежда до увеличаването на бежанците и разселените хора по света до над 103 милиона, каза още той пред Съвета за сигурност на ООН.
Русия постави ултиматум на украинския персонал в АЕЦ "Запорожие"
Украинското военно разузнаване съобщи, че руските власти са поставили условие на лицензирания оперативен персонал в Запорожката атомна електроцентрала до 2 ноември да реши дали да подпише договор с "Росатом" или да откаже. Срокът за останалите служители е 1 декември.
Руската администрация уточни, че украинските пропуски за АЕЦ скоро ще бъдат отнети. В момента инженерите и техниците нямат право на достъп до работните места, такъв има само оперативният персонал.
Преди няколко дни държавната украинска компания "Енергоатом", която управлява АЕЦ, съобщи, че около 6700 работници само 100-на са се съгласили да работят за Русия. А част от тях са го направили под "натиск и манипулация" на окупаторите, които твърдят, че 1000 служители вече са подписали договори. Компанията нарече това лъжа. Други 4300 работници вече са заминали за територията, контролирана от Украйна.
В областния град Енергодар са пристигнали така наречените "кадировци" - военни формирования, контролиран от чеченския лидер Рамзан Кадиров, съобщи Радио Свобода. Те патрулират в града на групи от 15 до 20 души. В Енергодар на практика няма комуникации, а придвижването е възможно само от 09:00 до 15:00 часа. След това се правят проверки.
Друга част от руските военни е разположена в индустриалната зона на атомната централа. Командният състав е разпръснат из целия град и живее в апартаментите на разселени местни жители.
А на покрива на блок 5 в АЕЦ е инсталирано оборудване за въздушно разузнаване.
Руските сили са изстреляли дронове по цели в Източна и Централна Украйна рано сутринта в сряда. Това съобщи украинската противовъздушна отбрана в Телеграм.
Тази карта показва какво контролират украинските и руските сили на територията на Украйна по данни от 2 ноември.
Няма да преминават кораби през "зърнения коридор" на 2 ноември
Делегациите на ООН, Турция и Украйна се договориха да не планират движението на кораби по Черно море за 2 ноември. Това се казва в съобщението на Службата на ООН в Съвместния координационен център (СКК) в Истанбул. ООН съобщи, че прекратяването на движението на корабите е временна мярка.
По-рано заместник-генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси Мартин Грифитс каза, че организацията ще е продължила да инспектира кораби като част от сделката за зърното. Той подчерта, че тъй като Русия не е спряла, а само е прекратила участието си в сделката, ООН, в сътрудничество с Турция и Украйна, "продължава да реализира инициативата". Отбелязва се, че във вторник са извършени 36 проверки на кораби в турски води.
Според Министерството на инфраструктурата на Украйна два дни след като Русия се оттегли от сделката за зърното, през хуманитарния коридор са преминали 17 кораба. Два от тях са отишли за товарене в украински пристанища. За три месеца от сключването на споразумението 422 кораба са изнесли около 10 милиона тона селскостопанска продукция.
Руският президент Владимир Путин е поискал "реални гаранции" от Киев, че "не използва хуманитарния коридор (в Черно море) за военни цели". Това стана ясно от телефонен разговор с турския президент Реджеп Тайип Ердоган във вторник, цитирано в изявление на Кремъл.
Над сто руски военни са загинали от началото на мобилизацията
От 21 септември, след обявяването на така наречената частична мобилизация в Русия, повече от сто руснаци, призовани на фронта по тази процедура, са убити. Това съобщава изданието "Новая газета Европа", позовавайки се на официално потвърдени случаи на смърт.
Реалният брой на мобилизираните мъртви може да бъде значително по-голям, отбеляза редакционната колегия, като подчертава, че в статистиката е включена само добре проверена информация и става дума за мъртви доброволци или изпълнители.
Повечето от загиналите, по данни на "Новая газета", са мобилизирани от Свердловска област - 24 души. Други 13 загинали са от Челябинска област. Още 23 мобилизирани, чиято смърт е известна от официални източници, са загинали преди да стигнат до фронта. Причините за смъртта им са сбивания, злоупотреба с алкохол и наркотици, самоубийства и злополуки.
Експерти от ООН проверяват дали Украйна има "мръсна бомба"
Експерти от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) към ООН започнаха проверка в Украйна по повод твърденията на Русия, че Киев планира да използва “мръсна бомба”. Инспекцията беше поискана от украинските власти.
На 1 ноември инспекторите от МААЕ направиха проверка на две места, където според твърденията на Русия Украйна произвежда “мръсни бомби”, съобщи АП. Директорът на атомната агенция Рафаел Гроси каза, че проверката “скоро ще приключи”.
Русия от няколко седмици твърди, без да предоставя доказателства, че Украйна се подготвя да използва т. нар. “мръсна бомба”. Тя използва експлозията на конвенционална бойна глава, за да разпръсне радиоактивни, биологични или химически материали над голяма територия.
Киев и неговите западни партньори твърдо отхвърлиха обвинението и заявиха, че Русия твърди това, защото може да планира да използва такава и да обвини Украйна. Целта на твърденията според Украйна е да дадат оправдание на Москва за използването на конвенционални ядрени оръжия.
Руските сили подложиха на нов ракетен обстрел цивилни цели в украински градове през нощта на 1 ноември. Съобщава се за удари в Николаевска, Днепропетровска и Полтавска област. Повредени са многоетажни жилищни сгради, има няколко ранени, и поне една жертва.
Електричеството и водоснабдяването в Киев са възстановени
Електричеството и водоснабдяването в украинската столица Киев са възстановени, съобщи кметът на града Виталий Кличко.
Руски ракетни удари в понеделник сутринта оставиха без вода 80% от жителите на Киев, а 50 000 домакинства бяха без достъп до електричество. Атаките бяха насочени към енергийната инфраструктура на Украйна и засегнаха водноелектрическа централа.
“Водоснабдяването в домовете на жителите на Киев е напълно възстановено”, написа Кличко в Телеграм. Той добави, че електричеството също е възстановено, но хората трябва да са готови за спирания на тока заради щетите, които е понесла електропреносната система на Украйна от руските ракетни удари.
Русия напада украинската енергийна инфраструктура и жилищни райони с ракети, дронове и артилерийски обстрели от седмици. Това се случва на фона на успешното украинско контранастъпление в окупираните от руската армия земи на североизток, изток и юг.
Проруските власти в Херсон разширяват "евакуацията"
Назначената от Русия администрация в частично окупираната Херсонска област обяви “евакуация” на хора от нови седем района.
По този начин проруските власти разширяват обявеното по-рано изселване на хора, което обясняват с напредването на украинските сили към Херсон. На 18 октомври администрацията на окупирания град съобщи, че целта е да бъдат преместени до 60 000 души.
Украйна нарича действията на Кремъл “етническо прочистване”.
Херсон беше окупиран от руската армия в началото на руската военна инвазия. През последните седмици украинските сили успешно напредват към града. Според Киев фронтовата линия е на 30 километра от града.