Два масови гроба са открити в сряда в град Бородянка, северозападно от украинската столица, предаде Асошиейтед прес. Началникът на областната полиция Андрий Небитов каза, че сред "цивилните, убити от руските окупатори", има две жени и един тийнейджър.
"Искам да подчертая, че тези хора са цивилни. Руската армия преднамерено е разстрелвала цивилни, които не са оказвали никаква съпротива и не са представлявали никаква заплаха", каза Небитов, като допълни, че се вижда, че някои от жертвите са били измъчвани.
Всички тела са транспортирани в морги в региона на Киев за съдебномедицинско изследване. Над 1000 тела на цивилни се намират в моргите в района на Киев, каза пред Франс прес Олга Стефанишина, вицепремиер на Украйна. "Тела на 1020 цивилни, само цивилни, са (в моргите) от целия Киевски район“, каза Стефанишина.
След изтеглянето на руските сили от района на Киев в края на март украинските власти откриха стотици тела на мирни граждани и заедно със Запада обвиняват Русия във "военни престъпления" - нещо, което Москва отрича.
Кой какво контролира в Украйна
Тази карта показва територията на Украйна, къде са разположени руските войски и какво контролират по данни на Института за изследване на войната.
Руският президент Владимир Путин нареди на руските военни да отменят плановете за щурмуване на "Азовстал" и заяви, че вместо това иска да продължи блокадата му, съобщи Би Би Си. В телевизионна среща Путин каза, че "няма нужда да се катерят тези катакомби и да се пълзи под земята през тези промишлени съоръжения".
Металургичният комплекс „Азовстал“ е последната отбранителна линия на Мариупол. В него се укриват близо 1000 човека, сред които има и цивилни.
Путин определи предложението за щурм на предприятието като нецелесъобразно. Вместо щурм той призова руските военни сили да „блокират тази индустриална зона, така че дори муха да не може да избяга“.
Военният министър Сергей Шойгу докладва на Путин, че Мариупол е под руски контрол.
Украйна покани Русия на "специален кръг" преговори в обсадения Мариупол
Украйна предложи на Русия провеждането на "специален кръг" преговори в обсадения град Мариупол. Това стана след като изтече руският ултиматум към защитниците на града да се предадат.
Главният преговарящ от украинска страна и президентски съветник Михайло Подоляк написа в Туитър, че Украйна е готова да преговаря без условия.
"Един срещу друг. Двама срещу двама. За да спасим нашите момчета, "Азов", военните, цивилните, децата, живите и ранените. Всички. Защото са наши. Защото са в сърцето ми. Завинаги", написа той.
Друг участник в преговорите, Давид Арахамия написа в Телеграм, че той и Подоляк са "готови да пристигнат в Мариупол за разговори с руската страна по евакуацията на нашите военни и цивилни".
Засега няма реакция от Москва на предложението. По-рано Русия обяви, че е представила на Украйна документ с условията за прекратяване на конфликта. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че "топката е у тях".
Това се случва на фона на неуспешни опити за евакуиране на цивилни от Мариупол. Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че ситуацията се влошава. Планираните коридори за евакуация не проработиха и в сряда и в града остават блокирани близо 100 хиляди души.
Преди два дни Русия отвори 480-километрова фронтова линия в Източна Украйна. Сухопътни войски и артилерия атакуват регионите Харков, Донецк и Луганск. Зеленски нарече нападението "битката за Донбас".
Руският ултиматум в Мариупол изтече без признаци за украинска капитулация
Ултиматумът, който Русия постави на украинските бойци в металургичния комплекс "Азовстал" в Мариупол, изтече. По информация на Би Би Си украинските сили не са се предали.
По-рано Русия предложи на украинските военни, намиращи се в комбината, да прекратят военните действия до 14 часа местно време на 20 април и да предадат оръжието си. Това засега не се е случило.
Украинските сили съобщиха, че в бомбоубежищата под "Азовстал" се намират 500 ранени бойци и стотици цивилни. Русия твърди, че на територията на комплекса има "националистическите батальони и чуждестранни наемници".
Молдова и Литва забраниха показването на знака Z и руската Георгиевска лентичка
Президентката на Молдова Мая Санду подписа закон, който забранява Георгиевската лента, оранжево-черен символ на руския патриотизъм и агресията срещу Украйна, както и знаците "Z" и "V", с които руските войски отбелязват машините си в украинската война. Същата промяна беше одобрена във вторник и от парламента на Литва.
Законът в Молдова предвижда глоба от най-малко 900 леи (49 долара) за производството, носенето и показването на забранените символи. С подписа си президентката активира действието на приетия пет дни по-рано от парламента закон.
Руските военни машини в Украйна са отбелязвани с буквата Z, която по-късно започна да се използва като знак в подкрепа на войната. В Русия тя може да бъде видяна върху дрехи, по сгради, дори деца в училища са строявани под формата на Z.
Крие ли Русия смъртта на моряци от потъналия "Москва"
След потъването на крайцера "Москва", на борда на който е имало 500 души, Кремъл отрича да има жертви. Няколко родители на моряци от екипажа обаче казват, че Русия крие смъртта на децата им.
Младият Егор Шкребец например е назначен като готвач на борда на крайцера "Москва". След потъването на кораба на 14 април морски офицери се свързват с бащата Дмитрий Шкребец, за да му съобщят, че синът му не е мъртъв, а е включен в списъка с "изчезналите".
Той не вярва на това. Пред Крим Реалии, регионална украинска служба на Радио Свободна Европа, Шкребец казва, че е наясно с истинската съдба на 20-годишния си син, въпреки че Кремъл все още не му я казва.
Шарл Мишел посети Киев и Бородянка
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел пристигна на неочаквано посещение в Киев, предаде Ройтерс. Визитата на Мишел има за цел да покаже европейската подкрепа за Украйна на фона на започналото нов руско настъпление в източната част на страната.
"Днес съм в Киев. В сърцето на демократична Европа", написа Мишел в "Туитър", където публикува своя снимка от гарата в украинската столица.
Няколко часа по-късно Мишел публикува и снимки от град Бородянка, който се намира на около 60 км от Киев. По-рано този месец президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че ситуацията в Бородянка е "много по-страшна" от това, което беше открито в Буча.
"Последни дни или часове" за украинските сили в Мариупол
Последните украинските бойци, които отбраняват Мариупол, поискаха международна помощ. Във видео обръщение, публикувано в сряда, командирът на украинската морска пехота Серхий Волина каза, че те няма да се предадат, но призовават за помощ, така че 500-те ранени военни, както и стотиците цивилни, укриващи се в металургическия комплекс „Азовстал“, да бъдат безопасно изведени оттам.
„Това е последното ни обръщение към света. Може да е последното в живота ни. Възможно е да ни остават само още няколко дни или часове“, каза майор Волина.
„Призоваваме световните лидери да ни помогнат“, добави той. „Призоваваме ги да организират извеждане, за да ни отведат в трета страна.“
По думите му съотношението на руските към украинските сили в Мариупол е 10 към 1.
По-рано Русия постави ултиматум на украинските сили, разположени в „Азовстал“ да се предадат до 14ч местно време. Градският съвет на Мариупол твърди, че руснаците "искат да изравнят комбината със земята". Според местните власти Русия не се съобразява с това, че в комплекса се крият и много цивилни.
Кой какво контролира в Украйна
Тази карта показва територията на Украйна, къде са разположени руските войски и какво контролират по данни на Института за изследване на войната.
Западът обеща още оръжие за Украйна. Чехия ще ремонтира украинска военна техника
Съединените щати, Великобритания и Канада обещаха да изпратят на Украйна още артилерийски оръдия, както и оръжия за противотанкова и въздушна отбрана, а чешки компании ще помогнат с ремонта на украинска военна техника. Това съобщиха световните агенции късно във вторник.
Целта на новия пакет военна помощ е да се подпомогне украинската армия в защитата на източните региони на страната.
"Това ще се превърне в артилерийски конфликт, те [Украйна] се нуждаят от подкрепа с повече артилерийски сили", защити решението британският премиер Борис Джонсън.
Русия постави пореден ултиматум на защитниците на Мариупол
Руското Министерство на отбраната даде пореден ултиматум на украинските бойци, които се намират в металургичния комплекс в обсадения град Мариупол.
"Руските въоръжени сили, водени само от хуманитарни цели, отново предлагат на националистическите батальони и чуждестранни наемници да прекратят военните действия от 14 часа московско време на 20 април и да предадат оръжие", се казва в съобщение на Министерството на отбраната в Москва.
Руски войници и подкрепяни от тях сепаратисти се опитват да превземат металургичния кочплекс "Азовстал", където се предполага, че се крият украински военни и цивилни.
Градският съвет на Мариупол твърди, че градът все още не е превзет, а руснаците "искат да изравнят комбината със земята". Според местните власти Русия не се съобразява с това, че в комплекса се крият и много цивилни.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че ситуацията остава "възможно най-трудната и няма промяна". Съдбата на десетки хиляди остава неизвестна, каза той.
Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба е на посещение в България. Във вторник той се срещна с премиера Кирил Петков и външната министърка Теодора Генчовска, а в сряда ще разговаря с президента Румен Радев.
Русия започна настъпление по цялата фронтова линия в Източна Украйна. Украински позиции по целия 480-километров фронт са атакувани от хиляди руски военни. Руската армия обаче среща съпротива от украинските сили.
Русия няма да използва ядрени оръжия в Украйна. Това заяви външният министър на страната Сергей Лавров.
Пред телевизионният канал Индия Тудей, той каза, че руските сили ще използват само конвенционални оръжия.
В началото на войната президентът Владимир Путин издаде заповед за привеждането на ядрените сили на Русия в бойна готовност. Тогава високопоставени фигури в правителството казаха, че е възможно използването на подобни оръжия.
Преди дни украинският президент Володимир Зеленски призова „светът да се подготви“ за това Русия да използва ядрените си оръжия. Седмици по-рано това допусна и директорът на ЦРУ Уилям Бърнс.
Близо 5 милиона украински граждани са напуснали страната си заради войната, показват данните на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Това е най-сериозната бежанска вълна от края на Втората световна война.
Около 90% от украинските бежанци са жени и деца. На мъжете между 18 и 60-годишна възраст им е забранено да напускат страната освен при изключителни обстоятелства.
Близо две трети от украинските деца са били принудени да напуснат домовете си заради войната, която Русия започна срещу Украйна. Това включва и тези, които са се преместили на друго място в страната си.
Най-много украински бежанци е приела Полша - над 2,8 милиона.
Данните на ООН показват, че 645 хиляди украинци са избягали от войната през февруари, 3,4 милиона са напуснали страната си през март, а 945 хиляди са избягали от началото на април досега, съобщи Би Би Си.
Руската армия атакува украински позиции по целия 480-километров фронт в Донбас, съобщи Генералният щаб на Украйна. Продължават ракетните удари срещу обсадения пристанищен град Мариупол и други големи градове в Източна Украйна.
Според Киев целта на Москва е да превземе целия регион. Съобщено е за един превзет град - Кременная в Луганска област. Украински медии, цитирани от Би Би Си, съобщиха за ракетни удари срещу Краматорск, Маринка и Славянск.
Руското министерство на отбраната твърди, че руската армия е поразила 1260 цели в Украйна през нощта в понеделник срещу вторник. Москва твърди, че е ударила 60 военни цели и е свалила украински изтребител в Донецк. Досега няма независимо потвърждение на тези твърдения.
По-рано президентът на Украйна Володимир каза, че мащабната офанзива на Русия в източния регион Донбас е започнала. Началникът на кабинета на президента Андрий Йермак нарече офанзивата “втората фаза на войната”.
Руски самолет направи обиколка от над 15 000 км, за да прибере руски дипломати, изгонени от европейски държави. Заради забраната за преминаване на руски самолети през европейското въздушно пространство, самолетът е трябвало да измине два пъти повече път, отколкото е реалното разстояние между Москва, Атина и Мадрид.
Руският президент Владимир Путин награди военен отряд, обвинен от властите в Украйна за убийства на цивилни в Буча. Градът беше окупиран от руската армия повече от месец, а след изтеглянето ѝ бяха открити стотици тела на цивилни по улиците, в къщите и в масове гробове.
Тази карта показва територията на Украйна, къде са разположени руските войски и какво контролират по данни на Института за изследване на войната.