Поведението на руската армия в Украйна е равносилно на геноцид, заяви латвийският президент Егилс Левитс. В четвъртък той посети заедно с президентите на Полша, Естония и Литва украинския им колега Володимир Зеленски.
"Бих нарекъл това геноцид", каза Левитс, който е бивш съдия от Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Държавните глави на четирите страни членки на ЕС и НАТО пътуваха до Киев с влак в знак на солидарност с усилията на Украйна да се противопостави на руската инвазия. Преди да се срещнат със Зеленски в сряда, те посетиха тежко пострадали райони около Киев.
"Можеше да се види, че руските войски са действали с изключителна жестокост, за да избият колкото се може повече цивилни", каза латвийският президент.
Русия е загубила почти 20 000 души от военния си състав от началото на инвазията в Украйна на 24 февруари до 15 април, съобщи в петък Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна,
Оттам уточняват, че предоставянето на точния брой е затруднено поради продължаващите военни действия.
Украинският Генерален щаб твърди още, че руската армия е загубила още 756 танка, 1976 бойни бронирани машини, 366 артилерийски системи, 144 хеликоптера, 163 самолета и 8 кораба.
Евентуално приемане на Финландия и Швеция в НАТО няма да остане без последици за тези държави и за европейската сигурност, предупреди в петък говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от Франс прес.
По думите ѝ тези страни "трябва да разберат и последиците, които ще има подобна стъпка за двустранните отношения, и като цяло за архитектурата на европейската сигурност, която в момента се намира в криза".
Финландия и Швеция от десетилетия поддържат политика на неутралитет, но от началото на руската инвазия в Украйна двете страни подкрепят санкциите срещу Русия и започнаха да обмислят присъединяване към НАТО.
Министерството на отбраната на Русия заяви, че армията на страната е нанесла ракетни удари по украинската столица Киев.
В съобщението се предупреждава, че руските сили ще засилят ракетните си атаки в знак на отмъщение за украински "терористични атаки" или "актове на саботаж" в Русия, предаде Би Би Си.
Това се случва само няколко часа, след като най-големият военен руски кораб “Москва” потъна, докато беше теглен на буксир заради взрив на борда му в четвъртък.
Освен това Русия обвинява Украйна за изпращането на хеликоптери през границата срещу руски градове. Би Би Си уточнява, че не е в състояние да потвърди твърденията на Москва.
Руските военни, които държат южния украински пристанищен град Мариупол под обсада от началото на март, са започнали да ексхумират тела на убити цивилни, погребани в междублокови пространства.
Това твърдят местните власти, цитирани от Би Би Си с уточнението, че информацията не е потвърдена от независим източник..
Общинският съвет на Мариупол съобщи в Телеграм, че окупаторите не позволяват на жителите да погребват хора. Затова вече има надзорници, които следят местните да не нарушават тази забрана.
Украинските власти твърдят, че в Мариупол има 13 мобилни крематориума, чрез които руснаците могат да се опитат да прикриват свои военни престъпления срещу цивилното население на града.
Полицията в руската република Хакасия в Сибир задържа известен местен журналист заради публикация, в която се съобщава, че 11 служители на полицейското звено за борба с безредиците отказват да воюват в Украйна, предаде Асошиейтед прес. Арестуваният е Михаил Афанасиев, главен редактор на онлайн изданието “Новий фокус”.
Около 2550 души са успели да избягат в четвъртък от районите на най-тежките сражения в Украйна, съобщи украинската вицепремиерка Ирина Верешчук, цитирана от ДПА.
По думите ѝ близо 2300 души са пристигнали в южния украински град Запорожие, като сред тях са били и 290 жители на Мариупол. Други 220 души са се евакуирали от Луганска област.
През следващите дни се очакват руска офанзива и ожесточени сражения в източните области Донецк и Луганск, където руснаците съсредоточават силите си, отбелязва ДПА.
Украинският президент Володимир Зеленски призова сънародниците си да се гордеят, че вече 50 дни отблъскват руската военна офанзива, “докато руснаците ни даваха максимум пет“, предаде Асошиейтед прес.
Той отправи поредно видеообръщение в ранните часове на петък. Зеленски определи украинската съпротива като “постижение на милиони украинци – на всеки един, който на 24 февруари е взел най-важното решение в живота си – да се сражава“.
Президентът на Украйна засегна в речта си потъването на руския боен кораб “Москва”, който потъна късно в четвъртък, докато беше изтеглян на буксир към пристанище.
Зеленски каза още, че помни първия ден от инвазията, когато много световни лидери, несигурни дали Украйна може да оцелее, са го съветвали да напусне страната.
“Те обаче не знаеха колко смели са украинците, колко много ценим свободата и възможността да живеем, както ние искаме“, обобщи украинският държавен глава.
Над 500 цивилни жители на втория най-голям украински град Харков са били убити от началото на руската инвазия на 24 февруари.
Това съобщава в Телеграм областният управител Олег Синегубов, цитиран от Би Би Си. По думите му сред тези жертви са и 24 деца. Британската медия уточнява, че не може да потвърди независимо това твърдение.
Харков се намира на 40 км от руската граница и преди началото на войната имаше население от 1,5 милиона души. За разлика от други части на Украйна, в които от края на март има прекъсване на огъня заради изтеглянето на руските сили на изток, там руските атаки продължават.
Най-големият руски военен кораб "Москва" потъна, съобщи руското Министерство на отбраната. Крайцерът беше сериозно повреден след експлозия на борда, а екипажът от над 500 души - евакуиран.
"Москва" е флагманът на руския Черноморски флот. Корабът е бил теглен към пристанището, когато е потънал заради "бурното море".
Причините за експлозията на борда на кораба са противоречиви. Русия твърди, че е следствие на пожар, а Украйна - че крайцерът е поразен целенасочено от украинска ракета.
30 украинци бяха освободени при нова размяна на военнопленници с Русия, съобщиха украинските власти.
"По нареждане на президента Володимир Зеленски беше извършена четвърта размяна на военнопленници. Петима офицери и 17 войници бяха освободени, а също така осем цивилни, сред които една жена", написа в Телеграм украинската вицепремиерка Ирина Верешчук.
Руското министерство на отбраната публикува съобщение, в което твърди, че „пожарът на крайцера „Москва“ е овладян. Няма видими пламъци. Запасите от боеприпаси вече не избухват".
Според руските власти „крайцерът „Москва“ все още е на повърхността. Основният ракетен арсенал не е повреден. Екипажът на крайцера е евакуиран в близките кораби на Черноморския флот".
В момента се установяват причините за пожара.
От своя страна украинските военни твърдят, че руският флагман е започнал да потъва, след като е бил ударен с ракети "Нептун", предаде Би Би Си. В съобщение на командрането се казва, че "корабът е претърпял значителни щети и е започнал пожар след удара".
Украинските власти твърдят, че руските спасителни кораби са били възпрепятствани от "взривяване на боеприпаси на борда, както и от лошо време, което преобърна крайцера и той започна да потъва“.
197 деца са загинали от началото на войната в Украйна, съобщават от главната прокуратура на страната. Ранените деца са 351. Най-високите нива на детска смъртност са в регионите на Донецк, Киев и Харков.
Ракетният крайцер "Москва" на черноморския флот на Русия е бил сериозно повреден при избухването на боеприпаси на борда, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Интерфакс.
"В резултат на пожар на ракетния крайцер "Москва" детонираха боеприпаси. Корабът е сериозно повреден", съобщи министерството на отбраната на Русия в изявление. "Екипажът е напълно евакуиран". Според информацията взривът е станал в резултат на пожар, причината за който се разследва.
По-рано украински официален представител заяви, че "Москва" е бил ударен от две ракети, но не представи доказателства, посочва Ройтерс. 12 500-тонният кораб е с екипаж от около 500 души.
Ракетният крайцер "Москва", който е най-големият надводен кораб в целия черноморски регион. Той стана известен още в началото на войната на Русия срещу Украйна с репликата, изречена от украинските защитници на Змийския остров: „Руски военен кораб, ходи се ш****“.
В сряда Украйна няма да отвори нито един хуманитарен коридор, защото това е твърде опасно. Това каза вицепремиерката на страната Ирина Варешчук. По думите ѝ за това вина носи Русия, която „нарушава нормите на международното право“.
„Окупаторите не само не спазват нормите на международното хуманитарно право, но и не могат да контролират правилно хората си на място“, каза още тя.
Украйна обвинява Русия в системно нарушаване на прекратяването на огъня в хуманитарните коридори, както и за убийството на хиляди цивилни граждани. Москва отрича тези обвинения.
Над 720 души са били избити в Буча и други предградия на Киев по време на руската окупация в района. За това съобщи външното министерство на Украйна, цитирано от Асошиейтед прес.
До момента само в Буча са открити 403 тела. Главната прокуратура на Украйна заяви вчера, че разследва и събитията в района на град Бровари.
Европейският съюз окончателно одобри отпускането на 3,5 милиарда евро за страните членки, които са приютили украински бежанци, предаде БТА.
Решението беше подкрепено преди седмица от мнозинството в Европейския парламент. Посочената сума е само част от финансирането, предвидено до края на годината за тази цел.
Държавите, които ще получат 45% предварително финансиране, са Унгария, Полша, Румъния и Словакия, които имат обща граница с Украйна, както и Австрия, България, Чехия, Естония и Литва, които са приели бежанци, чийто брой надвишава 1% от местното население към 23 март.
ЕС ще осигури общо около 17 милиарда евро от неизползвани бюджетни средства за бежанците от Украйна. Средствата ще послужат за осигуряване на подслон, образование и здравни грижи.
Москва ще постигне "благородните си цели" в Украйна, а Западът ще се провали в опитите си да изолира Русия. Това каза руският президент Владимир Путин във вторник по време на посещението си на космодрума "Восточни" в Амурска област в Източна Русия.
"Целите са абсолютно ясни и благородни", каза Путин, цитиран от агенция Интерфакс.
"Това, което правим, е да помагаме на хората, да спасяваме хора, от една страна, а от друга страна, ние просто предприемаме мерки, за да гарантираме сигурността на самата Русия. Очевидно е, че нямахме избор. Това беше правилното решение", добави той.
Изявлението му идва на 48-ия ден от войната, която Москва започна в Украйна и която принуди над 4 млн. 500 хил. украинци да напуснат страната си.
Великобритания проверява твърденията за руска химическа атака в обсадения украински град Мариупол. Това съобщи британската министърка на външните работи Лиз Тръс, цитирана от Би Би Си.
По-рано в понеделник подразделението "Азов" на украинските въоръжени сили каза, че войниците са се почувствали замаяни и са имали проблеми с дишането, след като "отровно вещество с неизвестен произход" е било хвърлено върху тях от руски дрон.
"Информации сочат, че руските сили може да са използвали химически агенти при нападение срещу населението на Мариупол. Работим спешно с нашите партньори, за да проверим сведенията", написа Тръс в Туитър.
Тя подчерта, че всяка употреба на химически оръжия "би представлявала груба ескалация в този конфликт и ние ще потърсим отговорност от Путин и неговия режим".
Още в началото на март множество училища и детски градини в страната започнаха да публикуват съдържание, с което подкрепят войната в социалните мрежи и медиите. Те пропагандират латинската буква Z, която Русия превърна в символ на подкрепата за инвазията, а на Запад взеха да я оприличават на фашистка свастика.
В началото на март тези изяви в училища и детски градини изглеждаха спорадични, но днес те вече са синхронизирани с представителите на местната и държавна власт. Децата учат песни, пишат писма и слушат беседи за „истината“ за войната в Украйна. Много родители не са съгласни с това, но нямат голяма възможност да му се противопоставят.