Министерството на отбраната на Русия отрече в неделя руски военни да са отговорни за екзекуции на цивилни украинци в град Буча, разположен близо до столицата Киев.
"Всички публикувани от киевския режим снимки и клипове, уж свидетелстващи за някакви "престъпления" на руските военни в град Буча в Киевска област, са поредна провокация", твърди руското военно министерство в изявление, разпространено от руското посолство в София.
Западните лидери осъдиха в неделя действията на руската армия в малкия град Буча, разположен близо до украинската столица Киев. След оттеглянето на руските сили от района улиците на града останаха осеяни с десетки тела на цивилни, а местните власти съобщиха за масови гробове.
Разпространените от чуждестранни кореспонденти кадри от Буча бяха определени от френския президент Еманюел Макрон като “непоносими”. “Руските власти ще трябва да отговарят за тези престъпления“, заяви той в профила си в Туитър.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен също се възмути от доказателствата за извършени от руснаците военни престъпления в Буча.
“Това е реалността на това, което се случва всеки ден, докато продължава бруталността на Русия срещу Украйна“, каза Блинкен.
“Това ужасно военно престъпление не може да остане без отговор“, коментира и германският вицеканцлер Роберт Хабек пред в. “Билд“.
Междувременно председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен написа в Туитър, че е “ужасена от съобщенията за неописуеми ужаси в области, от които Русия се изтегля”.
“Спешно е необходимо независимо разследване. Извършителите на военни престъпления ще бъдат подведени под отговорност“, добави тя.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също се възмути от разкритията за убийствата на местни жители на Буча, заявявайки пред Си Ен Ен, че това е “бруталност срещу цивилни, която не сме виждали в Европа от десетилетия”.
Няколко руски ракети са ударили украинското черноморско пристанище Николаев, съобщи в неделя Антон Герашченко, високопоставен служител във вътрешното министерство на Украйна, предаде Ройтерс.
Герашченко каза в пост в социалните медии, че местните власти са отговорили на атаката. По-рано в неделя руски ракети удариха цели и в Одеса.
Руските сили атакуват южните украински пристанища, сред които Одеса, Николаев и Мариупол, в опит да откъснат Украйна от Черно море и да установят сухопътен коридор от Русия до Кримския полуостров, анексиран от Русия през 2014 г.
Единайсетима кметове и ръководители на местни администрации в Украйна все още са пленници, след като са били отвлечени от руските войски, съобщи в неделя украинската вицепремиерка Ирина Верешчук, цитирана от Франс прес.
Сред отвлечените от руснаците представители на местната власт са кметове на общини в районите на Киев, Херсон, Харков, Запорожие, Николаев и Донецк, посочи тя във видеообръщение, разпространено чрез Телеграм.
„Информираме за това Международния комитет на Червения кръст, ООН, всички възможни организации, както и за останалите изчезнали цивилни“, добави тя, отправяйки призив „всеки да направи всичко, което е по силите му, за тяхното връщане“.
Международната правозащитна организация “Хюман райтс уоч” (HRW) е документирала няколко случая на военни престъпления, извършени от руски военни срещу цивилни в районите Чернигов, Харков и Киев. Това се казва в официално съобщение на организацията, публикувано в неделя.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба призова света да отговори на "клането", което по думите му се е случило в град Буча, близо до Киев.
„Руснаците се стремят да елиминират колкото се може повече украинци“, каза той в публикация в Twitter, призовавайки групата на най-богатите нации Г-7 да наложи санкции на Русия в отговор на действията на руската армия в Буча.
Междувременно председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел също използва думата "клане", за да опише сцените, разкрити в Буча, след като руските сили се оттеглиха от града.
Мишел казва, че ЕС ще наложи санкции в отговор и ще подпомогне усилията за събиране на доказателства за военни престъпления.
Няма данни за жертви при ракетните удари в украинския черноморски град Одеса в неделя сутринта. Това съобщи в Телеграм украинският военен представител Владислав Назаров.
Назаров добави, че при руската атака са били повредени критични инфраструктурни съоръжения, но не даде повече подробности.
Междувременно руското Министерство на отбраната съобщи, че неговите сили са унищожили петролна рафинерия и три хранилища за гориво с високоточни морски и въздушни ракети в района на Одеса, предаде агенция Интерфакс.
В съобщението се казва още, че съоръженията се използват от Украйна за снабдяване на войските ѝ близо до южния град Николаев.
Улици, осеяни с десетки тела на невъоръжени цивилни хора, убити по време на руската окупация. Тази гледка оставиха руските сили, след като се изтеглиха в събота от малкия град Буча, Киевска област.
Черноморският украински град Одеса е бил атакуван с ракети и има информации за пожари в някои райони. Това се казва в онлайн пост на местната градска управа, предаде Ройтерс.
Серия от експлозии отекнаха в Одеса около 6.00 часа сутинта в неделя местно време и над града се издигнаха стълбове дим. Виждат се и пламъци, предаде Франс прес. Асошиейтед прес допълва, че става дума за два мощни взрива, като те са били в зоната на пристанището.
"Одеса е била атакувана от въздуха, има сигнали за пожари в някои зони. Част от ракетите са били свалени от противовъздушната отбрана. Препоръчва се на хората да затворят прозорците си", написа в профила си в Телеграм Антон Герашченко, съветник на украинския министър на вътрешните работи, цитиран от Франс прес.
Руснаците искат да окупират Донецката и Луганската области, както и южната част на Украйна, а целта на украинските защитници е да не допуснат това, заяви украинският президент Володимир Зеленски в свое видообръщение към нацията през нощта срещу неделя.
"Каква е нашата цел? Да защитите нас, нашата свобода, нашата земя и нашите хора. Правете всичко за защитата", призова той сънародниците си, участващи във войната.
По думите му освен установяването на контрол върху обширни чести от Киевската и Черниговската области, изоставени от руснаците, украинските въоръжени сили продължават да завземат и други райони, които досега са били окупирани.
Зеленски подчерта, че Киев осъзнава, че врагът разполага с резерви, с които да засили натиска върху Източна Украйна, и изрази преклонението си пред "героичния Мариупол", който продължава да ангажира голяма част от силите на противника.
Дългогодишният сътрудник на Ройтерс Максим Левин беше убит, докато отразяваше инвазията на Русия в Украйна, предаде информационната агенция в събота. Той е баща на четири деца.
Левин е фотограф и видеооператор. Тялото му е открито в село на север от украинската столица Киев на 1 април, съобщи в събота новинарският сайт LB.ua, за който той работеше.
Главната прокуратура в Украйна съобщи, че Левин е "убит от военнослужещи на руските въоръжени сили с два изстрела". Ройтерс уточни, че не може да потвърди тази информация независимо.
Руските сили се изтеглят от регионите на Киев и Чернигов в Северна Украйна с цел да се укрепят на изток и юг, обяви в събота Михайло Подоляк, съветник на украинския президент Володимир Зеленски.
Според него руските сили се стремят „да се оттеглят към изток и юг, да запазят контрола върху обширни окупирани територии (не само в района на Донецк и Луганск) и мощно да се укрепят там“.
Междувременно губернаторът на Черниговска област Вячеслав Чаус посочи, че областният център Чернигов, вече разрушен от битките през последните седмици, не е станал обект на нови удари тази нощ. Руснаците „се изтеглят от района на Чернигов“, потвърди той.
Над 3 хиляди души са били евакуирани от обсадения от руската армия украински пристанищен град Мариупол, където в каан остават около 100 хиляди цивилни, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Франс прес.
Във видеообръщение, публикувано през нощта срещу събота, Зеленски каза, че в петък хуманитарните коридори са проработили в три украински области - Донецка, Луганска и Запорожка. "Успяхме да спасим 6266 души, 3071 от които - от Мариупол", уточни той.
По-рано АФП предаде, че евакуирани жители на Мариупол са се присъединил към хуманитарен конвой в окупирания от Русия град Бердянск, откъдето са били транспортирани до Запорожие. Зеленски не уточни дали има предвид тези хора, отбелязва агенцията.
Международният комитет на Червения кръст (МКЧК), който бе предвидено да участва в операцията, обяви в петък, че неговият екип е бил принуден да се върне, тъй като планираното за деня евакуиране на хиляди хора от града не е възможно. МКЧК впоследствие съобщи, че в събота ще направи опит за нова евакуация.
Междувременно украинската вицепремиерка Ирина Верешчук съобщи, че в събота са планирани седем хуманитарни коридора за евакуиране на хора от обсадени райони в Украйна, включително Мариупол, предаде Ройтерс.
Руските въоръжени сили са се оттеглили от летище Хостомел, разположено близо до украинската столица Киев, което беше обект на боеве от началото на конфликта, твърди военното разузнаване на Обединеното кралство.
Украинските сили продължават да напредват в околностите на Киев, съобщи британското Министерство на отбраната по време на ранния си брифинг в събота.
В Хостомел се водят боеве от първия ден от руската инвазия 24 февруари, когато руските въздушно-десантни войски превзеха товарното летище.
Хостомел е малък, но стратегически важен град. Преди войната там се намираше най-важното международно товарно летище и ключова военна авиобаза в Украйна.
САЩ предоставят предоставят допълнителна помощ на Украйна, възлизаща на 300 милиона долара. Помощта е за подсилване отбранителната способност на страната.
Говорителят на Пентагона Джон Кърби съобщи, че помощта включва ракетни системи с лазерно насочване, дронове, муниции, техника за нощно виждане, комуникационни системи, медицински запаси и други.
По думите на Кърби решението за отпускане на допълнителна помощ подчертава американския „непоколебим ангажимент към суверенитета и териториалната цялост на Украйна и подкрепа за героичните действия“ в отговор на руската инвазия.
По време на президентския мандат на Джо Байдън Съединените щати вече са предоставили помощ на Украйна на стойност над 2,3 млрд. долара, от които над 1, 6 млрд. след началото на войната, посочи Кърби.
Няколко държави одобриха изпращането на военна помощ на Украйна.
Чехия изпраща 58 бронирани машини от модернизирана версия на бойна машина на пехотата (БМП-1). Това са машини, които Прага е получила от запасите на армията на бившата ГДР. Доставката ще стане до няколко седмици, в които част от машините ще бъдат ремонтирани.
В същото време премиерът на Австралия Скот Морисън съобщи, че страната му ще изпрати на Украйна бронетранспортьори „Бушмастър“ (Bushmaster), след като украинският президент Володимир Зеленски изрично ги поиска в обръщение пред австралийския парламент. Доставката ще бъде извършена по въздух със самолети „Боинг Си-17 Глоубмастър“
„Ние не изпращаме само молитвите си, изпращаме и наше оръжие, боеприпаси, хуманитарна помощ, бронежилетки - изпращаме всичко това. Изпращаме и наши бойни машини на пехотата, нашите бушмастъри“, каза Морисън.
Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба заяви днес, че не може нито да потвърди, нито да отрече предполагаемото участие на Украйна в атаката срещу склад за гориво в руския град Белгород, тъй като не му е известна цялата военна информация, предаде Ройтерс.
По-рано Русия отправи обвинения срещу Киев затова, че два украински хеликоптера са отговорни за случая. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков добави, че подобни случаи не помагат за преговорите между двете страни.
Кулеба каза още, че Украйна изчаква официалния отговор на Русия на предложенията на Киев от мирните преговори в Турция и че чуждестранните сили не оказват натиск върху Украйна да направи компромис в преговорите.
Русия обвини Украйна в атака срещу петролна база в руския град Белгород.
Хеликоптери на украинската армия са извършили нападение срещу петролна база в близост до руския град Белгород. Това заяви представителят на местното управление в областта Вячеслав Гладков, цитиран от световните агенции.
По думите му големият пожар, който се е разразил, е довел до раняването на двама души, които не са в опасност за живота. Живеещите в района на петролната база са били евакуирани.
В момента близо 200 души се борят за потушаването на пожара.
Засега от Киев не са поели отговорност за нападението.
Белгород се намира на 30 км. до границата с Украйна и на 60 км. от подложения на тежки атаки украински град Харков. Преди два дни в района край града имаше взривове и в оръжеен склад.
Русия е изтеглила войските си от Чернобил.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) съобщи, че е получила информация от Украйна, че руските войски вече не са в Чернобил. Там се намира взривилата се през 1986 г. атомна електростанция.
МААЕ съобщава, че руските войски "писмено са прехвърлили контрола върху ядрената централа на украинския персонал". Служителите са казали, че вече няма външни лица. МААЕ казва, че не може да потвърди тази информация.
Руските войски превзеха Чернобил още в началото на инвазията си в Украйна. Те оставиха украинския персонал да върши работата си в централата, в която няма работещ реактор след аварията през 1986 г., но има нужда от поддръжка.
Русия не изтегля войските си, както твърди, а ги прегрупира. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в четвъртък. Той добави, че очакванията за предприетите руски маневри са свързани с „допълнителни нападателни действия“.
„Русия се опитва да се прегрупира, да се запаси и да увеличи офанзивата си в Донбас“, каза Столтенберг и добави, че заедно с това Москва запазва натиска върху Киев и други украински градове.