Русия обвини Украйна в атака срещу петролна база в руския град Белгород.
Хеликоптери на украинската армия са извършили нападение срещу петролна база в близост до руския град Белгород. Това заяви представителят на местното управление в областта Вячеслав Гладков, цитиран от световните агенции.
По думите му големият пожар, който се е разразил, е довел до раняването на двама души, които не са в опасност за живота. Живеещите в района на петролната база са били евакуирани.
В момента близо 200 души се борят за потушаването на пожара.
Засега от Киев не са поели отговорност за нападението.
Белгород се намира на 30 км. до границата с Украйна и на 60 км. от подложения на тежки атаки украински град Харков. Преди два дни в района край града имаше взривове и в оръжеен склад.
Русия е изтеглила войските си от Чернобил.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) съобщи, че е получила информация от Украйна, че руските войски вече не са в Чернобил. Там се намира взривилата се през 1986 г. атомна електростанция.
МААЕ съобщава, че руските войски "писмено са прехвърлили контрола върху ядрената централа на украинския персонал". Служителите са казали, че вече няма външни лица. МААЕ казва, че не може да потвърди тази информация.
Руските войски превзеха Чернобил още в началото на инвазията си в Украйна. Те оставиха украинския персонал да върши работата си в централата, в която няма работещ реактор след аварията през 1986 г., но има нужда от поддръжка.
Русия не изтегля войските си, както твърди, а ги прегрупира. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в четвъртък. Той добави, че очакванията за предприетите руски маневри са свързани с „допълнителни нападателни действия“.
„Русия се опитва да се прегрупира, да се запаси и да увеличи офанзивата си в Донбас“, каза Столтенберг и добави, че заедно с това Москва запазва натиска върху Киев и други украински градове.
Повикани са на наборна служба 134 500 руснаци между 18 и 27 г. Това стана в четвъртък с подписан от руския президент Владимир Путин указ. Министърът на отбраната Сергей Шойгу обеща, че те няма да бъдат изпращани в "горещи точки".
Москва твърдеше, че е забранено на наборни военнослужещи да участват в "специалната операция" в Украйна и че там са изпратени само професионални войници. Преди седмици Русия призна, че такива вече са участвали във войната.
От началото на войната в Украйна до днес на всички гранични пунктове в България са влезли 133 000 украински граждани. Това съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция".
От страната са излезли 72 000 украински граждани, а останалите на територията на България са 61 000 украинци.
Над 616 000 украински бежанци са избягали през румънската граница според последните данни на Върховния комисариат за бежанците на ООН, базирани на национални статистики.
Това идва на фона на новината, че към 29 март броят на украинските бежанци вследствие на войната е надминал 4 млн. Най-много украински граждани, бягащи от войната, са отишли в Полша - близо 2,34 милиона души. Следват Румъния с 609 хиляди, Молдова с 387 хиляди и Унгария с 365 хиляди души.
Конвой от украински автобуси е изпратен към южния пристанищен град Мароупол, съобщи вицепремиерът на Украйна Ирина Верешчук в четвъртък. Целта е с него да бъде доставена хуманитарна помощ, както и да бъдат извозени цивилни.
„На ппът са 45 автобуса“, каза Верешчук. По нейни думи автобусите са тръгнали, след като международният комитет на Червения кръст потвърди, че Русия се е съгнасила да отвори безопасен коридор. По-рано президентът Владимир Путин беше казал, че обстрелването на Мариупол ще спре само след като градът се предаде.
Мариупол е обсаден от руската армия и е стратегически фокус за нея от началото на войната. Според местните власти Украйна все още контролира града, въпреки че той е под непрекъснат обстрел. Нови сателитни снимки показват, че жилищните райони на града са разрушени до основи.
До момента е имало неколкократни опити за евакуация на цивилни, но те бяха неуспешни. Украинските и руските власти взаимно се обвиняват за това. Според кмета на Мариупол до 170 000 жители за блокирани в града, като населението му преди войната наброява близо 400 000.
Последните сателитни снимки от обсадения украински град в южната част на Украйна Мариупол показват сериозни поражения в жилищни квартали.
На тях се виждат и жители, които се редят на дълги опашки за храна. Кадрите на Maxar Technologies от 29 март показват останките от десетки жилищни блокове, както и от театъра в града, където според местните власти са загинали стотици цивилни украинци.
Руската армия продължава да изстрелва снаряди, ракети и да хвърля бомби срещу цивилното население, което няма безопасни коридори за евакуация.
Русия силно е сбъркала в преценката на ситуацията в Украйна, тъй като някои от съветниците на руския президент Владимир Путин не му казват истината.
Това съобщи в четвъртък ръководителят на Британския правителствен информационен щаб (GCHQ) Джеръми Флеминг, цитиран от Би Би Си. По-рано в сряда същото съобщиха от Белия дом и Пентагона в САЩ.
В Чернигов продължава да има „значителен обстрел“ въпреки плановете за намаляне на военната активност около украинския град. Това съобщи Министерството на отбраната на Великобритания.
То предупреждава, че са възможни „тежки сблъсъци“ и в покрайнините на столицата Киев в близките дни. Руски войски остават на позиция на изток и на запад от града, въпреки че ограничен брой военни са се оттеглили.
По-рано в сряда украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че руските войски се прегрупират, за да се насочат към Донбас.
Продължават и сраженията в Мариупол, като по информация на местните власти Украйна все още владее черноморския град.
Володимир Зеленски очаква нова руска офанзива в Източна Украйна.
Президентът на Украйна каза, че Украйна се подготвя за нова руска офанзива в източната част на страната. Това се казва в позиция, разпространена рано в четвъртък.
"Има струпване на руски войски за нови удари в Донбас. Ние се подготвяме за това", се казва в позицията.
Зеленски изказа скептицизъм относно заявките на Русия да намали драстично военните си операции около Киев и Чернигов.
Не вярваме на някакви красиви вербални конструкции.Володимир Зеленски
"Не вярваме на никого. Не вярваме на някакви красиви вербални конструкции", каза Зеленски. Президентът на Украйна каза, че руските сили продължават да обстрелват Киев и Чернигов, въпреки обявеното намерение.
За смъртоносни удари се съобщава също от Ирпин. В Донбас атаките са усилени.
"Няма да предадем нищо. И ще се бием за всеки метър от нашата земя, за всеки човек", каза още Зеленски.
Русия обяви, че спира обстрела на Мариупол, за да позволи евакуация.
Министерството на отбраната в Москва съобщи, че от четвъртък сутринта спира огъня в обградения украински град Мариупол, за да позволи на цивилните да се евакуират. По-рано президентът Владимир Путин беше казал, че обстрелването на Мариупол ще спре само след като градът се предаде.
"За да успее тази операция, ние предлагаме тя да бъде изпълнена с директното участие на Върховния представител за бежанците на ООН и Международния комитет на Червения кръст", се казва в съобщението на министерството, цитирано от АФП.
Хуманитарният коридор от Мариупил към Запорожие, през контролираното от руските части пристанище Бердянск, трябва да отвори в 10 часа местно време. Украйна не е коментирала това съобщение все още.
Предишните опити за спиране на огъня в Мариупол бяха проваляни, а двете страни се обвиняваха взаимно в продължаване на обстрела. Нови сателитни снимки показват, че жилищните райони на града са разрушени до основи.
Западът може да отмени част от санкциите срещу Русия, ако Москва спре инвазията в Украйна и изтегли войските си.
Това каза зам.-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд в интервю за телевизия Current Time (Настоящее время).
В противен случай САЩ и съюзниците им могат да наложат допълнителни санкции.
“Докато тази война продължава, ние имаме намерение заедно със съюзниците и партньорите си да увеличаваме натиска върху [руския президент Владимир] Путин и неговото правителство всяка изминала седмица и да спрем парите, от които те се нуждаят за своята военна машина”, каза Нюланд.
“Ако имаме договорено уреждане на този конфликт, което предвижда изтегляне на руските сили от Украйна, което защитава суверенитета и териториалната цялост на Украйна, което гарантира възстановяването на Украйна, тогава санкциите биха могли да бъдат отменени”, добави Нюланд.
„Ние сме много, много далеч от там. Не сме там в момента", каза още тя.
Русия ще спре обстрела срещу Мариупол само ако градът се предаде.
Това каза руският президент Владимир Путин, цитиран от Кремъл, в телефонен разговор с френския си колега Еманюел Макрон.
Франция съобщи, че Путин се е съгласил да обмисли планове за евакуация на цивилни от града. Според Елисейския дворец ситуацията в обсадения Мариупол е “катастрофална”.
“Цивилното население трябва да бъде защитено и трябва да може напусне града, ако желае. Хората трябва да имат достъп до хранителна помощ, вода и лекарства”, посочи френското президентство в изявление, цитирано от Би Би Си.
По време на мирните преговори между Русия и Украйна не са постигнати пробиви, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
“Положителното е, че украинската страна поне започна да формулира и излага на хартия това, което предлага“, каза Песков. “Относно останалото [...] в момента няма никакви пробиви, нищо много обещаващо“, каза той пред руски медии, цитиран от Би Би Си.
Песков добави, че Крим, който беше незаконно анексиран от Русия през 2014 г., “е част от Русия”, а руската конституция не позволява да се обсъжда съдбата на който и да е руски регион. Изказването е препратка към едно от условията на Русия в мирните преговори - Киев да признае Крим за руска територия.
Над 4 милиона украинци са напуснали страната си заради войната, започната от Русия.
Това стана ясно от обновената статистика на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Числата са актуални към 29 март 2022 г.
“Пет седмици след началото на руската атака бежанците от Украйна вече са 4 милиона”, написа в Туитър върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди.
Най-много украински граждани, бягащи от войната, са отишли в Полша - близо 2,34 милиона души. Следват Румъния с 609 хиляди, Молдова с 387 хиляди и Унгария с 365 хиляди души.
Атаките срещу Чернигов не са намалели въпреки изявлението на Москва, че планира да “намали драстично” военните действия в района, съобщиха местните власти в украинския град.
“Дали вярваме на това обещание? Естествено, че не”, написа в Телеграм губернаторът на Черниговска област Вячеслав Чаус. Той добави, че руските сили продължават да “нанасят удари по [град] Нежин, включително въздушни удари, и цяла нощ удряха Чернигов”.
По-рано кметът на Чернигов Владислав Атрошенко каза, че обещанието на Москва да намали военните действия би било добра новина, ако може да му се вярва.
“Често руснаците казват едно нещо, но в действителност се случва нещо различно”, каза той, цитиран от Би Би Си. “Само времето ще покаже колко истина има в тези думи.”
Кметът каза също, че само ден по-рано артилерийски обстрел срещу жилищни райони в Чернигов е пратил в болници около 35 души. “Хора загубиха краката си, някои бпха убити”, каза Атрошенко.
Руски военни части, претърпели тежки загуби в Украйна, са били принудени да се върнат в страната си и в Беларус, за да се прегрупират, съобщи Министерството на отбраната на Великобритания.
Според британското военно разузнаване това “показва трудностите, които Русия среща при реорганизирането на своите части” в Украйна. Според Лондон Русия вероятно ще продължи да компенсира намалената си способност за наземни маневри чрез масови артилерийски и ракетни удари.
Съобщението на британското военно министерство дойде на фона на изявлението на Москва, че планира да “намали драстично” военните действия в района на украинската столица Киев и град Чернигов.
Генералният щаб на Украйна предупреди, че обявеното от Русия изтегляне на войски е подвеждащо.
Генералният щаб на украинските въоръжени сили изказа скептицизъм по отношение на обявеното от Москва изтегляне на части от някои райони на Украйна. В публикуваната всекидневна сводка за развоя на събитията Генералният щаб казва, че руски части продължават да се изтеглят от Киев и Чернигов. Москва вече обяви, че ще фокусира действията си в източния район Донбас.
Украинските военни обаче твърдят, че изтеглянето "вероятно е ротация на отделни части", чиято цел е да заблуди украинското военно ръководство и да създаде "погрешна представа" за разположението на руските сили.
По-рано говорителят на Пентагона Джон Кърби също изрази скептицизъм. Според него заплахата за Киев остава, въпреки движението на руските сили в обратна посока, съобщава Би Би Си.
Украйна е предложила на разговорите с Русия в Турция да приеме статут на неутралитет в замяна на гаранции за сигурността. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на украинските преговарящи след края на тричасовите преговори.
Агенцията уточнява, че това означава, че Украйна е съгласна да не се присъединява към военни съюзи, включително НАТО, и да не приема военни бази на своя територия. В замяна се предвиждат гаранции за сигурността на страната, подобни на Член 5 от договора за колективна сигурност на НАТО. Като потенциалните гаранти на сигурността на Украйна са посочени Полша, Израел, Турция и Канада.
Част от предложенията е и 15-годишен консултативен период за статута на анексирания от Русия украински полуостров Крим. Те ще бъдат отправени официално само в случай на пълно прекратяване на огъня, казаха украинските преговарящи пред репортери в Истанбул.
Това са най-подробните и конкретни предложения, обявявани публично от Украйна, отбелязва Ройтерс. Министърът на външните работи на Турция определи изхода от срещата като най-значимия напредък от началото на преговорния процес.
Според украинските преговарящи настоящите предложения на страната им са достатъчно съдържателни, за да оправдаят провеждането на среща между президента Володимир Зеленски и руския му колега Владимир Путин. От украинската делегация съобщиха още, че очакват отговора на Русия.