Президентът Румен Радев призова да не се политизират причините за енергийната криза. Той каза, че проблемите с високите цени на тока и газа се използват "по един най-нелеп начин от тези, при чието управление, в продължение на повече от десетилетие, се натрупаха огромни проблеми и задължения в сектора".
По време на дискусия с представители на правителството и експерти, Радев обвини бившите управляващи, че "не въведоха нито една базова мощност, нито една нова технология, които ни оставиха без енергийна стратегия в период, в които цяла Европа адаптира своята икономика към Зелената сделка".
"В Европа се вихри невиждана, безпрецедентна до момента енергийна криза, тя не подминава и България. Причините са много, те са най-вече глобални и от вътрешен характер", каза Радев.
По-рано бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов обвини Радев, че органидира дискусията, за да си прави кампания.
"Бях се обзаложил, че до Нова година цената на тока за бизнеса ще стигне 600 лева. А още днес токът мина тази граница - 625 лева. И за капак Радев иска да прави среща с държавни дружества, като се намира в кампания. Интересно ми е ще му вземете ли пари за отразяването", попита лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на пресконференция в централата на партията.
Анастас Герджиков и Невяна Митева откриха предизборната си кампания за президентските избори в Карлово. Те поднесоха цветя на паметника на Васил Левски и се срещнаха със симпатизанти в местното читалище.
“С г-жа Митева искахме да посетим градовете, с които сме свързани. Тук е родена майка ми. Разбира се това, че Левски и много други родолюбиви българи са родени тук, също беше важен аргумент, но най-вече спомените ми от детство, когато съм играл в църковния двор и съм поднасял цветя на този паметник”, каза Герджиков.
Румен Радев и Илияна Йотова откриха предизборната си кампания с “поход за по-справедлива България”. Заедно с членовете на инициативния комитет, който издигна кандидатурите им за президент и вицепрезидент, те изкачиха Черни връх от хижа “Алеко”.
“Походът към по-справедлива България започва от тук. Избрахме това място, защото Щастливецът [Алеко Константинов] е от онези българи, които повече от век вдъхновяват с родолюбие, талант и дързост”, каза Радев. "Всички знаем тъжната история как именно Алеко стана жертва на своя герой и затова ние, неговите потомци, е време да надрастем слабостите на неговия герой.”
“Продължаваме промяната” са водили “чисто приятелски” разговори с представители на останалите партии, които се очаква да влязат в следващия парламент, каза съоснователят на формацията Асен Василев пред Нова нюз в събота.
Повод за думите му беше изказването на другия съосновател на “Продължаваме промяната” Кирил Петков, че формацията води разговори с членове на БСП и “Има такъв народ” и последвалото опровержение от партиите на Корнелия Нинова и Слави Трифонов.
“Аз съм изненадан, че някои партии трябва да дадат санкция на ръководството, за да може техни членове да могат да си говорят с хора от други партии. Ние си говорим с хора, които сме намерили за смислени. Разговорите са чисто приятелски и на техническо ниво. Не са партийно ангажирани”, каза Василев.
Той добави, че лично е провел разговор с Крум Зарков от БСП и с Мика Зайкова от “Има такъв народ”.
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че представителите на ГЕРБ в Централната избирателна комисия (ЦИК) ще подкрепят "Демократична България" за регистрирането на листата им в Стара Загора.
В живо включване във Фейсбук Борисов каза, че е говорил с Красимир Ципов и другите представители на ГЕРБ в ЦИК и им е казал да гласуват в подкрепа на “Демократична България”, за да може коалицията да се яви на изборите в Стара Загора.
“Те ще имат четирите гласа на ГЕРБ в ЦИК, за да могат да се явят на изборите, защото иначе само ще им слушаме обясненията, че някой само им пречи”, каза Борисов.
ЦИК вече потвърди решението на Районната избирателна комисия (РИК) в Стара загора да откаже регистрацията на листата на “Демократична България”. Коалицията съобщи, че ще обжалва пред Върховния административен съд.
Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов обвини ГЕРБ и ДПС в опит да блокират явяването на коалицията на парламентарните избори в няколко района.
“Ние сме онези, които казват: “ГЕРБ и ДПС не трябва да имат достъп до властта”. Това е голям проблем за тези корупционни партии. Поради тази причина ще направят всичко възможно да спрат “Демократична България”, каза Иванов при откриването на кампанията на коалицията в Бургас.
Според него представителите на ГЕРБ и ДПС в ЦИК са се опитали да използват случая в Стара Загора, където регионалната избирателна комисия (РИК) отказа да регистрира листата на формацията, за да блокират явяването на партията на изборите в другите райони, където документите ѝ са подадени с електронен подпис. Според Иванов предложението за това е било на представителя на ГЕРБ в ЦИК Красимир Ципов.
“В България има политически сили, които ГЕРБ и ДПС може да мобилизират, защото решението на ЦИК за Стара Загора беше взето и с гласовете на ИТН”, каза Иванов.
Той потвърди, че “Демократична България” ще обжалва пред съда отказа за регистрация на листата на коалицията в Стара Загора.
Българската социалистическа партия (БСП) и “Има такъв народ” (ИТН) отрекоха да водят преговори с “Продължаваме промяната” на Кирил Петков и Асен Василев.
“Кирил Петков не е водил разговори нито с мен, нито с членове на ръководни позиции в “Има такъв народ”, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов във Фейсбук в петък вечерта. “Няма да използвам думата “лъжа”, а ще кажа, че Кирил Петков говори неистини”, добави той.
Ръководството на БСП посочи в позиция, че не води преговори с “Продължаваме промяната”.
“Никой от легитимните органи на партията не знае за подобни разговори. Ако някой го прави от наше име, нека се знае, че не е упълномощаван за това. Както вече заявихме, ние сме отворени за диалог, но след изборите и по правила, принципно и публично”, пише в позицията на Изпълнителното бюро на БСП.
Повод за реакциите на ИТН и БСП беше изказване на Кирил Петков от “Продължаваме промяната” в петък.
“Демократична България” и “Изправи се.БГ! Ние идваме!” са нашите първи потенциални партньори. Говорим и с членове на “Има такъв народ”, както и с членове на БСП, така че ще видите една много диалогична политика”, каза Петков пред журналисти.
Върховният административен съд (ВАС) отхвърли като недопустима жалбата на ВМРО срещу решението на Централната избирателна комисия /ЦИК/ за регистрация на Лозан Панов и Мария Касимова-Моасе за кандидати за президент и вицепрезидент.
В определението на съда се посочва, че позитивното решение за регистрация не подлежи на съдебно оспорване, на такова подлежат отказите на ЦИК. Наред с това, съдът намира, че за жалбоподателя липсва законово защитен правен интерес да обжалва регистрацията на Лозан Панов и Мария Касимова-Моасе.
ВМРО сезираха ВАС, защото според тях, Мария Касимова-Моасе не отговаря на условията за уседналост - да е живяла през последните пет години в сттаната.
ДПС откри предизборната си кампания с речи на кандидата за президент и партиен лидер Мустафа Карадайъ и кандидат-депутатите от движението. Кампанията беше открита онлайн и излъчвана през официалната страница на движението във Фейсбук.
Мустафа Карадайъ каза, че кандидатпрезидентската двойка на ДПС ще “олицетворява единството на нацията, ще е пример и гарант за спазване на конституцията и законите на страната, мост между партиите и институциите, ще отстоява добруването на всички български граждани и ще представя достойно държавата навън страната”.
Евродепутатът Илхан Кючюк представи всички водачи на депутатски листи.
Коалиция “Продължаваме промяната” откри предизборната си кампания в петък пред Народната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”.
Съпредседателят на коалицията Кирил Петков обеща позитивна кампания. ”Днес е първата стъпка на нашата кампания, но реално ние продължаваме това, което започнахме преди четири месеца – тоталната промяна за по-добро на България”, каза той.
"Пандора пейпърс" показаха офшорки, "Магнитски" - корумпирани хора и когато това са водачи на листи като Делян Пеевски, а, от другата страна, имаме прокуратурата, която се задейства преди даже Конституционният съд да се е произнесъл – наистина има голяма нужда от промяна", добави Петков.
На предстоящите президентски избори се явяват най-голям брой кандидати от 1992 г. досега – общо 23.
Най-голям е и броят на жените в надпреварата за последните 30 години. Те са общо 18, но само четири от тях се състезават за държавен глава. Всички останали са кандидатки за вицепрезидент.
Сред трите водещи според социологическите проучвания кандидат-президентски двойки жените са на второ място. Повече по темата четете в този материал.
Шансът за съставяне на управленска коалиция в парламента след изборите на 14 ноември е висок – около 80-90%. Това каза пред „Нова телевизия“ председателят на последните два парламента Ива Митева от "Има такъв народ".
Според нея възможната коалиция най-вероятно ще трябва да е четворна и в нея няма да присъстват ГЕРБ и ДПС.
Според последните социологически изследвания останалите партии, които ще влязат в парламента, са БСП, "Продължаваме промяната" и "Демократична България".
По думите на Митева и четирите партии вече гледат в посока на обща коалиция. Сближават ги програмите им, както и научените уроци от грешките в досегашните опити за съставяне на кабинет, казва тя.
Митева допълни, че е рано да се говори за името на премиера в такава четворна коалиция.
В петък, 15 октомври, официално започва предизборната кампания за така наречените избори "2 в 1".
На 14 ноември българските граждани в страната и чужбина ще избират едновременно президент и вицепрезидент, както и народни представители.
За първи път от началото на прехода в България двата вота се провеждат на една дата.
„Демократична България” остава без кандидат-депутатска листа в Стара Загора. Централната избирателна комисия (ЦИК) потвърди решението на районната избирателна комисия (РИК) да откаже регистрацията.
Причината за отказа е, че кандидатската листа и пълномощното не са подписани лично от лидерите на обединението Христо Иванов и Атанас Атанасов, както е заложено в Изборния кодекс.
В решението на РИК пише, че водачът в листата Атанас Славов е бил поканен да завери документите, но той е отказал под претекст, че това не е необходимо. По-късно е направен опит документите да бъдат внесени през електронната поща и на място, но отново не са били спазени разпоредбите и сроковете.
Три партии са в битка за второто място, ако изборите са днес. Това паказва проучване на “Екзакта Рисърч Груп”, проведено със собствени средства в периода 6-12 октомври сред 1025 души.
Това са "Продължаваме промяната“ (ПП), "Има такъв народ" (ИТН) и БСП. За трите формации биха гласували 15 на сто от избирателите.
На първо място е коалицията ГЕРБ-СДС с 23,5%.
За “Демократична България” биха гласували 10,2 на сто от избирателите, а за ДПС 9,4 на сто. Сериозен срив се отчита в гласовете, които биха получили “Изправи се, БГ! Ние идваме!” - под 3 на сто.
Агенцията отчита, че коалиция “Продължаваме промяната” привлича около 15 на сто от избирателите на “Демократична България”, които са гласували на изборите през юли. 5 на сто от избирателите на БСП също биха се преоринетирали.
Според “Екзакта” партията на Кирил Петков и Асен Василев привлича най-много гласове на избиратели, които не са гласували през юли.
Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ (ИТН) ще участва в коалиционно управление само при условие, че то приеме като основен ангажимент въвеждането на електронното дистанционно гласуване.
„Отсега да е ясно - „Има такъв народ“ може да участва само в такава управленска коалиция, която приеме за свой основен ангажимент задължителното въвеждане на електронно дистанционно гласуване“, беше съобщено в профила на Трифонов във Фейсбук.
ВМРО внесе жалба във Върховния административен съд (ВАС), в която твърди, че кандидатурата на Мария Касимова-Моасе не изпълнява едно от конституционните условия за регистрация. Става въпрос за изискването кандидатката да е живяла в България в последните пет години.
„От няколко интервюта на въпросната госпожа Касимова-Моасе, в които пред национални медии тя гордо заявява, че от 2015 г. не живее в България. И го казва с патос и без съжаление. Дори в едно от интервютата определя престоя си на годишна база в страната като „1/3“, с което автоматично признава, че не отговаря на условията за кандидат, определени от Върховния закон“, пишат от ВМРО и настояват решението на ЦИК за регистрация да бъде отменено.
Районната избирателна комисия (РИК) в Стара Загора е отказа да регистрира листата на „Демократична България“ за областта. Причината затова е, че кандидатската листа и пълномощното не са подписани лично от лидерите на обединението Христо Иванов и Атанас Атанасов, както е заложено в Изборния кодекс.
В решението на РИК пише, че водачът в листата Атанас Славов е бил поканен да завери документите, но той е отказал под претекст, че това не е необходимо. По-късно е направен опит документите да бъдат внесени през електронната поща и на място, но отново не са били спазени разпоредбите и сроковете.
От обединението ще обжалват решението.
Държавният глава Румен Радев води убедително пред основните си конкуренти в президентските избори на 14 ноември – Анастас Герджиков и Лозан Панов. Това показва социологическо проучване на Алфа Рисърч, проведено от 4 до 10 октомври сред 1123 избиратели. В него не е включен кандидатът на ДПС Мустафа Карадайъ, тъй като официално беше номиниран в неделя.
Според данните на агенцията Радев влиза в надпреварата с подкрепа от 42.6%. Той беше издигнат т инициативен комитет и подкрепен от „Има такъв народ“, БСП, „Продължаваме промяната“ и „Изправи се.БГ! Ние идваме!“.
Подкрепеният от ГЕРБ ректор на Софийския университет Анастас Герджиков засега събира 28.1% подкрепа, изчислява социалогическата агенция. Издигнатият от Инициатива „Правосъдие за всеки“ и подкрепен от „Демократична България“ председател на Върховния касационен съд Лозан Панов пък е подкрепен от 8.2% от анкетираните.
След Панов с 3,9% подкрепа се нарежда кандидатът на „Възраждане“ и негов лидер Костадин Костадинов. Останалите известни претенденти получават около 1% от гласовете. 13% са заявилите в проучването, че биха гласували за „друг кандидат“.
„Продължаваме промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев ще се конкурира с БСП за второто място на предстоящите трети парламентарни избори за тази година. Това показва новото социологическо проучване на Алфа Рисърч, представено в понеделник.
Според изследването ГЕРБ остава партията с най-голяма подкрепа сред твърдо решилите да гласуват, а прогнозните резултати на „Има такъв народ“ (ИТН) и „Демократична България“ (ДБ) продължават да падат, като сривът на патията на Слави Трифонов е все по-голям.
Алфа Рисърч прогнозира 23.1% за ГЕРБ, 16.8% за БСП, 15.9% за „Продължаваме промяната“, 10.9% за ДБ, 10.4% за ИТН и 9.3% за ДПС. Според данните от проучването „Изправи се.БГ! Ние идаме“ получават подкрепата на 3.2% от анкетираните и така остават под 4-процентовата бариера за влизане в парламента.
Социологическата агенция отчита, че епидемията от COVID-19 и машинното гласуване могат да доведат до намаляване на резултата на БСП. В същото време очакваното решение на Конституционния съд за гражданството на Кирил Петков пък може да повлияе на мотивацията на потенциалните избиратели на „Продължаваме промяната“.
От Алфа Рисърч подчертават, че ИТН и ДБ „страдат сериозно от отлив на избиратели към новия проект на бившите служебни министри“. Това важи в по-голяма степен за формацията на Трифонов, чиято подкрепа вече е наполовина по-малка в сравнение с резултата ѝ от парламентарния вот на 11 юли.