Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Моят живот с шимпанзетата". Джейн Гудол и нейната сбъдната мечта


Джейн Гудол
Джейн Гудол

Като малка тя получава плюшена играчка шимпанзе от семейни приятели. Те са притеснени, че детето ще се изплаши от вида ѝ, но момичето се влюбва в играчката и постепенно замечтава да пътува по света и да работи с животни. Едва ли през 40-те години на миналия век това момиче е знаело, че ще се превърне в един от най-уважаваните приматолози в света.

Джейн Гудол е родена в Англия на 3 април 1934 г. и днес е смятана за най-видния експерт по шимпанзетата. Тя е многократно награждаван приматолог, антрополог, активист в сферата на опазването на околната среда и на 87 години все още работи активно в защита на тези каузи.

На 15 май тя ще вземе участие в Софийския фестивал на науката, а два дни по-късно, на 17 май, на българския пазар излиза книгата ѝ "Моят живот с шимпанзетата"(ИК "Жанет-45") в превод на Емилия Ничева-Карастойчева.

Когато завършва училище, Гудол не може да си позволи да се запише в колеж и започва с работа като сервитьорка. След това я наемат в компания за документални филми, а тя спестява всичко, за да изпълни целта си да работи с животни.

На 23 заминава при своя приятелка, която живее близо до Найроби, Кения. Там Джейн се запознава с палеоантрополога Луис Лийки, който ѝ предлага работа в местния природоисторически музей.

Постепенно тя успява да събере средства, с които през 1960 г. заминава за националния резерват Гомбе Стрийм, близо до езерото Танганика, Танзания. Там Гудол изучава отблизо поведението на общността шимпанзета Касакела и открива тенденции, твърде близки до човека.

Някои от най-изненадващите ѝ открития са, например, че шимпанзетата са месоядни, а не растителноядни, както и че си служат с инструменти. Гудол наблюдава сред тях и жестове като прегръдки, целувки, дори гъделичкане, но също агресия и насилие. Тя осъзнава, че шимпанзетата, както и хората, имат своята тъмна страна.

Подходът, който използва Гудол, е необичаен и критикуван за времето си. Тя кръщава изучаваните животни с имена, вместо да ги номерира. Тогава се е смятало, че е неуместно да се именуват обектите на изследване, понеже това може да направи учените субективни и да компрометира резултатите.

След повече от две десетилетия, прекарани в парка Гобе, Гудол вече е защитила своята докторантура и е основала института "Джейн Гудол" през 1977 г. След като става свидетел на масивно обезлесяване в парка Гомбе, тя постепенно се преориентира към сферата на активизма.

През 2008 г. Джейн настоява за прекатяване на медицинските изследвания върху животни в ЕС. Тази година пък тя и още 140 учени призоваха ЕК да прекрати затварянето на животни в клетки.

Джейн Гудол има два брака и един син от първия си съпруг. Като млада ходи на църква по собствено желание и по-късно не се повлиява от широко разпространения атеизъм в научните среди.

XS
SM
MD
LG