Вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че няма да внася за приемане в Министерския съвет Националния план за възстановяване и устойчивост на България, а ще остави това да направи следващото правителство.
Става дума за плана, който България трябва да изпрати в Европейската комисия (ЕК) и по него да използва над 12 млрд. лева от антикризисния фонд на Европейския съюз (ЕС).
Томислав Дончев обясни, че срокът за предаване на Националния план в Брюксел е 30 април. Последната версия на плана е "до голяма степен е съгласувана с ЕК".
"Аз имам законовото право официално да внеса плана на МС и да го изпратя на ЕК. Смятам, че не е почтено. Нека се подаде от новото правителство", коментира Дончев пред Свободна Европа.
Той каза още, че е говорил с представители на ЕК и "те ще проявят разбиране планът на България да бъде подаден по-късно".
"Ако следващото правителство сметне плана за добър, защото по него преговаряме 5 месеца с ЕК, може да го изпрати веднага", каза още Дончев.
Това означава, че България най-вероятно няма да изпрати в срок своя план. Народното събрание все още не е свикано от президента Румен Радев. Предстои правителството на Бойко Борисов да подаде оставка пред новия парламент, а след това президентът да връчи мандат на победителя в изборите за съставяне на правителство.
ГЕРБ обаче нямат мнозинство за самостятелен кабинет, а нито една от другите партии в парламента не иска да се коалира с тях. Тогава мандатът ще отиде при втората политическа сила - "Има такъв народ" на Слави Трифонов.
При всички случаи, почти невероятно е България да има ново правителство преди 30 април.
Заради пандемията от COVID-19 страните от ЕС се договориха към стандартния бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. (около 1.07 трлн. евро) да добавят и възстановителен антикризисен фонд на стойност 750 млрд. евро, който ще се финансира с общоевропейски заем.
Този механизъм се нарича "ЕС: Следващо поколение" и по него България може да разчита на 12.2 млрд. евро. Половината от тях са грантове, които не трябва да се връщат.