Протестиращите в Мианмар започнаха да трупат боклук по улиците. Те демонстрират срещу военния преврат от 1 февруари и насилието над мирно протестиращи след това. Досега силите на реда са убили над 500 привърженици на демокрацията.
Във вторник има още два смъртни случая на демонстранти. В понеделник жертвите бяха 14.
Мианмар е разтърсена от протести и насилие от 1 февруари, когато армията отстрани демократично избраното правителство на Аунг Сан Су Чжи.
Асоциацията за подкрепа на политическите затворници съобщи, че общият брой на убитите досега е 512, като 141 от тях са загинали в събота - най-кървавият ден от началото на протестите.
Протестите не са само по улиците. На много места започна гражданско неподчинение, което блокира значителна част от икономиката. Най-новата тактика е хората да си оставят боклука на кръстовищата в главния град Янгон.
"Протестът с боклука е срещу хунтата. Елате всички", пише на един от призивите в социалните мрежи.
Силите на реда започнаха да използват по-мощни оръжия срещу протестиращите. Според някои от тях те са били атакувани с гранатомети.
Държавната телевизия каза, че са използвани "оръжия срещу безредици", за да бъде разпръсната "тълпата от терористи и насилници".
"Цяла нощ се стреляше", казва жител на Янгон пред Ройтерс.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова военните в Мианмар да спрат да убиват демонстранти. Редица западни държави осъдиха преврата и призоваха за спиране на насилието.
Миналата седмица зам.-министърът на отбраната на Русия Александър Фомин присъства на военен парад в Янгон, а лидерът на хунтата Мин Аун Хлаин нарече Москва "истински приятел".
Една от групите, които организират протестите, е Генералният стачен комитет на народите, който призова в понеделник силите на етническите малцинства да се включат в протестите срещу хунтата.
Военните в Мианмар от десетилетия оправдават своята власт с думите, че са единствената институция, която е способна да запази националното единство. Генералите взеха властта преди два месеца с обяснението, че проведените през ноември 2020 г. избори са били фалшифицирани. Избирателната комисия отхвърля това обвинение.
Изборите бяха спечелени от партията на Аун Сан Су Чжи. Тя остава арестувана на неизвестно място.