Най-малко 38 души са убити в Мианмар по време на протести срещу военния преврат в страната през последното денонощие. Военната хунта, поела властта в началото на февруари, отговори на недоволството с насилие и масови репресии, предават световните информационни агенции.
Пратеникът на ООН в Мианмар Кристин Шранер Бургенер определи 3 март като „най-кървавия ден“ след военния преврат, уточнявайки, че над 50 души са загинали през последния месец, а ранените са много повече. Според свидетелски разкази и видеозаписи полицията използва сълзотворен газ, гумени куршуми и стрелба на месо, за да разпръсне протестиращите в няколко града.
Мианмар е разтърсен от всекидневни протести, откакто на 1 февруари военните сложиха край на десетилетния експеримент с демократични избори в страната. Лидерите на преврата свалиха избраното правителство и задържаха лидера на страната Аун Сан Су Чжи и други членове на нейната партия. Според правозащитни активисти са арестувани стотици хора, включително поне шестима журналисти.
Превратът предизвика нарастваща международна критика и натиск, включително западни санкции срещу лидерите на хунтата. Великобритания призова за заседание на Съвета за сигурност на ООН на 5 март. САЩ заявиха, че обмислят по-нататъшни действия срещу хунтата, а Европейският съюз подчерта, че разстрелът на невъоръжени цивилни е явно нарушение на международното право.