Политическата ситуация в Армения се влошава, след като група протестиращи нахлуха в една от сградите на правителството в столицата Ереван. Те искат оставката на министър-председателя Никол Пашинян и кабинета му.
Все още няма данни за ранени или арестувани.
Миналата седмица премиерът влезе в директен конфликт с армията в страната като уволни първия заместник-началник на Генералния щаб на въоръжените сили. В отговор висши военни поискаха оставката му. Премиерът каза, че няма да се оттегли и на свой ред заподозря армията в опит за преврат, заради което свика масов протест в центъра на столицата Ереван.
На 1 март се очакват демонстрации и от двете страни. Опозицията е планувала протест по-късно в понеделник, а поддръжници на правителството също заявиха, че ще излязат по улиците.
Никол Пашинян е изправен пред вълна от протести и призиви да подаде оставка след сключеното от него споразумение за прекратяване на шестседмичния военен конфликт с Азербайджан в района на Нагорни Карабах.
С прекратяването на огъня и влизането на руски миротворци в региона, Армения отсъпи контрола върху голяма част от Нагорни Карабах и всички седем околни области на Азербайджан, които бяха окупирани от арменските сили от началото на 90-те години. Това предизвика масово недоволство срещу правителството на Пашинян в страната му. Действията на премиера бяха изтълкувани като пораженчески.
На 20 февруари хиляди протестиращи се събраха в Ереван, блокирайки няколко съседни улици и временно парализирайки движението в центъра на града. Демонстрантите тогава скандираха "Армения без Никол" и "Никол предател". Премиерът засега отхвърля всички призиви да подаде оствка, но допусна възможност за провеждане на предсрочни парламентарни избори.