Природозащитници протестираха в сряда пред Министерски съвет заради отпадането на забраната за строителство в защитена зона “Камчия”.
“Дюни? Гори? Вода” Въздух? Какво остана? Всичко унищожихте”, пишеше на плакатите на протестиращите.
Протестът е под надслов „Долу ръцете от българската природа“.
Въпреки че министърът на околната среда и водите разпореди отмяна на спорната заповед за строителството в защитена зона “Камчия”, еколозите от коалицията „За да остане природа в България“ и инициативата „Зелени закони“ виждат трайно решение срещу незаконното строителство в развалянето на т.нар. горски заменки в района на Камчийски пясъци.
„Никой не чу властта да казва, че те ще спрат наистина строителството в защитената зона Камчия“, каза пред БНР Андрей Ковачев от „За да остане природа в България“.
Еколозите припомнят последните случаи на незаконно строителство край Алепу и Синеморец и настояват за въвеждането на специална защита и незабавно спиране на всички строежи по Черноморието. Те искат разваляне на незаконните заменки, облагодетелствали преди 2009 г. конкретни предприемачи с евтини крайбрежни и горски имоти.
Сред исканията им са отразяване на дюните в кадастъра, пълна забрана на строителството в зоната от 1 км по морския бряг, както и събаряне на незаконните строежи в Синеморец, Алепу и Иракли.
Местността „Камчийски пясъци“ се простираща на площ от над 4000 декара и включва най-големия комплекс от дюни в България, при това – съчетан с гори. Именно заради уникалното си значение за биоразнообразието, тази местност се води защитена и беше включена заедно с резерват „Камчия“ в Европейската екологична мрежа „Натура 2000“.