С 62,5% са спаднали приходите от нощувки в хотелите, мотелите и хижите през ноември 2020 г. в сравнение с данни за същия месец през 2019. Това се съобщава в доклад от Националния статистически институт (НСИ).
През този период приходите са достигнали 16 млн. лв., което е почти три пъти по-малко в сравнение с предходната година (42,8 млн. лв).
България въведе строги противоепидемични мерки през пролетта, когато избегна първата вълна на пандемията от коронавирус. От май до 27 ноември миналата година ограничения практически нямаше. В края на ноември страната се оказа първа по смъртност в ЕС в условията на COVID-19.
В момента хотелите имат право да работят, а в края на 2020 г. получиха право да приемат посетители и в ресторантите към тях.
В началото на лятото от туристическия бранш предупредиха, че за успешен сезон браншът се нуждае от реклами и новини, показващи, че България е безопасно място за почивка. Но данните на НСИ за юни показаха спад от 88.8% в приходите от нощувки в сравнение със същия период от предходната година. За юли спадът беше от 52.7%.
Данните на НСИ за ноември показват едновременно спад на посетителите на хотелите с 59.2% и намаляване със 17.9% на местата, които предлагат настаняване. Най-силно засегнати от кризата са хотелите с четири и пет звезди.
Намаляването в броя на пренощувалите лица се отнася както до чуждите граждани - с 75,3% (26,6 хил.), така и до българските – с 63,3% (112 хил.).
Близки резултати са измерени и за предходните месеци от годината, като най-силно пострадал е изминалият летен сезон.
По данни на БАН икономическата криза, засегнала българския туризъм, е с дефицит от поне 800 млн. евро. Очаква се туризмът да бъде включен в Националния план за възстановяване и устойчивост на България, за да се намалят загубите в сектора.