МВР ще има собствена служба за охрана, различна от националната служба (НСО), която е на подчинение на президента. Тя също ще охранява политици, държавни служители и полицаи като НСО, но освен това ще пази опасни товари и ще се бори с тероризма и с масовите безредици.
Това реши Народното събрание, приемайки в четвъртък промени в Закона за МВР.
В правомощията на службата ще е да осигурява физическа защита на президента, премиера, председателя на парламента, вицепрезидента и главния прокурор, които сега се охраняват от НСО.
Решенията за предоставяне на бодигардове ще се взема от комисия с председател главният секретар на МВР и членове директорите на Главна дирекция "Национална полиция", ГДБОП и на новосъздаденото звено. Поправката мина на второ четене въпреки съмненията и опасенията, че новата структура ще дублира правомощията на Националната служба за охрана.
Новото охранително звено ще бъде създадено със сливането на "Жандармерията" и Специализирания отряд за борба с тероризма.
Инициативата за реорганизацията е на шестима депутати от ГЕРБ, начело с бившия вътрешен министър Валентин Радев и беше внесена през януари между двете четения на промените в Закона за МВР.
Депутатите отхвърлиха предложението за създаване на доброволни отряди към полицията, които да й помагат при операции. Идеята за това беше на ВМРО, която постави реализирането й като условие за оставането си в управляващата коалиция.
Предложението първоначално бе подкрепено от ГЕРБ, които обаче впоследствие се отказаха и коалиционните им патрньори от "Обединени патриоти" ги обвиниха в отстъпки към ДПС.
Освен ДПС, срещу преложението за доброволните отряди гласува и БСП.
Парламентът промени и наказанията за нападения върху полицаи, завишавайки глобата на 2000 лв., както и определи санкция между 200 и 2000 лв. при неизпълнение на полицейско разпореждане.
Обезщетението при напускане на системата на МВР беше фиксирано на 20 заплати. Досега такова се изплащаше само на полицаите, а останалите служители получаваха по шест месечни възнаграждения.