Връзки за достъпност

Извънредни новини

„Ще бъде чудо, ако оцелеем“. Две малки столични кина в годината на голямата криза


Euro Cinema на бул. "Александър Стамболийски" е затворено от 13 март
Euro Cinema на бул. "Александър Стамболийски" е затворено от 13 март

И двете кина са заключени, залите им са пусти. А само допреди месец Euro Cinema и Културният център G8 събираха любителите на европейското кино в София. В двете малки кина всеки сезон се прожектират десетки чуждестранни награждавани продукции, както и български филми, които не влизат в програмите на големите кина.

Културните прояви бяха първите ограничени масови събития, след като на 8 март в България беше открит първият случай на COVID-19. В следващите дни мерките бяха променени няколко пъти, докато на 13 март не беше обявено извънредно положение, в рамките на което всички масови мероприятия, включително и посещенията в кината, бяха забранени. Хронологията можете да проследите тук.

Епидемията и мерките за ограничаването ѝ се стоварват върху кината в най-силната част от сезона. „Ние започваме усилената работа от октомври и приключваме до май. Сега губим март, април и май. На практика 50% от сезона липсва, респективно липсват и приходите“, обяснява Ина Дърова, съсобственик на Euro Cinema и Културен център G8.

Ина Дърова
Ина Дърова

С нея говорим месец след като двата обекта са затворени. По думите ѝ това е най-трудната ситуация, през която ѝ се е налагало да премине от началото на работата ѝ в този сектор. А то е преди 24 години, когато заедно с Емилиян Николов откриват FX Cinema. То затваря, но не след дълго двамата създават Euro Cinema, а през 2014 г. и Културния център G8.

„Всякакви катаклизми сме преживявали, но такова чудо като в момента не е било“, казва тя. „За пръв път сме в такава ситуация и аз не мога да направя аналог, не мога да преценя дали бихме оцелели и с какви поражения. Ако трябва да бъда откровена, за мен пораженията в момента са 100-процентови и ще бъде цяло чудо, ако се измъкнем от ситуацията.“

Приходи няма, разходите остават

Пандемията от COVID-19 попречи на провеждането на редица културни събития. Сред тях са и кинофестивали, филмите от чиито програми се прожектират и в салоните на Euro Cinema и Културен център G8. Изместват се дати за премиери, а някои от събитията изобщо не се провеждат тази година.

„Ние имаме културен календар, който е подготвен почти до края на 2020. Тоест ние имаме един предварително изготвен репертоар, едни предварително сключени договори с организатори на фестивали – да речем София Филм Фест, Master of Art, Cinelibri, различни културни формати, като всеки един от тях е с фиксирана дата. (…) Това за нас е много сериозен проблем.“

По-голямата част от приходите на кината обичайно идват от билети за прожекциите. „Приходите ни са 50% от продажбата на билета. Един билет ако струва 8 лева, 4 лв. отиват за фирмата, която разпространява филма, и 4 лв. остават за киното. От тези 4 лв. 20% остават за ДДС и останалото е за киното“, обяснява тя.

Освен това кината получават приходи от продажбата на храна и напитки. „Това обаче са дребни приходи, хората, които работят в тези бюфети са наши служители, на които плащаме заплати и осигуровки. Така че и там сме финансово на ръба, съвсем.“

Лятно кино в Културен център G8
Лятно кино в Културен център G8

Разходите са по две основни пера – възнаграждения за служителите и наем за помещенията. Сега приходите са изчезнали, разходите обаче остават.

Как ще издържат кината по време на извънредното положение

Затварянето на който и да е бизнес повдига въпроса какво се случва със служителите. В случая с Euro Cinema и Културен център G8 става дума за 17 души на трудов договор. Ина Дърова е подала документи за правителствената програма за подпомагане, известна като 60 на 40. Ако фирмата бъде одобрена, държавата ще поема 60% от възнагражденията на служителите и осигуровките върху тези 60%, а останалите 40% от заплатите трябва да плаща фирмата, която е спряла дейността си. „Със сигурност няма да реши проблемите ни, но е някаква опция“, посочва Дърова.

Тя признава, че покриването на тези 40% от възнагражденията ще бъде истинско предизвикателство, но алтернативата да съкрати служителите си определя като „немислима“. „При нас работят 17 човека на трудов договор. Зад тези 17 трудови договора има 17 души със 17 семейства и 17 лични съдби. Не мога да ги изпратя на борсата и да им кажа да се оправят оттук нататък.“

Освен разходите за заплати и осигуровки, остава и проблемът с плащането на наем за помещенията, в които се намират кината. По отношение на Euro Cinema, което е в сградата на Министерството на културата, Дърова посочва, че е отправена молба към ведомството да ги освободи от наем или да намали размера му за периода, в който киното не може да работи. По отношение на Културен Център G8 се преговаря за промяна на вноските по кредита за инвестицията.

Културен център G8 сега
Културен център G8 сега

А след карантината?

Пред Ина стои въпросът не само как ще се справи докато кината са затворени, а и как и дали ще се възстанови след това. „Ние сме пряко свързани с фестивалите, премиерите на филми и културните прояви като цяло. Когато репертоарът е богат и интересен, приходите са добри. Ако обаче събитията се отложат и всеки скрие културния си продукт, за нас ще бъде много трудно“, казва тя.

Затова и основният въпрос е дали след края на извънредното положение културният живот ще се възстанови бързо. „Ако ние нямаме продукт, нямаме какво да предложим на нашите зрители и в такъв случай присъствието ни става безсмислено.“

Сред мерките, които според нея биха помогнали на малките кина да се възстановят, е да не се начисляват 20% данък добавена стойност (ДДС) върху всеки продаден билет. „Това според мен е един плавен механизъм, не е нужно държавата да вади големи грантове. Защото със сигурност всеки един от секторите в този момент иска свежи пари. Ако не се начислява ДДС, това все пак би било някаква помощ.“

Освен това тя се надява възможността да се кандидатства за финансиране за излъчване на български и европейски филми към Националния филмов център (НФЦ) да остане и занапред. „Това също е някакъв вид помощ.“

Ина Дърова се определя като позитивен човек и казва, че винаги ѝ се иска да намира нещо положително във всяка ситуация. В случая обаче ѝ е трудно, признава тя. Въпреки това обмисля да предложи на зрителите свободен вход в първите дни след отварянето на кината. „Така или иначе ние вече всичко сме изтървали като приходи, просто искам публиката да се чувства спокойна, да идва на кино при нас и да види, че няма страшно хората да се съберат отново заедно.“

Ако търсите или предлагате помощ, тук можете да намерите полезна информация. Следете и кои са дарителите, които помагат в борбата с COVID-19.

Най-ново видео

Има ли руско консулство в централата на БСП във Варна
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00
XS
SM
MD
LG