Трима души - един от САЩ и двама от Беларус, бяха освободени от беларуски затвори в сряда. Сред тях е журналистът Андрей Кузнечик от беларуската служба на Радио Свободна Европа (RFE/RL).
Това се случва в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп се опитва да започне преговори с Русия за прекратяване на войната в Украйна. По същото време, когато се разбра за освобождаването на затворниците от Беларус, Тръмп съобщи, че е разговарял с руския президент Владимир Путин.
Новината идва и ден след като Русия освободи от затвора американския учител Марк Фогъл, когото задържа преди три години и половина. Тръмп каза, че това е показател за „добрата воля на Русия по отношение на войната в Украйна“. В замяна на Фогъл САЩ пуснаха от затвора признатия руски киберпрестъпник Александър Винник.
Вижте също "Беше шок". Как спирането на средства от USAID засяга УкрайнаПрез последните години няколко американци бяха арестувани и осъдени в Русия по фалшиви обвинения. Вашингтон определя повечето от тях като „заложници“ на Кремъл, които да бъдат използвани като разменна монета за освобождаване на руснаци, затворени на Запад, след като са били осъдени за тежки престъпления.
Беларус е близък съюзник на Русия. През последните години там има стотици политически затворници. Много от осъдените по фалшиви обвинения в Русия и Беларус са всъщност журналисти, активисти и инакомислещи граждани на двете държави.
„Можем да потвърдим безопасното освобождаване на един американец и две лица от Беларус“, каза в сряда говорителката на Белия дом Каролин Ливит. Тя не посочи името на освободения американец, но каза, че това е „забележителна победа покрай завръщането на Марк Фогъл в Америка“.
Белият дом определи освобождаването на затворниците като знак за дипломатическо размразяване, което може да помогне за напредъка на преговорите за прекратяване на войната в Украйна.
Специалният пратеник по въпросите на заложниците Адам Бьолер каза, че Тръмп „е превърнал връщането на американците у дома в свой основен приоритет“.
Президентът и главен изпълнителен директор на RFE/RL Стивън Капус каза в сряда, че журналистът на RFE/RL Андрей Кузнечик се е събрал със семейството си в Литва.
„Това е радостен ден за Андрей, съпругата му Алеся и двете им малки деца. След повече от три години раздяла това семейство отново е заедно благодарение на президента Тръмп“, се казва в изявлението на Капус, като се отбелязват усилията на държавния секретар Марко Рубио и литовското правителство.
Кои са тримата освободени
Освободеният журналист на RFE/RL Андрей Кузнечик беше арестуван на 25 ноември 2021 г. и първоначално е осъден на 10 дни затвор по обвинения в хулиганство, които той отхвърли.
След като изтърпя това наказание, Кузнечик не беше освободен, а му беше повдигнато ново обвинение, този път за предполагаемо създаване на екстремистка група.
Кузнечик беше арестуван на фона на смазването на протестите срещу президентските избори в Беларус през 2020 г., които дългогодишният авторитарен президент Александър Лукашенко формално спечели. Опозицията и западните правителства твърдят, че вотът е бил фалшифициран.
Лидерката на беларуската опозиция Святлана Циханоуска, която беше принудена да напусне Беларус след изборите, каза, че освобождаването на Кузнечик е „чудесна новина“. В публикация в платформата Екс Циханоуска написа, че активистката Алена Маушук е другата беларуска гражданка, освободена в сряда.
Маушук беше задържана през 2020 г. и осъдена на шест години в изправителна колония по обвинение в участие в масови безредици.
Маушук каза, че не е била предварително уведомена за освобождаването си. По време на обедна почивка ѝ е било съобщено, че помилването ѝ е разгледано и че е постигнато споразумение за освобождаването ѝ при условие, че напусне Беларус.
Рубио нарече двамата задържани в Беларус „политически затворници“ и благодари на литовското правителство за оказаната помощ. Той потвърди, че третият освободен човек е американец, но не даде повече информация.
„Оставаме ангажирани с освобождаването на други американски граждани в Беларус и на други места“, каза Рубио и призова за освобождаването на близо „1300 политически затворници, които остават в беларуските затвори“.
Your browser doesn’t support HTML5