Парализирана и със счупен врат. Жена почина след побой от мъжа, с когото е живяла

Снимката е илюстративна.

40-годишна жена почина в нощта на четвъртък срещу петък в София след побой от мъжа, с когото е живяла на семейни начала, предаде Нова телевизия.

Жената е била пребита в края на октомври в Гърция, откъдето е партньорът ѝ. След побоя е била подложена на лечение и операции и в двете държави.

Според данни на колектива „Феминистки мобилизации“ това е първият случай на убита жена от България от началото на годината. Новината за него идва, след като през изминалата 2024 г. станаха известни най-малко 18 случая на убити жени. При по-голямата част от тях предполагаемият извършител е настоящ или бивш партньор на жертвата.

Вижте също Стъпка по стъпка. Какво да правя, ако пострадам от домашно насилие

Пред Нова телевизия сестрата на починалата жена разказа, че след побоя близката ѝ е била „цялата парализирана“, а вратът ѝ е бил счупен.

Партньорът ѝ е твърдял пред близки, лекари и разследващи, че жената е паднала в дълбока дупка и така е получила тежките наранявания. Но медиците стигат до заключението, че травмите са нанесени от силни удари.

Първоначално пострадалата Евгения Бельовска е настанена с опасност за живота в болница в Александруполис, а в началото на декември е транспортирана в УМБАЛ „Царица Йоанна“ в София, където умира.

Бельовска се е запознала с партньора си в началото на миналата година и след няколко месеца е заживяла в неговата къща в Гърция. Със своя приятелка е споделяла как той я е пребивал и заплашвал, че ако тя се опита да го напусне, ще я „закопае в градината“. Държал я е под ключ и е взел личните ѝ документи, а тя е направила няколко неуспешни опита да избяга.

В средата на декември заподозреният за убийството е бил арестуван в Гърция. Повдигнати са му пет обвинения - за опит за убийство, тежка телесна повреда, заплаха, принудително задържане и отнемане на документи. По думите на адвокатката на Бельовска първото от тях ще бъде променено в обвинение в убийство.

Министерството на вътрешните работи отчита повече сигнали за домашно насилие в България след лятото на 2023 г.

Вижте също "Натрупано мълчание". Зачестяват ли случаите на домашно насилие

Тогава Дебора Михайлова от Стара Загора беше пребита и обезобразена с макетен нож, а за посегателството беше обвинен бившият ѝ приятел Георги Георгиев. Случаят предизвика многохилядни протести в цялата страна, които поискаха по-сериозни мерки срещу домашното насилие.

Народното събрание отговори, като прие дългоочаквани промени в Закона за защита от домашното насилие, които предвиждат по-добра превенция и защита на пострадалите.

С измененията беше удължен срокът, в който преживелите насилие жени могат да подадат молба за защита. Заложи се и създаването на Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие, както и на Национална информационна система, която да събира данни за случаите. Практическото прилагане на тези нови мерки се забави с няколко месеца.

На 25 ноември 2024 г., когато се отбелязва Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени, беше публикувано и европейско проучване, според което всяка трета жена в Европейския съюз (ЕС) е била обект на физическо насилие, заплахи и/или сексуално насилие през живота си.

Your browser doesn’t support HTML5

Какво да правим, ако сме подложени на домашно насилие