Селскостопанските производители излязоха на протести в цялата страна за втори пореден ден. Те блокираха някои от основните пътища, като протестите приключиха в 13 часа.
Това се случва, след като земеделските организации обявиха началото на безсрочни протести във вторник и казаха, че всеки ден времето за блокиране ще се увеличава. Във вторник министър-председателят Николай Денков каза, че правителството е готово с нови предложения към протестиращите и ги покани на преговори в сряда.
Вижте също "Безсрочно". Защо земеделците ще блокират пътища, а властта отказва да дава пари за всичкиПреди това в понеделник фермерите се срещнаха с представители на правителството, но не постигнаха споразумение. Основните им искания са свързани с още финансови помощи от държавата, както и законодателни промени.
Предложението на Денков беше да бъдат подпомогнати само тези, които могат да докажат, че са били на загуба през 2023 г., но фермерите отказаха. Те казват, че тези отчети не могат да покажат цялостната картина.
Затова кабинетът излезе с нови предложения, в които е включен опростен механизъм за изчисляване на загубите, и отново покани бранша на разговори. Част от тях потвърдиха, че ще дойдат на среща с Денков в 18ч в сряда.
Въпреки предстоящите разговори в сряда протести се проведоха в областите Благоевград, Видин, Монтана, Русе, Пловдив, Бургас, Перник, Силистра, Бургас, Варна, Шумен и други.
За втори пореден ден двата гранични пункта на границата с Румъния бяха затворени - мостовете "Дунав 1" и "Дунав 2" при Видин и Русе. Земеделците в Русе разляха и цистерна с мляко в знак на протест.
"Правим всичко възможно да не пречим на останалите граждани, но това е единственият начин да ни чуят", каза Милен Коев, председател на районния съюз на фермерите "Дунавско зърно" пред БТА.
Земеделските производители в област Монтана блокираха възлови пътища на три места в областта. Фермери блокираха и подбалканския път при разклона за казанлъшкото село Дунавци.
В сряда протестите блокираха трите подхода за АМ "Тракия" край Ямбол. Там председателят на регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров коментира пред БТА, че Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и Българската аграрна камара (БАК) са готови на диалог с държавата.
По-рано в сряда БАК, която обединява 13 асоциации на земеделски производители, съобщи, че приема поканата за среща с Денков.
Александров, който е член на управителния съвет на НАЗ, каза, че протестите нямат политически искания и съобщи, че НАЗ се разграничава от протестите на Венцислав Върбанов и Димитър Зоров, които в понеделник поискаха оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев.
Върбанов е председателят на Асоциацията на земеделските производители, а Зоров е председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Двете организации протестираха пред Министерството на земеделието в понеделник, докато останалите организации водеха преговори с премиера Денков.
Главният път между Стара Загора и АМ "Тракия" също беше блокиран, а в област Пловдив беше блокирано кръговото движение при село Труд, което води до магистралата.
За втори пореден ден беше затворен и пътят между София и Варна. В област Благоевград земеделците се опитаха да блокират АМ "Струма", но полицията не допусна това да се случи.
Протестите в България се случват на фона на масови протести на земеделци в голяма част от страните в Европейския съюз. Сред тях Франция, Нидерландия, Германия, Полша, Гърция, Румъния и Испания. Исканията на земеделците в тези страни са различни.
Вижте също "Колапс" и заплахи с протести. Какво искат земеделците