Южнокорейският президент Юн Сук-йол обяви извънредно военно положение във вторник, съобщиха международните агенции. Часове по-късно, след граждански протести и решение на парламента, правителството го отмени.
По време на брифинг, излъчен във вторник вечерта в телевизионен ефир, Юн обвини опозицията, че контролира парламента, има симпатии към Северна Корея и възпрепятства работата на правителството с противодържавна дейност. Президентът не посочи конкретна заплаха от страна на северната съседна страна.
По-късно вечерта парламентът гласува против военното положение, а малко след това Юн и правителството му отмениха решението си.
Новината дойде на фона на безизходна ситуация в изпълнителната власт в страната. Юн загуби подкрепата на парламента след последните парламентарни избори, когато опозицията спечели убедително. Така той не успя да приеме планираните от правителството закони и започна да налага вето на мерките, приети от депутатите на опозицията.
Едно от последните противоречия между консервативната партия на Юн „Народна сила“ и опозиционната Демократическа партия беше за бюджета за 2025 г.
- Какво казаха Юн и опозицията
По време на брифинг във вторник вечерта Юн каза, цитиран от Би Би Си, че решението е взето, за да бъдат отстранени просевернокорейските сили от страната и да бъде защитен конституционния демократичен ред.
От изявлението му не стана ясно как точно тези стъпки ще се отразят на управлението и демокрацията в страната. Президентът не спомена и конкретни мерки, които ще предприеме.
"Танковете, бронетранспортьорите и войниците с оръжия и щикове ще управляват страната", каза лидерът на демократите Лий Дже-мюнг в свое изявление. "Икономиката на Република Корея ще се срине безвъзвратно. Мои съграждани, моля, елате в Народното събрание".
Опозиционната Демократическа партия има 170 представители в южнокорейския законодателен орган, а управляващата партия на Юн има 108. Независимо от разпределението на партиите в парламента, президентът е държавен глава и е най-висшата фигура на изпълнителната власт.
- Какво се случи в парламента
Късно през нощта Ройтерс съобщи за войници, опитващи се да влязат в сградата на парламента. Телевизионни кадри на живо показаха как парламентарните представители се опитват да отблъснат войниците, като пръскат с пожарогасители.
Междувременно Би Би Си съобщи, че общо 190 - всички присъстващи в залата от общо 300, са гласували за отмяна на решението на президента. Военните казаха, че ще поддържат военното положение, докато президентът не отмени решението си.
След като Юн обяви военното положение, хиляди граждани се събраха пред сградата на парламента, като някои от тях скандираха "Отменете извънредното военно положение". Беше съобщено и за сблъсъци между протестиращи и силите за сигурност.
- Какво предвижда военното положение
По време на военно положение управляват военните власти, ако се счита, че гражданските власти не са в състояние да функционират. Гражданските права в страната могат да бъдат силно ограничени. Военното положение е временно, но би могло да продължи за неопределено време.
Kомандващият военното положение Пак Ан-су каза по-рано, че по време на военното положение всички политически дейности в страната ще бъдат забранени, всички медии ще бъдат наблюдавани от правителството, всички политически дейности, включително тези на парламента, политическите партии, както и митингите и демонстрациите, са строго забранени.
По време на военно положение нарушителите може да бъдат арестувани или да станат обект на обиски без съдебно решение. Това беше първото военно положение в страната от 1980 г. насам.
Юн встъпи в длъжност през 2022 г. През последните месеци личният му рейтинг спадна на фона на обвинения в корупция срещу него, съпругата му и висши служители. Юн се противопоставя на призивите за независими разследвания на случаите.
Последните развития дойдоха на фона на ескалиралото напрежение по границата между Северна и Южна Корея през последните седмици.
Отношенията между Северна и Южна Корея се влошиха през последните години. В края на 2023 г. севернокорейският лидер Ким Чен Ун каза, че войната с Южна Корея е станала „неизбежна“. Технически двете Кореи все още са във война, тъй като не са подписали мирен договор след приключването на Корейската война през 1953 г.
Вижте също Дронове, експлозии, разрушени пътища. Защо расте напрежението между Северна и Южна Корея