"Да решаваме заедно проблемите". ВСС единодушно прекрати процедурата за главен прокурор

Новият правосъден министър Георги Георгиев от ГЕРБ за пръв път председателства заседание на Пленума на ВСС, 23 януари 2025 г.

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) единодушно прекрати в четвъртък процедурата за избор на нов главен прокурор, в която единствен кандидат беше временно заемащият поста Борислав Сарафов.

Това стана седмица, след като с голямо мнозинство в парламента беше приета поправка в Закона за съдебната власт (ЗСВ), която забрани на съдебните кадровици с изтекъл мандат да избират главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища. Този състав на съвета просрочва мандата си вече над 2 години заради невъзможността на парламента да събере мнозинство, за да попълни квотата си в органа.

Вижте също "Махалото се върна обратно". Защо с новото мнозинство се задава още от същото в правосъдието

В началото на заседанието новоизбраният правосъден министър Георги Георгиев от ГЕРБ се обърна с призив към членовете на съвета да си сътрудничат активно с изпълнителната власт.

"В мое лице и в лицето на кабинета на г-н Росен Желязков ще срещнете подкрепа за законодателни инициативи и за необходимите мерки от страна на изпълнителната власт, и за сезиране на законодателната власт, когато се налага, за да решаваме заедно проблемите на съдебната система", каза министърът, който за пръв път председателства Пленума на ВСС.

За разлика от предишното заседание на съвета, когато неговият представляващ Боян Магдалинчев допусна пред медиите, че промените в ЗСВ ще бъдат атакувани пред Конституционния съд (КС), сега подобни изказвания нямаше.

Както и преди седмица, в четвъртък изпълняващият функциите на главен прокурор Сарафов не се появи в съвета. В последните седмици той запазва мълчание и не е коментирал нито решението на парламента да спре избора му, нито данните за необяснимо високи доходи на свои близки от фирми, свързвани с ГЕРБ и ДПС.

Вижте също Четири причини Борислав Сарафов да не бъде избран за главен прокурор

Поправката в съдебният закон забрани на този състав на съвета да избере Сарафов, но го остави временно на поста за още поне 6 месеца. В същата хипотеза е и временният председател на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков. Неговият законен мандат изтече през ноември, но Съдийската колегия на ВСС реши да го остави като и.ф. на поста след две провалени процедури за избор на негов наследник.

След изтиочането на тези 6 месеца, ако няма избран нов състав на ВСС, който да избере титуляри начело на прокуратурата и ВАС, Сарафов и Чолаков ще бъдат сменени от други временни ръководители.

ПП-ДБ и "Възраждане" предлагаха за такива да не могат да бъдат назначавани настоящите заместници на изпълняващите длъжността, но това беше отхвълрено с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Пеевски.

Същото мнозинство отхвърли и предложение вече заемали временно постовете на тримата големи в съдебната власт да не могат да бъдат избирани за и.ф. На практика това означава, че ако бъде избран нов състав на ВСС, няма пречка той да избере Сарафов за главен прокурор.

Вижте също Какво обещаха, а какво стана. Как статуквото в прокуратурата, ВСС и антикорупцията не помръдна