Военна база с американски войници в Ирак е атакувана с ракети "Катюша"

Военновъздушната база "Айн ал Асад" в Западен Ирак

В неделя военновъздушната база "Айн ал Асад" в Западен Ирак, в която са разположени американски войници и международни сили, беше атакувана с ракети "Катюша", съобщава Ройтерс.

Най-малко един взрив е бил чут вътре в базата, съобщиха двама военни източници, цитирани от агенцията.

Атаката се случва на фона на ескалиращото напрежение в Близкия Изток, след като в началото на октомври ислямистката групировка Хамас, обявена от САЩ и ЕС за терористична, извърши кървава атака срещу Израел с множество жертви, ранени и отвлечени израелски и чужди граждани. Израел отвърна с въздушни удари и блокада на Ивицата Газа и каза, че планира сухоземна операция, за да унищожи Хамас.

Вижте също Какво знаем досега за взрива до болница "Ал-Ахли" в Газа

Авиобазата "Айн ал Асад" се намира в западната иракска провинция Анбар, на около 100 километра от границата със Сирия.

В събота противоракетната отбрана на "Айн ал Асад" прехвана и свали два дрона в близост до базата. В четвъртък вечерта също се съобщава за обстрел с ракети и дронове.

На предишният ден официални американски представители потвърдиха пред Ройтерс, че е била атакувана с дронове и военната база "Ат Танф" в сирийската провинция Хомс - на около 20 километра от границите на Сирия с Ирак и Йордания. Дроновете са били ликвидирани, но няколко войници са били леко ранени.

През изминалата седмица американският ескадрен миноносец "Карни" прехвана три ракети и неуточнен брой дронове в Червено море, докато плава в района на Йемен. Пентагонът уточни, че корабът не е бил обект на нападението, а ракетите са били насочени към Израел. Те са били изстреляни от йеменските бунтовници хуси, които са поддържани от Иран.
САЩ имат 2500 военни в Ирак и 900 в Сирия. Засега не се потвърждават извършителите на нападенията. През изминалите години обаче военновъздушната база "Айн ал Асад" неведнъж е ставала мишена на обстрел от ирански ракети.

Your browser doesn’t support HTML5

"Да защитим всеки гражданин". НАТО подобрява отбраната на държавите по източния фланг