Награден офицер от украинската армия с "дълбоки връзки" с разузнавателните служби на страната е "играл централна роля" и е бил "координатор" на атаката срещу газопровода "Северен поток", съобщи Уошингтън поуст в събота.
Взривните устройства, които бяха детонирани върху тръбопровода през септември 2022 г., предизвикаха огромни течове и бяха разглеждани като опасна атака срещу европейската инфраструктура половин година след началото на пълномащабната инвазия на Русия.
Изданието твърди, че 48-годишният полковник от специалните сили Роман Червински "е приемал заповеди от по-висши украински служители, които в крайна сметка са докладвали на генерал Валерий Залужний", който е най-високопоставеният офицер в Украйна.
В доклада се цитират украински и европейски официални лица и "други хора, запознати с подробностите на тайната операция".
Уошингтън поуст твърди, че чрез адвоката си Червински е отхвърлил обвиненията, че е участвал в саботажа.
Западните официални лица първоначално обвиниха Русия за взривовете, които почти унищожиха двойния тръбопровод. Москва обвини САЩ и техните съюзници, като каза, че няма причина да взривява енергийната връзка, която е жизненоважна за пренасянето на доставките ѝ на запад.
Мажоритарен собственик на "Северен поток" е руската компания "Газпром". Тръбопроводът снабдява милиони европейци с газ. Той се разглежда като голямо усилие на Москва да заобиколи Украйна при транзита на руски газ на запад.
САЩ от години предупреждават, че газопроводите представляват риск за сигурността на Германия и други европейски държави, като ги правят зависими от руския енергиен износ.
През юли следователите, които се опитват да изяснят случая, казаха, че са открили следи от подводни експлозиви на германска яхта, свързана с инцидента. Разкритията, обявени от датски, германски и шведски дипломати в писмо от 10 юли, бяха малко, но ключово развитие.
Тръбопроводът е построен от Русия, за да доставя газ директно до Германия и Европа, заобикаляйки Украйна, Полша и други държави, които са във враждебни връзки с Москва. Първият тръбопровод е в експлоатация, а вторият не е получил окончателно одобрение от германските регулаторни органи.
"Всички спекулации за моето участие в атаката срещу "Северен поток" се разпространяват от руската пропаганда без никакво основание", пише Червински в изявление, цитирано от Уошингтън поуст.
През октомври беше съобщено за повреда на друг газопровод. Става дума за "Балтиконектор", който свързва Финландия и Естония. Първоначалната версия беше за външна намеса, като Финландия не изключи и възможността за „държавен участник“ сред замесените.
Вижте също Мистерията "Северен поток": Какво знаем за взривовете в Балтийско море