"Не е подарък". Защо политиците спорят за водата от река Арда, която България дава на Гърция

Река Арда след преминаването ѝ през язовир „Ивайловград“. Снимката е от 29 януари 2025 г.

България предоставя и ще продължава да предоставя милиони кубични метри вода за земеделските нужди на Гърция. Към момента това се случва с временни договорки между София и Атина, но правителството води преговори за дългосрочно уреждане на въпроса.

Това стана ясно в четвъртък, по време на парламентарно изслушване на премиера Росен Желязков, представители на Министерския съвет, на Националната електрическа компания (НЕК) и службите.

Изслушването беше поискано от проруската партия „Възраждане“, която отправи обвинения към управляващите и държавните компании, че са предоставяли водни ресурси безвъзмездно или при условия, които са ощетили интересите на България.

Вижте също "Като в миналия век". Какво е да живееш без вода повече от 20 часа в денонощието

Всъщност ангажиментът за това е поет от България още в средата на миналия век, но 60-годишният му срок изтече през 2024 г.

Сега новото правителство на ГЕРБ, БСП и ИТН с подкрепата и на ДПС-Доган работи за подновяване на споразумението за подаване на вода за Гърция. И обещава, че България също ще печели от това.

Защо България дава вода за земеделието на Гърция

След края на Втората световна война в Париж България подписва мирен договор, с който са уредени последиците за страната, която първо воюва на страната на Тристранния пакт на Нацистка Германия, Италия и Япония, а след октомври 1944 г. застава на страната на съюзниците от Великобритания, САЩ, СССР и Франция.

С този договор България се задължава да изплати 45 млн. долара репарации под формата на стоки на Гърция в рамките на 8 години.

По това време начело на държавата е Българската комунистическа партия (БКП). Невъзможността на България под управлението на БКП да се справи с плащанията води до подписване на спогодба, с която висящите финансови въпроси се уреждат.

Тя е сключена през 1964 г. и задължава България да предоставя безвъзмездно 186 млн. м3 вода на година за напояване, която да служи на гръцкото селско стопанство за срок от 60 години. Тази договореност е част от по-голямо уреждане на икономическите отношения на тогавашните Народна Република България и кралство Гърция, а някои от спогодбите действат и до днес.

Your browser doesn’t support HTML5

Защо в Омуртаг няма течаща вода от 50 години

В спогодбата влиза и задължение на Гърция да изгради инфраструктура, която да спомогне за по-ефективната употреба на водния ресурс.

В продължение на 60 години България изпълнява ангажиментите си, но по думи на български политици, включително и на премиера Желязков, Гърция все още не е изградила нужната инфраструктура на своя територия.

Срокът на спогодбата изтече през 2024 г., което постави на дневен ред въпроса какво ще става оттук нататък.

Защо се стигна до изслушване

Темата за бъдещите споразумения за предоставяне на водни ресурси от България за Гърция за пръв път беше повдигната в средата на януари.

Тогава фермери от граничната гръцка област Еврос излязоха на протест, като издигнаха временни блокади на пътищата.

„Заради изменението на климата имахме суша, нямахме дъждове и сме принудени да разчитаме единствено на река Арда. Ако България каже, че няма да ни дава вода, нивите ще изсъхнат. Ако няма дългосрочно споразумение, това ще означава смърт за нас“, казаха тогава представители на фермерите, цитирани от Ройтерс.

Те добавиха, че са напълно зависими от водата в България, както и че гръцката държава не е изградила никаква инфраструктура, която да помогне за водоснабдяването.

Вижте също "В облака около закона". Стотици села в България не плащат за вода

Преди дни лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поиска специално изслушване на представители на кабинета, сред които и на премиера Росен Желязков, както и на ръководството на НЕК. Енергийната компания управлява инфраструктурата на язовирите по поречието на река Арда – Каскада „Арда“, от които водата се пренасочва за нуждите на Гърция.

В своя позиция Костадинов разкритикува служебното правителство на Димитър Главчев за това, че след юли 2024 г. е продължило да предоставя безвъзмездно вода на Гърция.

Според „Възраждане“ подготвяната в момента нова спогодба между двете страни не предвижда защитаването на българския интерес.

Какво планира кабинетът

По време на изслушването в парламента премиерът от ГЕРБ Росен Желязков потвърди, че НЕК е сключила допълнително споразумение за предоставяне на вода за Гърция между юли и септември 2024 г. Той подчерта, че това не се е случило безвъзмездно.

Министърът на околната среда и водите Манол Генов от БСП уточни, че в замяна на предоставянето на вода България е получила компенсации във вид на електроенергия от гръцка страна.

„Спекулациите, че някой подарява водата на Гърция и че България няма изгода от това нещо, трябва да бъдат категорично разсеяни”, каза още той и добави, че водните ресурси не са били подарък.

От изказване на депутата от ДПС-Пеевски Станислав Анастасов стана ясно, че обсъжданият период, за който споразумението с Гърция да бъде удължено, е още 60 години.

От думите на премиера Желязков се разбра още, че българската държава е започнала работата по подновяване на споразумението за подаване на вода към Гърция още по време на правителството на ПП-ДБ и ГЕРБ начело с премиера Николай Денков от ПП-ДБ.

Тогавашният финансов министър Асен Василев каза, че сключването на нова спогодба е добре за България, тъй като може бъде включено в договаряне на други ползи. Той даде за пример използването на пристанища в Гърция от българския бизнес, докато се продължи предоставянето на 10% от дебита на река Арда на Гърция.

По време на изслушването стана ясно, че водите по поречието на река Арда могат да бъдат използвани основно за производство на електроенергия. Причината за това е липса на инфраструктура, която да подпомогне пренасочването на водата за питейни или земеделски нужди на други области в България.

България е една от най-богатите на води държава на Балканския полуостров. Заради лошото управление на водните ресурси, остарялата, некачествена или неефективна инфраструктура води до огромни загуби на вода. В последните десетилетия това, както и промените в климата, довели до по-малко валежи, предизвикаха засушавания и водни режими в няколко области в страната.

Your browser doesn’t support HTML5

"Цял живот сме така". Как се живее без вода