"Още всичко е възможно". Може ли 29 гласа да оставят "Величие" извън парламента

Ивелин Михайлов от партия "Величие" гласува на изборите на 27 октомври

За влизане в парламента трябват поне 4% от гласовете на изборите. Една партия има точно 3,999%. Може ли 29 гласа да попречат “Величие” да влезе в Народното събрание?

Една партия е на ръба да влезе в 51-вото Народно събрание. Това е “Величие”, която получава 3,999% от гласовете при праг за влизане в парламента 4%. Данните за резултата на партията са от първото обработване на протоколите на секционните избирателни комисии от изборите на 27 октомври. Тоест още не са окончателни.

Към момента "Величие" има точно 29 гласа по-малко от необходимите за влизане в Народното събрание. В последните години не е имало друг случай, при който участието на партия в парламента да се определя от толкова малък брой гласове.

“Величие” нарича тези резултати “нагласени” и “демонстрация на мафията срещу народа”.

Сигурно ли е, че “Величие” няма да влезе в парламента? Краткият отговор е, че все още не знаем.

Вижте също Изборите: "Величие" остава извън парламента

Публикуваните в понеделник вечерта резултати не са окончателни. Финалните резултати от вота на 27 октомври ще бъдат обявени, след като Централната избирателна комисия (ЦИК) повторно въведе данните от протоколите на секционните избирателни комисии (СИК) и провери всички несъответствия между първото и второто въвеждане на числата.

“Няма решение на ЦИК дали “Величие” влиза или не, защото все още всичко е възможно”, каза пред Свободна Европа Цветозар Томов, зам.-председател на ЦИК.

Дали “Величие” влиза в парламента или не има значение и за разпределението на депутатските места на останалите 8 партии, които прескачат бариерата. Числеността на парламентарните групи може да повлияе на перспективите за съставяне на управляващо мнозинство.

Каквото и да се случи, тази ситуация създава предпоставки за подкопаване на доверието в изборния процес, смята политологът и преподавател в Софийския университет Огнян Минчев.

“Тази малка разлика в гласовете сериозно подкрепя подозренията за политическа намеса в определянето на този краен резултат”, написа той във Фейсбук. “Тези подозрения се засилват още повече в контекста на множеството сигнали за сгрешени и/или преправени протоколи.”

Какво показват числата

“Величие” получава 97 430 гласа на изборите в неделя според резултатите при обработени 100% от протоколите на секционните избирателни комисии (СИК), които са предадени в Районните избирателни комисии (РИК). Тези протоколи отразяват физическото броене на подадените бюлетини след края на изборния ден.

Тези 97 430 отчетени гласа са 3,999% от общия брой действителни гласове. По закон за участие в Народното събрание прагът е 4% подкрепа.

Процентът обаче не може да се закръгли, каза говорителката на ЦИК Росица Матева на брифинг във вторник. За да влезе в парламента, една партия трябва да има поне 4% от всички подадени действителни гласове, като гласовете “Не подкрепям никого” не влизат в сметката. Всяка партия, която има по-малък брой подадени за нея бюлетини, не влиза в Народното събрание.

На изборите в неделя 4-процентната бариера за влизане в парламента в брой гласове е 97 459. Числото се получава като се раздели броят на отчетените действителни бюлетини без "Не подкрепям никого" на 240 - колкото са местата в парламента. На “Величие” не ѝ достигат 29 гласа според неокончателните резултати от вота.

Формацията за пръв път влезе в парламента на изборите през юни тази година. Тогава получи 99 862 гласа или 4,65% от вота. След това парламентарната група на партията се разцепи на фона на конфликти, а за бизнеса на един от основателите ѝ - Ивелин Михайлов, излязоха нови разкрития.

Михайлов е основател на „Исторически парк“ край село Неофит Рилски, област Варна - атракцион, за който журналистическо разследване още през 2019 г. установи, че се финансира по начин, който има белези на Понци схема – незаконен бизнес модел, в който на инвеститорите се обещават големи суми, които след това се покриват от нови инвеститори.

Вижте също "Под радара". Може ли "Величие" да изненада на изборите дори и след като се разпадна

На изборите в неделя партията получава с около 2400 гласа по-малко, отколкото през юни, но заради по-високата избирателна активност сега е точно на ръба за влизане в парламента.

Ще остане ли “Величие” под чертата

Въпросът дали “Величие” влиза или не в следващото Народно събрание все още няма окончателен отговор. ЦИК не е взела финално решение за обявяване на изборния резултат.

Данните от вота, публикувани на сайта на ЦИК в понеделник вечерта, не са окончателни. Те представляват резултати от обработването на протоколите на секционните комисии, които броят гласовете. Тези протоколи са представени в районните избирателни комисии.

Това отнема часове, а последните области, в които не бяха обработени всички протоколи, бяха Враца, Плевен, Монтана, Варна и Търговище.

В момента тече втората фаза на отчитане на изборния резултат от неделя. Сега протоколите отиват при ЦИК, която ги въвежда повторно в системата за отчитане на вота.

“Паралелно с това комисията прави т.нар. анализ на несъответствията. В случаите, когато между двете въвеждания има някакво несъответствие, данните се проверяват от двама членове на ЦИК”, каза пред Свободна Европа зам.-председателят на комисията Цветозар Томов.

“Досега практиката показва, че при тази проверка могат да се получат отклонения от това, което е регистрирано в РИК, от порядъка на няколко стотин гласа. Това досега никога не е било решаващ фактор, но в случая разликата е много малка”, добави той.

Това значи, че не са изключени и двата сценария - партията да влезе в парламента или да не влезе.

“И двете опции са възможни”, каза Томов.

Вижте също "Да не види бял свят". Как филм за "Исторически парк" доведе до проверка на автора Любомир Жечев

Самата партия “Величие” определи предварителните все още резултати като “нагласени” и “демонстрация на мафията срещу народа”. Основателят ѝ и кандидат за депутат Ивелин Михайлов каза, че на изборите е имало “огромна измама” и добави, че ще подаде жалба и ще поиска касиране на вота, независимо дали партията му ще влезе или не в парламента.

“Ние твърдо не признаваме резултатите от изборите”, каза той в изявление във Фейсбук във вторник.

Подкопаване на доверието

Каквото и да се случи, ситуацията създава предпоставки за подкопаване на доверието в изборния процес, смята политологът Огнян Минчев.

“Тази малка разлика в гласовете сериозно подкрепя подозренията за политическа намеса в определянето на този краен резултат”, написа той във Фейсбук.

“Тези подозрения се засилват още повече в контекста на множеството сигнали за сгрешени и/или преправени протоколи, чиято истинност трябва да бъде проверена отново от ЦИК.”

Пред Свободна Европа Минчев добави, че при толкова малка разлика от бариерата “окончателно решение трябва да се вземе при много прецизно окончателно оценяване на протоколите, на грешките в тях”, за да се запази доверието в процеса.

Изборите в неделя се проведоха на фона на сигнали за купен и контролиран вот. Смени на съставите на секционните комисии в последния момент създадоха объркване в рамките на изборния ден. А видеонаблюдението показа случай на дописване на гласове от членове на секционна комисия. От години един от проблемите в изборите са грешките именно при попълването на протоколите на секционните комисии. А това е базата за изчисляване на крайния резултат от вота.

Партия “Величие” до момента не е съобщила за конкретен случай, при който е била ощетена.

Ако “Величие” все пак влезе в парламента, би имала минимума от 10 депутати. При това положение “фрагментацията на парламента се увеличава”, каза Минчев, а това предполага по-сложно съставяне на мнозинство.

Ако "Величие" не влезе - то партиите в 51-вото Народно събрание ще останат 8, а тези 10 депутатски места ще се разпределят между тях.

“Въпросът е в това, че ако ние по прагматични причини като тези започнем да си играем с правилата, не ни чака нищо хубаво”, каза още Минчев.

Вижте също От ТикТок в парламента. Може ли проруските депутати да станат мнозинство