Европейската комисия (ЕК) не коментира законопроекти, но има принципно становище за това, че „осъжда всякакво неоправдано ограничаване на демократичните ценности и основните свободи“. Това каза говорител на комисията по повод внесения от проруската партия „Възраждане“ законопроект за регистрация на чуждестранните агенти, цитиран от БТА.
Във вторник партията на Костадин Костадинов внесе предложения за законови промени, с които, ако влязат в сила, се отнемат граждански права на хора и организации, които в продължение на една година са получили повече от 1000 лв. от чужбина.
Вижте също Да спечелиш грант, да работиш за нещо, което не е печалба. Какво означава неправителствена организацияПроектът предвижда, че такива лица няма да могат да преподават, нито да извършват политическа дейност. Те ще бъдат задължени навсякъде да обозначават себе си като "чуждестранни агенти".
Предложеният от „Възраждане“ законопроект беше отхвърлен от ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС-Пеевски. От „Има такъв народ“ (ИТН) коментираха, че по законопроекта има „неща за оправяне“.
„Принципното становище на комисията е ясно - ЕК осъжда всякакво неоправдано ограничаване на демократичните ценности и основните свободи, каквито са свободите на изразяване и на събиране, и правото за участие в обществения живот“, каза говорителят на комисята в отговор на въпрос, свързан с проектозаконът на „Възраждане“.
Текстът на "Възраждане" почти дословно копира руски текстове от аналогичен закон, приет в Москва през 2012 г. и отттогава многократно ожесточаван. В Русия това е основен репресивен инструмент, насочен срещу медии, неправителствени организации и политическата опозиция още преди да започне пълномащабната инвазия на Кремъл в Украйна.
Партията на Костадин Костадинов за първи път внесе своя проект за Закон за чуждестранните агенти през 2022 г., но той не мина в парламента.
Вторият опит на "Възраждане" да прокара същия текст датира от 2023 г. И тогава той е неуспешен.
Вижте също Колко "чужди агенти" ще открие "Възраждане" в дома си, ако идеята им стане закон