Със смъртта на папа Франциск в понеделник започна надпреварата за следващия лидер на Римокатолическата църква.
Този процес се счита за свещен и боговдъхновен, но има своите строги правила, процедури и традиции. Системата е сложна и именно заради това предсказването на името на следващия папа е много трудно, но въпреки това в медиите вече се появиха някои от възможните наследници на Франциск.
Какви са условията
На теория всеки покръстен мъж католик има право да се кандидатира, но от 14 век насам за поста са избирани само кардинали, пише Асошиейтед прес. За целта са необходими гласовете на поне две трети от кардиналите, които са под 80-годишна възраст, тъй като само те имат право да участват. Общият брой на всички кардинали надвишава 250, като от тях могат да гласуват само 120.
Гласуването е тайно, като изборът, наричан още конклав, започва между 15 и 20 дни след смъртта на папата. През това време на кардиналите не е позволено да общуват с никого извън района, където се провежда конклавът.
Кои са основните претенденти
Кардиналите, които се смята, че имат потенциал да наследят престола във Ватикана, са наричани "папабили". Те трябва да са смирени, да са ревностни защитници на католическата вяра и да насърчават добротата. Сред най-споменаваните "папабили" са:
- Петер Ердьо
72-годишният кардинал Петер Ердьо - архиепископ на Будапеща и примас на Унгария, е избиран два пъти за ръководител на Съвета на европейските епископски конференции - през 2005 и 2011 г., което показва, че се ползва с уважението на европейските кардинали, които съставляват най-големия блок от избиратели с право на глас.
- Райнхард Маркс
71-годишният Маркс е архиепископ на Мюнхен и Фрайзинг. Той е избран от Франциск за ключов съветник през 2013 г., а по-късно е назначен за ръководител на съвета, наблюдаващ финансите на Ватикана.
Консерваторите са скептични към него, тъй като е поддръжник на противоречивия процес "синодален път", който възникна през 2020 г. като отговор на скандалите със сексуални посегателства в Германската църква. Процесът включва обсъждане на теми като безбрачието, хомосексуалността и ръкополагането на жени.
През 2021 г. Маркс предложи да подаде оставка като архиепископ, за да поеме морална отговорност за състоянието на църквата в Германия, но Франциск отхвърли предложението.
- Марк Уеле
80-годишният канадски епископ Уеле ръководи влиятелната епископска служба на Ватикана повече от десетилетие и контролира ключовия център за обмен на информация за потенциални кандидати за ръководители на епархии по света.
Смятан е за по-консервативен от Франциск. Уеле защитава свещеническия обет за безбрачие и поддържа забраната за ръкополагане на жени, но призовава за по-голяма роля на жените в управлението на църквата.
В продължение на близо десетилетие оглавява Папската комисия за Латинска Америка към Ватикана, а от 2019 г. насам неговият кабинет пое разследването на епископи, обвинени в прикриване на извършители на злоупотреби в църквата.
- Пиетро Паролин
70-годишният италиански кардинал Паролин е държавен секретар на Франциск от 2014 г. насам.
Ръководил е спорна сделка на Светия престол с Китай относно номинациите за епископи и е участвал в провалена инвестиция на Ватикана в лондонско предприятие за недвижими имоти, довела до съдебен процес през 2021 г. Самият Паролин не е обвиняем по делото.
Той е възприеман като човек, който ще продължи традицията на Франциск, но като по-трезв и плах дипломатически вътрешен човек.
- Робърт Превост
69-годишният Робърт Превост също е сред фаворитите. В случай че бъде избран, той би бил първият папа, роден в САЩ.
Превост има богат опит като мисионер и архиепископ. От 2014 до 2023 г. управлява епархията на Чиклайо, Перу. След това Франциск го изтегля във Ватикана, където днес ръководи влиятелната епископска дикастерия на Ватикана, която отговаря за проверката на кандидатурите за епископи по целия свят.
Той е и председател на Папската комисия за Латинска Америка, където все още има най-много католици.
Шансовете кардиналите да изберат кандидат на неговата възраст, който би могъл да управлява Ватикана цели две десетилетия, са сравнително малки.
- Робърт Сара
79-годишният Сара от Гвинея е пенсиониран ръководител на ватиканската служба по литургията. Смятан е за най-голямата надежда за африкански папа. Има консервативни възгледи и на няколко пъти е влизал в конфликт с Франциск.
- Кристоф Шьонборн
80-годишният Шьонборн, архиепископ на Виена, се счита за консерватор, въпреки че подкрепя някои от по-прогресивните идеи на Франциск.
Критикуван е от Ватикана за това, че не е съгласен с отказа на църквата в миналото да санкционира високопоставени служители за сексуално насилие.
- Луис Тагле
67-годишният Тагле от Филипините беше избран от Франциск за ръководител на ватиканската служба за мисионерска евангелизация, която обслужва нуждите на Католическата църква в голяма част от Азия и Африка.
- Матео Дзупи
Близкият до Фрациск Матео Дзупи е архиепископ на Болоня и председател на Италианската епископска конференция. Той на 69 години и е тясно свързан с католическата благотворителна организация "Сант'Егидио", която играе важна роля в международните отношения на Ватикана по времето на Франциск.
Дзупи е бил част от екипа на "Сант'Егидио", който помага за договарянето на края на гражданската война в Мозамбик през 90-те години. През последните години Дзупи беше и мирен пратеник на Франциск за войната на Русия в Украйна.
Дзупи е последовател на традицията на Франциск да служи на уязвимите и маргинализираните общности.
Папа Франциск застана начело на Римокатолическата църква през 2013 г. и беше първият папа от Латинска Америка, както и първият йезуит начело на Ватикана. Той си спечели славата на защитник на бедните и отхвърлените. На 88-годишна възраст той беше вторият най-възрастен папа в историята.
Франциск, който е от Аржентина, беше един от трима последователни лидери на Католическата църква, които нарушиха традицията да се избира италиански свещеник за престола. Другите двама бяха Йоан Павел II от Полша и Бенедикт от Германия.
Вижте също Папа Франциск, който обичаше футбола, отказа лукса на Ватикана и защитаваше бедните