Областният управител на София-град Вяра Тодева няма да подаде оставката си. Това стана ясно от думите ѝ по време на пресконференция в петък. Тя каза, че не вижда нито една причина да направи това.
Новината идва, след като представителите на ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ" в Столичния общински съвет (СОС) поискаха оставката на Тодева в четвъртък. Причина за това беше, че тя върна решенията на СОС за избор на съставите на постоянните комисии, както и на заместник-председателите на съвета.
Тези решения бяха взети на 9 февруари и с тях коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София" (ПП-ДБ-СС), която има мнозинство в съвета, загуби управлението в почти всички комисии.
Вижте също А точно с ъглошлайф ли? Отговори на въпросите, които си задавате за съветския паметник“Няма проблем, всеки може да ми иска оставката, на този етап не виждам нито една причина да си я подам”, каза Тодева.
Тя припомни и причините да върне решението на СОС. Това са процедурни нарушения - неспазени изисквания за срокове и предварително предоставяне на материалите на общинските съветници, както и липсваща причина за свикване на извънредно заседание.
“Решенията трябва да бъдат прегласувани. В интерес на гражданите на София е всички решения да бъдат легитимни, да бъдат взимани по съответния разписан в закона ред”, каза тя.
По-късно решението ѝ беше коментирано и от кмета на София Васил Терзиев, който каза, че то е аргументирано с нормативни актове. "В следващите 4 години правилата ще се спазват. И писаните, и неписаните", каза той.
Решението за разпределението на комисиите беше взето на 8 февруари на извънредно заседание след 12-часово редовно, на което беше избран председателят на съвета.
Тогава повечето важни комисии бяха получени от ГЕРБ - финанси, икономика, образование и култура. БСП застана начело на комисиите по транспорт и здравеопазване, отцепниците от “Възраждане” - по архитектура, а "Има такъв народ" (ИТН) – по инженерните въпроси.
Освен това броят на съветниците в комисиите беше увеличен, което отне числения превес на ПП-ДБ-СС. Всичко това се случи с доклад, внесен от Карлос Контрера от ВМРО.
По-късно представители на ПП-ДБ-СС коментираха, че с тях не е обсъден въпросът за ръководствата на комисиите, както и че не им е оставено време да се запознаят с доклада. Това е и една от причините Тодева да го върне за прегласуване. Според настоящия правилник на СОС общинските съветници трябва да бъдат уведомени писмено не по-късно от 3 дни преди свикването на извънредно заседание.
Вече четвърти месец СОС не може да започне работа. ПП-ДБ-СС има мнозинство в СОС, но то не беше достатъчно, за да се избере първоначално предложеният от нея председател – Борис Бонев.
На 8 февруари от осмия опит съветниците успяха изберат председател - Цветомир Петров от ПП-ДБ-СС. Той ще изпълнява функцията временно до края на юли, като беше обявено, че за това е постигнат пълен консенсус от всички партии.
На същото заседание, бяха избрани и зам.-председателите - Бойко Димитров от ПП-ДБ-СС, Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС, Диана Тонова от "БСП за България", Вили Лилков от "Синя София"и Севделина Петрова от „Възраждане“.
Вижте също Общинските съветници в София избраха председател. Кой е Цветомир Петров