Руски ли е анексираният от Москва полуостров Крим и агресор ли е президентът на Русия Владимир Путин. Това са въпросите, на които кандидатката за кмет на София Ваня Григорова от местната коалиция „БСП за България“ отказа да отговори в телевизионно интервю в четвъртък.
На въпроса дали знамето на Украйна трябва да бъде на фасадата на Столична община Григорова отговори отрицателно и каза, че само българското и европейското знаме имат място в българските институции.
Изказванията на Григорова идват в седмицата между първия и втория тур на местните избори. След като на 29 октомври тя спечели над 21% от гласовете на столичани, в неделя лявата кандидатка ще участва в балотажа за кмет на София срещу Васил Терзиев, издигнат от ПП-ДБ и „Спаси София“.
В сряда Григорова се опита да избегне три от въпросите на водещите в сутрешния блок на „Нова телевизия“. Те бяха свързани с мнението на кандидатката за Крим, Путин и знамето на Украйна на фасадата на Столична община.
Григорова за Крим
В отговор на въпроса руски ли е Крим Григорова каза: „Не знам Крим руски ли е, не е ли руски. Това, което виждам, е една война, която продължава вече две години.“
Тя визира пълномащабната война на Русия срещу Украйна, която започна през февруари 2022 г.
Полуостров Крим беше незаконно анексиран от Русия 8 години по-рано - през 2014 г. Москва смята територията на Крим за своя, но Общото събрание на ООН не признава това, наред с Европейския съюз (ЕС) и САЩ. Полуостровът е част от международно признатите граници на Украйна.
През 2021 г., по време на дебат преди балотажа на президентските избори, настоящият президент Румен Радев каза, че Крим е руски.
Григорова за Путин
На въпроса дали смята Путин за агресор Григорова каза: „Може ли да не отговарям за Путин в крайна сметка? Защото аз съм кандидат за кмет на столицата, аз не съм геополитик“.
Вижте също Да стане червена. Какво предлага за София Ваня Григорова от "БСП за България"Григорова за знамето на Украйна
Кандидатката на „БСП за България“ отговори ясно само на третия въпрос - дали украинското знаме трябва да присъства на фасадата на Столична община.
„Украинското знаме няма да стои на Столична община“, каза тя, а като аргумент за това посочи, че на българските институции трябва да се веят само български и европейски знамена.
През април 2022 г. Столичният общински съвет (СОС) взе решение да издигне украинското знаме редом до българското на сградата на общината. Решението дойде в знак на съпричастност с нападнатата от Русия страна.
През май 2022 г. двама депутати от „Възраждане“ закратко свалиха знамето на Украйна от фасадата, а през октомври тогавашният зам.-председател на СОС от националистическата „Атака“ Борислав Иванов също направи опит за това.
Въпросите за геополитическата ориентация на Григорова бяха предизвикани от обвинения, че тя е подкрепяна от обвързани с Русия политици и привърженици на Путин.
В коалицията, която номинира Григорова за кмет, участват БСП, „Левицата“ и „Атака“, както и по-малки леви и проруски формации - например Комунистическата партия на България, Партията на българските комунисти и „Русофили за възраждане на отечеството“.
Почетен председател на последната от тези партии е Николай Малинов. Той е обвинен за шпионаж в полза на Русия, а освен това оглавява Международното движение на русофилите.
Самата Григорова е известна с левите и проруските си позиции. Тя многократно защитава подновяването на преговорите и доставките на газ от руската „Газпром“ за България. Руската компания спря едностранно доставките след началото на войната на Москва в Украйна.
През август тази година кандидатката на БСП се изяви и като една от защитниците на Паметника на Съветската армия в София.
Вторият тур от изборите за кмет на столицата ще се проведе на 5 ноември и в него ще участват Григорова и Терзиев. При първото гласуване Терзиев спечели с над 10% преднина пред Григорова.
Your browser doesn’t support HTML5