Наргиза се запознава със съпруга си Аднан, когато работи в Турция с временна виза и събира пари, за да се върне в родината си Узбекистан. Плановете ѝ обаче се променят, след като получава предложение за брак.
В началото на съвместния им живот Аднан ѝ казва, че не е богат и не може да ѝ даде нереалистични обещания, но е решен да изгради стабилно семейство. Близките му обаче нямат доверие на бъдещата му жена.
Вижте също Стефан от Иран. Защо музикант, който от 13 години е в България, се озова затворен в миграционен център"Вярвах му… Знаех, че този човек никога няма да ме изостави или предаде. Но роднините му смятаха, че се омъжвам за него само заради турското гражданство", разказва Наргиза пред узбекската служба на Радио Свободна Европа.
13 години по-късно Аднан и Наргиза Юнал все още са в Истанбул и притежават собствен дом, в който живеят с трите си деца.
Булките от Узбекистан
Бракът между двамата не е изолиран случай в Турция. Официални данни показват, че жените от Узбекистан са вторите най-често избирани за съпруги чужденки от турските мъже след сирийките. Общо 28 571 жени от чужбина са се омъжили в Турция през 2022 г., а от тях 11% са узбекистанки.
За тази статистика спомага и фактът, че езиковата бариера и културните различия при тези двойки не са непреодолими. Узбекският и турският принадлежат към едно и също езиково семейство. И двете националности са съставени предимно от мюсюлмани сунити и споделят подобни семейни и общностни ценности.
Много узбекско-турски двойки казват, че са се оженили по любов, но някои узбекистанки все пак признават, че са встъпили в такъв брак с надеждата да останат в Турция заради по-добрите икономически възможности.
При ниските заплати и хроничната безработица в Узбекистан бракът с турчин се възприема от много жени като шанс за бягство от бедността.
Не всички обаче успяват да изградят семейство като това на Наргиз и Аднан.
Повече от 3500 жени са се сблъскали с проблеми, след като са се омъжили в Турция.
През последните две години базираната в Истанбул узбекска асоциация за правата на жените е предоставила правна, психологическа и финансова помощ на повече от 3500 жени, които са се сблъскали с проблеми, след като са се омъжили в Турция. Това казва ръководителката на асоциацията Озода Исламова.
Исламова коментира пред Радио Свободна Европа, че в много от тези случаи жените от Узбекистан са се омъжили набързо за мъже от Турция, "след като са ги срещнали онлайн или са ги запознали общи познати". Те обаче не са успели да научат нещо за миналото на тези мъже, за да ги опознаят по-добре, добавя тя.
"Това отнема време, но някои хора явно нямат търпение или просто не искат да чакат", казва Исламова.
"Девиците от Фергана"
Една от жените, потърсили помощ от асоциацията, е 20-годишна узбекистанка. Тя се омъжва за турчин, който ѝ е представен от нейна съседка в Узбекистан. Исламова казва, че на младата жена е обещан "красив семеен живот в Турция".
"Но в действителност тя беше отведена от новия си съпруг в дома му в отдалечено село, където щеше да гледа добитък и да работи във ферма", добавя Исламова.
В крайна сметка асоциацията успява да помогне на жената със съдействието на турските власти.
Узбекските жени обаче не са единствените, които стават жертва на фалшиви обещания.
Турски телевизионен канал наскоро излъчи предаване за няколко турски мъже, за които се твърди, че са платили хиляди долари на измамници, обещали им надеждни булки от Узбекистан.
Мъжете – от провинциите Афьонкарахисар, Бурдур, Денизли и Испарта – казаха пред STAR TV, че са платили между 3000 и 12 000 долара на брачна агенция в замяна на булка.
За двете жени, които управляват агенцията, идентифицирани от телевизионния канал като Рабия Гекче и Барно Челик, се твърди, че са обещали на клиентите си "девици от Фергана". Това е религиозно консервативна провинция в Източен Узбекистан.
Мъжете се оплакват, че жените им, доведени от Гекче и Челик, са изчезнали от новите си домове само след няколко седмици, като са взели бижута и други подаръци, които техните младоженци са им дали.
По информация на STAR TV стотици турски мъже изглежда са станали жертва на подобна измама. Каналът показа ареста на двете заподозрени за схемата жени.
Радио Свободна Европа не успя да потвърди от независим източник тези твърдения.
Бракът не означава паспорт
Йълдъз Узунаслан управлява адвокатската кантора Yildiz Permit в Истанбул, която предоставя правни съвети на узбеки в Турция. Сред клиентите ѝ са узбекистанки, които планират да се омъжат за турци.
Самата тя е от Узбекистан и е омъжена за турчин от 18 години. Узунаслан казва, че някои от узбекските ѝ клиентки погрешно вярват, че бракът с турчин им гарантира "турско гражданство след три години".
"Това не е вярно. След като официално се омъжи за турски гражданин, чужденката получава едногодишно разрешение за пребиваване като негова съпруга, което след това се удължава с още две години", уточнява тя.
"Турската полиция, без да информира двойката, прави запитвания, за да определи дали това е истински брак… или фалшив съюз за имиграционни цели."
Според Узунаслан "някога е било по-лесно" за узбекистанките да получат турски паспорти чрез фалшив брак, но "сега е станало практически невъзможно" заради строгите полицейски проверки.
Вижте също В търсене на Интезар. Как в България изчезват хора