"Мразим комунистите". Мирната революция на Унгария през 1989
Денят е 26 октомври 1989 г. Работници демонтират комунистическа червена петолъчка от сградата на фабрика в Будапеща.
Това се случва три дни след като Унгария се обявява за демократична република след 40 години под контрола на подкрепяното от СССР комунистическо правителство.
Безработни мъже на опашка за работа в Будапеща през 1988 г.
Въпреки че Унгария е относително свободна в сравнение с други държави от Източния Блок, в края на 80-те години на миналия век икономиката ѝ e в лошо състояние. Близо 17% от населението живее в бедност по данни на Световната банка. В страната по това време са и най-високите нива на самоубийства в Европа.
Демонстрация срещу разрушаването на села в Трансилвания. Снимката е от 27 юни 1988 г. в Будапеща.
През юни 1988 г. полицията в Будапеща разрешава на десетки хиляди демонстранти да протестират срещу плана на Румъния да унищожи хиляди села в Трансилвания, където живеят много етнически унгарци. Румънският комунистически диктатор Николае Чаушеску има намерение да презасели хората от трансилванските села в управляваните от държавата „аграрно-индустриални“ центрове.
Унгарци се събират на паметника на Площада на героите в Будапеща, за да протестират срещу промените в Румъния.
Трансилванските протести събуждат дълго спящ дух на противопоставяне в Унгария. Един от участниците в демонстрацията по-късно си спомня: „Разбира се, че отидохме, защото ни пукаше за унгарците в Трансилвания, но основната причина беше, че мразим комунистите“.
Миклош Немет (в средата вдясно) е заснет малко след като е обявен за премиер на Унгария през ноември 1988 г.
През март 1989 г. той получава уверение от Михаил Горбачов, последния лидер на СССР, че в Унгария скоро ще има свободни избори. Това се случва по време на среща в Москва. Горбачов подчертава, че не е съгласен с това, но се зарича, че „няма да има заповеди“ провеждането на избори да бъде смазано.
Миклош Немет по време на срещата с Михаил Горбачов на 3 март 1989 г. в Москва.
Новото ръководство на Кремъл разрешава на сателитите на СССР да тръгнат по свой път, което по-късно става известно като „Доктрината Синатра“. Името идва от песента на американеца Франк Синатра „My way” [„Моят път“ бел. ред.].
Съветски войници напускат Унгария през юни 1989 г.
В началото на април 1989 г. хиляди съветски войници, разположени в Унгария, започват да се връщат в СССР. Към онзи момент броят им в страната е около 65 000, но в сила влиза план за драстичното намаляване на съветското военно присъствие в Унгария.
Работник реже оградата на границата между Унгария и Австрия.
Май 1989 г. 240-километровата ограда, която минава по границата на Унгария с Австрия, създава повече проблеми, отколкото ползи. Тя има автоматична система, която трябва да засича хора, които бягат през границата. Системата обаче се активира от преминаващи животни или от вятъра.
Унгарски войници събират „желязната завеса“ - или прегражденията по границата с Австрия през май 1989 г.
„Изтрих това перо от бюджета“, казва години по-късно Немет.
Опечалени заобикалят ковчега на Имре Над и друга жертва на съветските репресии срещу унгарските революционери през 1956 г.
През юни десетки хиляди хора се събират на погребението на бившия комунистически министър-председател на Унгария Имре Над. То е извършено с пълни почести. Над застава на страната на революционерите по време на антикомунистическото въстание в Унгария през 1956 г.
Хиляди унгарци се събират на церемонията за повторното погребение на Над и още над 50 борци срещу комунизма.
По време на въстанието през 1956 г. Над напразно призовава Запада за помощ, докато съветските сили навлизат в Унгария, за да потушат революцията. Над е обесен, а след това тялото му е захвърлено с лицето надолу в необозначен гроб в покрайнините на Будапеща.
По време на погребението на Над оратори, сред които и 26-годишният тогава Виктор Орбан - днес премиер на Унгария, призовават за свободни избори, в резултат на които всички съветски войски да напуснат страната.
Източногермански бежанци спят до „Трабант“-ите си в Будапеща.
С промяната в Унгария към свобода през 1989 г. хиляди източногерманци, които търпят постоянното следене от страна на тайната полиция Щази, започват да пътуват на Изток. Унгария е една от „братските социалистически държави“, в които източногерманците имат право да пътуват.
Източногерманци бягат от Унгария в Австрия на 19 август 1989 г. по време на „Паневропейския пикник“.
Хиляди източногерманци бягат от Унгария в Австрия. Сред тях са около 600 души в рамките на един ден по време на подобен на фестивал протест, наречен „Паневропейски пикник“. Той се провежда на границата между Австрия и Унгария. Пресичането на границата, което малко по-късно е обявено за разрешено от Унгария, предизвика яростни протести от страна на Източна Германия. Властта там обявява, че нейните граждани са били „съблазнени и им е платено да емигрират... за да клеветят нашата държава“.
Мъж държи вестник, в който пише, че Унгария става демократична република на 23 октомври 1989 г. Заглавието обявява този ден за „забавила се, но в никакъв случай не и закъсняла победа“.
Унгарският парламент скоро одобрява промени в конституцията на страната, които отварят вратата за свободни избори. Изпълняващият длъжността президент на страната Матяш Шурош казва пред многохиляден протест под сградата на парламента: „Тържествено обявявам, че от днес, 23 октомври 1989 г., Унгария е република и се нарича Република Унгария“.