От август миналата година украинските сили се борят да задържат територията, която завзеха в руската област Курск. Трансграничното нахлуване изненада Кремъл, както и западните съюзници на Киев.
Сега Киев започна нова офанзива в Курск, като се противопостави на руските сили, подкрепяни от севернокорейски войници. По-рано те си върнаха повече от половината от територията, завзета от Украйна.
Вижте също Русия напредва, Украйна се отбранява. Какво става на фронта в началото на 2025Не е ясно защо Украйна води новата атака в Курск и защо точно сега. Тя се бие на няколко места по протежение на фронтовата линия и е превъзхождана от Русия. Освен това Украйна има сериозни проблеми с набирането и мобилизирането на достатъчно хора, за да попълни изтощените си редици.
Защо да се изразходват оскъдните ресурси за нова, вероятно безплодна офанзива? Според експертите целта може да е промяна на разказа за почти тригодишната война.
"Центърът на тежестта на Украйна е подкрепата на САЩ. Всяка победа, която тя постигне в Русия, ще затрудни новата администрация да нарече войната загубена кауза", казва Джон Нагъл, професор във Военния колеж на САЩ.
Повишаване на бойния дух
Украинските сили са постигнали ограничени успехи, откакто започнаха новата си атака на 5 януари. И все още не е ясно дали това е фиктивна операция, целяща да привлече руските сили от други части на фронта, или част от по-голяма контраофанзива.
Навлизането на Украйна в Курск през август се разглеждаше като опит да се привлекат руските сили от Източна Украйна и да се забави настъплението им. Но стратегията на Киев до голяма степен се провали, тъй като Русия даде приоритет на напредъка в Източна Украйна. Москва получи помощ и от Северна Корея, която изпрати около 11 000 войници в Курск, за да подкрепят руските сили.
Руските войски продължиха да напредват в Източна Украйна, като през октомври превзеха град Вугледар. Сега те са близо до превземането на Покровск, важен логистичен център в Донецка област.
Украинският президент Володимир Зеленски защити нахлуването в Курск. Военни експерти обаче поставиха под въпрос този ход.
"Руските придобивки в околностите на Покровск са важни от военна гледна точка и имат политическа тежест. Курск е с по-малко военно значение", казва Нагъл, бивш подполковник от армията на САЩ.
Въпреки това победите в Курск биха могли да повишат бойния дух на Украйна и да променят картината на бойното поле в критичен момент от войната. Песимизмът по отношение на шансовете на Украйна нараства с всеки нов град, превзет от Русия.
Това би било и удар по имиджа на руския президент Владимир Путин като "силен човек, който защитава Русия", казва Дейвид Силби, професор по военни науки в университета Корнел.
По време на строго режисираната годишна среща с обществеността през декември Путин обеща да прогони украинските сили от района на Курск, въпреки че не посочи срокове.
Според Силби шансовете на Украйна за успех в Курск са по-големи, отколкото на силно укрепения източен фронт. Русия не само е разположила по-голямата част от силите си в Източна Украйна, но има и обширни отбранителни линии.
"Една офанзива [в Източна Украйна] би била бавна, с ограничен успех и големи загуби, и би отслабила украинската отбрана в района. Украинските части вече се изтощават много силно в Източна Украйна и не мисля, че Зеленски иска да ускори това", добави Силби.
Украйна изпитва трудности с набирането на войници, което води до недостиг на жива сила по протежение на 1000-километровата фронтова линия. Недостигът на бойци, а не на оръжия, сега е най-големият проблем за въоръжените сили на Украйна, казват експерти.
Силби каза, че не очаква настъплението на Украйна в Курск да продължи дълго, като се имат предвид ограниченията в живата сила.
Преговорни позиции
Според експертите целта на новата офанзива на Украйна в Курск може да бъде и засилване на влиянието на Киев при евентуални бъдещи мирни преговори.
Новата операция "Курск" се провежда само две седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Той обеща бързо да сложи край на войната и преди това заплаши да намали милиардите военна помощ на САЩ за Украйна.
Вижте също Различното лице на Тръмп. Какво каза той за Украйна след посещението в ПарижНа пресконференция на преди два дни Тръмп каза, че се надява войната да приключи за шест месеца. По думите му ще бъде "трудно" да се постигне мирно споразумение между Русия и Украйна, но той е решен да "оправи нещата".
Съобщава се, че Тръмп се стреми да замрази конфликта по сегашната фронтова линия, което означава, че всяка печалба на някоя от страните междувременно ще засили съответните им позиции в преговорите.
"В някои отношения виждам това като начален залп в мирните преговори, като Украйна се поставя в колкото се може по-силна позиция и търси повече за размяна с Русия на масата за преговори", каза Силби.
Your browser doesn’t support HTML5