Софийската градска прокуратура (СГП) е планирала да повдигне обвинение на Мартин Божанов, известен с прякора си "Нотариуса", но убийството му в сряда е осуетило намеренията на разследващите. Това съобщи в петък заместник градският прокурор на София Иво Илиев.
Изявлението му става факт на фона на публичните разкрития на държавното обвинение и службите, че името на Божанов от години е свързвано с данни за десетки имотни измами. Срещу него има и подадени официални сигнали за заплахи от поне двама действащи съдии. Те описват действия на Божанов, извършвани спрямо тях през 2019 и 2020 г.
Вижте също Убит е герой в разследване за корупционна схема в спецсъда. Кой е Мартин Божанов-Нотариуса"Разследването буквално е било приключило и е било въпрос на време да бъде повдигнато обвинение на Божанов, но при това стечение на обстоятелствата обективно няма какво да стане. На практика разследването е било на самия финал", каза прокурор Илиев по време на брифинг след годишния отчет на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) в петък.
Той уточни, че става въпрос за разследване "за имотни измами, пране на пари и принуда на съдии". Попитан дали прокуратурата все пак не продължава да работи по събирането на доказателства за други замесени в тези престъпления, Илиев отказа да отговори.
"Това са детайли, които няма... Казано по друг начин – извън това, което е в медийното пространство, няма да ви споделям, защото смятам, че това по някакъв начин може да повлияе на разследването."
Всъщност в медийното пространство, редом с името на Божанов, са споменавани и тези на адвокатите Калин Чанков и Велимир Атанасов. И двамата са посочени в официален сигнал на съдия Владислава Цариградска от Плевенския окръжен съд. В началото на 2022 г. тя информира прокуратурата, МВР и Министерството на правосъдието, че е обект на заплахи от тримата.
Освен нея, сигнал срещу Нотариуса изпраща и съдия Цветко Лазаров от Софийския апелативен съд.
Името на адвокат Калин Чанков беше споменато и в контекста на съдебна измама, описана още през 2015 г. от "Е-vestnik". Става въпрос за фирма, осъдила "Инвестбанк" за 9 млн. лева, която се оказва с оттеглен от Чанков иск, уж от името на компанията.
Колегата му Велимир Атанасов пък е герой от случая "Жоси", в който централна фигура беше Стоимен Гешев - баща на вече бившия главен прокурор Иван Гешев. Съсобственикът на "Жоси" Георги Георгиев твърдеше, че Атанасов му е бил препоръчан от Гешев да му помогне да надделее в спор със съдружника си, като прехвърли дял на Гешев-старши.
Засега обаче разследващите отказват да коментират дали извършват някакви действия спрямо други хора, замесени в евентуалната престъпна дейност на Нотариуса.
"Това, което ми е известно, е, че в СГП се води едно досъдебно производство по отношение на дейността на Мартин Божанов. Това, което беше споменато и при първите изявлeния – то се касае за имотни измами, за пране на пари, получени от тези имотни измами, и за принуда по отношение на съдии, които са гледали граждански дела, по които той има някакъв интерес", каза прокурор Илиев.
Вижте също Случаят "Жоси". Бизснесмен обвинява Иван Гешев в присвояване на бизнеса муТой все пак уточни, че по този случай са прибавени и данните от журналистическото разследване на Антикорупционния фонд от 2021 г., в рамките на което Божанов беше посочен като потенциален участник в корупционна схема за влияние в закрития вече Специализиран съд.
"По това досъдебно производство той не е бил привлечен като обвиняем до момента, защото не е било приключило разследването по същото. Но са разпитани всички свидетели, назначени са експертизи, към това дело са присъединени и записи от съдебни заседания, включително записите на г-жа Бакалова и на Антикорупционния фонд, така че там се е разследвала мащабната дейност", каза още заместник градският прокурор на София.
От МВР също потвърдиха, че Божанов е бил обект на техни оперативни разработки в миналото, но не стана ясно дали те са довели до предоставянето на годни доказателства на прокуратурата.
"Г-н Божанов е обект и на други разработки и абсолютно всички служби, които са разследвали някакво негово евентуално престъпно поведение, в момента са включени в нашия оперативен щаб, който работи за разкриване на това убийство", каза директорът на СДВР Любомир Николов.
Въпреки че и службите, и прокуратурата очевидно отдавна разследват дейността на убития Божанов, полицията все още няма конкретна версия за покушението.
"Установяваме лица от близкия му кръг, с които тепърва ще започваме да работим, за да се ориентираме по-мащабно в житието и битието на лицето с оглед на това да изведем по-коректни версии, по които ще започнем да работим приоритетно", обобщи Николов.
Той съобщи още, че сигналът за убийството е получен на спешния телефон 112 почти час по-късно, защото съпругата на жертвата "тогава го е констатирала". Първоначалната информация от охранител на комплекса "Глория палас" край София, където стана покушението, беше, че то е станало пред жената на Нотариуса. Това обаче беше опровергано от СДВР. Самият охранител, който твърди, че е чул изстрелите, не е подал сигнал.
В четвъртък полицията е извършила претърсвания на различни адреси, свързани със семейството, и е установила, че убитият "фиктивно владее доста имоти, но на негово име и на името на управляваните от него фирми имотите са единици". На името на съпругата му пък има къща извън София, която вече е била претърсена. Жената на Божанов е служителка на Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), но в момента е в отпуск по майчинство. Двамата имат две деца.
Вижте също "Престъпна схема за присвояване". Как се потвърдиха съмненията за "Осемте джуджета" и какво следва