"Правим всичко възможно". САЩ и Израел обсъждат нов план за примирие в Газа

Американският президент Доналд Тръмп се срещна с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Овалния кабинет в Белия дом на 7 април 2025 г.

САЩ и Израел работят върху ново споразумение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Това стана ясно след среща между американския президент Доналд Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом в понеделник.

Визитата на Нетаняху във Вашингтон идва въпреки издадената от Международния наказателен съд заповед за неговото задържане. Тръмп не признава заповедта и дори санкционира през февруари съда заради "нелегитимни и неоснователни действия, насочени срещу Америка и близкия ѝ съюзник Израел".

През януари беше договорено прекратяване на огъня в Ивицата Газа, но два месеца по-късно бойните действия в анклава бяха възобновени. Войната там започна с нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г., при което загинаха 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници. Тел Авив започна пълномащабна офанзива в Газа, при която по данни на властите там досега са загинали над 50 хиляди души.

Вижте също "Можем да я притиснем". Как палестинците в Газа започнаха протести срещу Хамас

"В момента работим върху друго споразумение, което се надяваме да бъде успешно, и сме решени да изведем всички заложници [от Газа]", каза Нетаняху след срещата си с Тръмп.

Правителството му в Тел Авив от месеци е изправено пред масови протести заради крайната му политика и невъзможността бързо да спаси всички заложници на Хамас. Демонстрации имаше и в понеделник. На този фон в началото на април Израел обяви, че разширява военните си действия в Газа.

"Правим всичко възможно, за да бъдат освободени заложниците. Обмисляме ново прекратяване на огъня, ще видим какво ще се случи", каза от своя страна американският държавен глава.

По време на срещата между двамата Тръмп отново повтори идеята си Ивицата Газа да бъде поставена под контрола на "сила като Съединените щати".

В началото на февруари Тръмп предизвика вълна от международно възмущение с предложението си палестинците от анклава да бъдат изселени, а той да бъде превърнат от САЩ в "Ривиерата на Близкия изток". Египет и Йордания отхвърлиха катерогично възможността да приемат жителите на Газа.

Междувременно няколко международни организации, сред които Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ), Световната здравна организация и Световната програма по прехраната призоваха за спешни действия в отговор на бързо влошаващата се хуманитарна ситуация в Газа. Израел спря хуманитарната помощ за анклава в началото на март.

В съвместно изявление на международните организации се посочва, че "повече от 2,1 млн. души са хванати в капан, бомбардирани и отново гладуват, докато на пропускателните пунктове се трупат пратки с храна, лекарства, гориво и палатки, а жизненоважно оборудване е блокирано".

Според актуални данни през първата седмица след края на последното прекратяване на огъня в Газа са били убити или ранени над 1000 деца. Това е най-големият брой такива жертви за една седмица от началото на конфликта.

Вижте също Израел започна разследване, след като видео показа стрелба срещу хуманитарен конвой в Газа