Добро утро. Най-важното днес:
- Откриването на Париж 2024
- Решението на Конституционния съд
- Разкопките на Хераклея Синтика
Летните олимпийски игри в Париж вече са в ход. Вместо за спортните постижения обаче, светът говори през последните дни за церемонията по откриването на Олимпиадата, която се проведе в петък. Тук можете да гледате пълен запис от нея, а тук можете да видите избрани кадри.
Едни от първите гневни коментари дойдоха от руската църква и Кремъл. Поводът стана момент от церемонията, в който участваха транс хора. Критики отправи и унгарският премиер Виктор Орбан. Препоръчвам ви обобщението на колегите от "Медиапул" по темата.
Финалът на Валентина Георгиева
Проблемите започнаха още преди откриването, когато високоскоростната железопътна мрежа на Франция се оказа обект на атаки. Преди това пък беше арестуван руснак, заподозрян, че иска да саботира Олимпиадата. Тук можете да прочетете повече за него.
Макар че все още нямат медал, българските олимпийци вече записаха няколко победи. Най-впечатляващо беше представянето на 18-годишната Валентина Георгиева, която стана първият представител на България на олимпийски финал по спортна гимнастика от 32 години насам.
Войната в ДПС
Последният мандат за съставяне на правителство отива при "Има такъв народ" (ИТН), обявиха от президентството. Румен Радев го връчва на хората на Слави Трифонов в понеделник.
Това става на фона на продължаващата война между двете крила в ДПС, обединени около почетния председател Ахмед Доган и съпредседателя Делян Пеевски. Верните на Доган обвиниха Пеевски, че използва държавни институции за натиск. Той пък прати сигнали срещу ПП-ДБ в МВР и ДАНС, пише "Медиапул".
Последвайте канала на Свободна Европа и във Viber.
Краят на конституционните промени
Конституционният съд отмени промените в основния закон, които целяха да ограничат правомощията на главния прокурор и да прокарат реформа в прокуратурата и Висшия съдебен съвет (ВСС).
Боян Магдалинчев от ВСС веднага каза пред БТА, че сега с колегите му би трябвало да изберат нов главен прокурор и нов председател на Върховния административен съд (ВАС), въпреки че мандатите им отдавна изтекоха. А тук можете да видите какви бяха реакциите на партиите.
Препоръчвам ви и този текст на "Капитал", който описа залогът на ситуацията още преди обявяването на решението на конституционалистите.
Варненското езеро
Междувременно прокуратурата се опитва да сложи край и на възможността да се разследва удълбочаването на Варненското езеро, казаха от Антикорупционния фонд пред БНР. Ако сте забравили за какво става въпрос, тук можете да си припомните как държавата помогна на Доган за неговото частно пристанище.
Подуправителят на БНБ Андрей Гюров оспорва отстраняването си пред ВАС, а лично председателят на съда Георги Чолаков ще гледа делото, пише "Дефакто".
Протест срещу строеж в София
Във ВАС отива и делото за кметските избори в София, след като първата инстанция потвърди, че изборът на Васил Терзиев е бил законен.
Жители на столичните райони "Оборище", "Средец" и "Слатина" протестираха срещу план за строеж на 16-етажна сграда на мястото на бившата баня "Ситняково", съобщава "Сега". А "Дневник" добавя, че земята е била продадена в края на 2022 г. по време на управлението на ГЕРБ в Столичната община.
Ден след протеста главният архитект на София Здравко Здравков подаде оставка, която кметът Терзиев прие.
Взривовете в Елин Пелин
Серията от взривове, започнала в четвъртък в склад за фойерверки в Елин Пелин, взе общо четири жертви досега.
В същото време пожар в планина Славянка, който гореше на гръцка територия, вече навлезе в България. Българските власти задействаха механизма за гражданска защита на Европейския съюз.
Арестите на българи в Париж
Трима български граждани са задържани по подозрения, че са участвали в извършване на вандалски прояви спрямо Мемориала на Холокоста в Париж. Българската следа в случая се разследваше още в края на май.
Европейският съюз за пръв път изпрати на Украйна средства, генерирани от печалби от запорираното в Европа руско имущество. Пакетът е в размер от 1,5 млрд. евро, съобщиха от Европейската комисия. Ако искате да се информирате за последните новини от фронта в Украйна, следете този блог.
И още три предложения
Статуя на Хермес. Или почти. Тя привлече вниманието на света към Хераклея Синтика - македоно-римски град, останал в едно малко ъгълче на България. Това обаче е само повод да се обърне внимание на този град, който допълва историята на света. Не пропускайте този репортаж на Павела Костова.
Отделете няколко минути и за този разказ на Еймъс Чапъл за пътуване на иранския шах Насреддин през 1873 г. в Русия, Европа и Кавказ и срещата му с руския цар Александър II, които променят и владетеля, и Иран.
На финала ви препоръчвам и текста на Боян Тончев за американската актриса Сандра Бълок, която в петък навърши 60 години и беше Човек на деня на Свободна Европа.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.
Успешен ден,
Борис Митов