Добро утро. Най-важното днес:
- Денков иска оставки в ЦИК
- ЕК иска Украйна и Молдова в ЕС
- Кой е истинският "бетеанец"
Местните избори отминаха и парламентът се върна към обичайната си работа. Или поне опита, но неуспешно. Защото депутатите на ГЕРБ и ДПС не се появиха, а тези на ПП-ДБ не се регистрираха, за да не се окажат малцинство спрямо опозицията.
Така, единственото, което стана в парламента, е Делян Пеевски да оглави еднолично групата на движението, а БСП, "Възраждане" и ИТН да внесат нов вот на недоверие срещу правителството.
Премиерът Николай Денков поиска съставът на ЦИК да бъде сменен заради фиаското с машинното гласуване, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска сглобката да изпълнява стриктно приоритетите си. Или да бъде предоговорена.
Именно в ГЕРБ са най-големите губещи на местните избори, смята вторият по преференции на изборите Иво Божков, който обаче не успя да влезе в Столичния общински съвет.
Друг рекордьор по преференции, но на парламентарния вот - Славена Точева от ГЕРБ, пък напуска парламента, съобщи "Медиапул". Точева е от Варна, където партията ѝ загуби изненадващо от Благомир Коцев от ПП-ДБ. Тук можете да прочете повече кой е той. А тук вижте как се оспорват резултати от избори.
Съдии и психиатрии
Електронният вот на съдиите за техни представители във Висшия съдебен съвет (ВСС) е бил фалишифициран. Това пишат колегите от "Капитал", позовавайки се на справка от правосъдното министерство.
От нея става ясно, че по време на електронното гласуване за членове на ВСС от съдийската квота миналото лято, проведено в сградата на Върховния административен съд, там не са влизали 200 съдии. Но са отчетени тъкмо толкова гласове на съдии, които са задължени да гласуват лично. Което означава, че вместо тях е гласувал някой друг.
Прокуратурата и МВР пък влязоха в столичните психиатрии заради данни за системни нарушения при грижите за пациентите там, съобщава "Сега". Акцията идва месец, след като пациент на ловешката психиатрия умря при пожар, докато беше завързан за ръцете и краката в "мека стая" за наказание.
Докато прокурори проверяват здравната система, тя се опитва да си представи как ще изглежда след 7 години. Ако се съди по новата Национална здравна стратегия, системата ще харчи много, хаотично и без да обръща внимание на редица проблеми, свързани с общественото здраве. Прочетете повече в този текст на Надежда Цекулова.
Ако този бюлетин ви помага да се информирате, препоръчайте го и на ваши приятели. Изпратете им линк за абонамент.
Тенис под течаща вода
Макар местните избори да приключиха, проблемите на София продължават да се набиват очи. Даже и на международно ниво. Зала "Арена София", в която допреди две денонощия още се брояха бюлетини, поддаде под есенния дъжд над столицата и прокапа, пише "Дневник". Точно, когато там се провежда международният тенис турнир "София Оупън".
Продължаваме с още една новина от столицата. Руската църква, останала заключена след изгонването на служещите в нея руски свещеници от България по подозрения в шпионаж, най-накрая ще отвори пак, информира Нова телевизия.
Русия пък обяви за издирване съдия от трибунала в Хага, който преди това издаде заповед за ареста на руския президент Владимир Путин. Това е четвъртият магистрат от Хага, който Москва обявява, че търси.
Съседните на Русия Украйна и Молдова пък вече трябва да започнат официални преговори за присъединяването си към Европейския съюз. Това препоръча Европейската комисия.
Междувременно израелската армия вече е "в сърцето на Газа" и прочиства тунели на ислямистката палестинска групировка Хамас, на която Тел Авив обяви война след нападението срещу цивилни израелци на 7 октомври. По-късно беше съобщено и, че е ликвидиран водещ оръжеен производител на Хамас.
И няколко препоръки
Отделете малко повече от 3 минути, за да гледате това видео на Дамян Воденичаров. В него той разказва защо от години България е по-скоро страната на лавандулата, а не на розата.
Не пропускайте и рубриката Човек на деня на Свободна Европа, в която ви представяме истинския "бетеанец" Панайот Денев и двутомния му труд за историята на Българската телеграфна агенция.
Последните две препоръки също са с поглед назад в историята. Преди година в молдовското село Косеуц беше открит мемориал на Холокоста. На това място повече от шест хиляди евреи са убити от нацистите. Това е непознатата история на Холокоста в Молдова.
Препоръчвам ви и този текст на Пламен Асенов за Алфред Нобел, за когото Анйнщайн казва, че е измислил Нобеловата награда от угризения, че изобретеният от него динамит всъщност убива хора.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.
Успешен ден,
Борис Митов