"Ще бъде запомнен". Тръмп обяви мащабни нови мита, ставката за вноса от ЕС е 20%

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обявява новите мита, 2 април 2025 г.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови мащабни мита върху вноса от страни от целия свят, съобщиха информационните агенции късно в сряда. Той направи това в реч в Белия дом.

За всички страни се въвежда базова ставка от 10%, съобщи Тръмп. Отделно от това за Европейския съюз (ЕС) и още 13 държави влизат в сила индивидуални "реципрочни мита" - за ЕС ставката е 20%, а за стоки от Китай - 34%.

Решението на Тръмп предизвика остри реакции. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го определи като "тежък удар срещу световната икономика", който ще "задълбочи спиралата на несигурността".

Вижте също "Ден на Освобождението". Какви са новите всеобхватни мита, които Тръмп иска да наложи на "всички страни"

По-рано американският президент наложи мита върху вноса на алуминий, стомана и автомобили, както и нови мита върху стоките от Китай, Канада и Мексико.

Той казва, че мерките са нужни, за да за да се защити местната американска икономика от нелоялна глобална конкуренция, както и за да служат като разменна монета за по-добри търговски условия за САЩ.

Какви са конкретните мита сега

В сряда Тръмп обяви, че за САЩ започва нова "златна ера". По думите му денят представлява "Ден на Освобождението" за САЩ, след който вътрешното американско производство ще бъде "преродено".

"2 април ще бъде запомнен завинаги като деня, в който американската индустрия беше преродена, деня, в който съдбата на Америка беше възвърната, и деня, в който започнахме да правим Америка отново богата", каза Тръмп.

Той представи и диаграма, в която бяха изброени всички реципрочни мита. Те включват:

  • 20% за стоки от Европейския съюз,
  • 34% за китайски стоки,
  • 46% за японски продукти,
  • 32% за внос от Тайван,
  • 25% за внос от Южна Корея.

Повече от дузина други държави, включително Великобритания, Индия, Бразилия и Швейцария, също бяха изброени в списъка.

Отделно от това беше съобщено, че за всички държави влиза базова ставка от 10%.

Експерти обаче вече предупредиха, че новите такси може да имат обратния ефект от желания от Тръмп. Митата върху вноса са подобни на данъците - те трябва да бъдат плащани от компанията, извършваща вноса - в случая компаниите в САЩ.

Много е вероятно те да не поемат изцяло за своя сметка оскъпяването на продукта, а просто да го прехвърлят на крайния потребител, което ще доведе до покачване на цените, а оттам и до инфлация, казаха икономисти.

Какъв ще е отговорът на ЕС

Само часове след речта на Тръмп, в която представи новите мита, последва остра реакция на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Тя разкритикува действията на американския президент като" сериозен удар по световната икономика" и добави, че ЕС е готов да отговори с ответни мерки, ако преговорите се окажат без резултат.

"Дълбоко съжалявам за този избор. Ще се задълбочи спиралата на несигурността и ще се надигне последващ протекционизъм. Последствията ще са катастрофални за милиони хора по света и за най-уязвимите държави, към които са насочени най-високите мита - точно обратното на това, което искахме да постигнем", каза Фон дер Лайен.

"Тръмп може да нарича това "ден на свободата", но от гледна точка на перспективите за средностатистическия човек е по-вероятно това да се окаже "ден на инфлацията", каза и председателят на Комисията по международната търговия на Европейския парламент Бернд Ланге.

Откакто се върна в Белия дом, Тръмп разчита на митата като на основен лост за политическо въздействие, както правеше и при първия си мандат.

Преди новите мерки от сряда той наложи мита на вноса на изделията от алуминий и стомана, обложи с 25% вноса на автомобили и авточасти, въведе такси за абсолютно всички стоки от Китай и взе на мушка и съседите Канада и Мексико.

Митата за леките коли удрят най-тежко Европа и германския пазар.

Вижте също Какво е фентанил - наркотикът, който Тръмп посочи сред причините за търговската война с Мексико, Канада и Китай