Защо ТикТок планира да прекрати дейността си в САЩ

Телефон с логото на ТикТок на фона на американското и китайското знаме

ТикТок планира да прекрати дейността на приложението си за социални медии в САЩ в неделя. Тогава ще влезе в сила федерална забрана за приложението освен ако не бъде получена отсрочка в последния момент.

Новината идва, след като през април миналата година президентът Джо Байдън подписа закон, според който ByteDance, компанията, която притежава ТикТок, трябва да продаде активите си в САЩ до 19 януари, в противен случай ще бъде забранена в цялата страна. Миналата седмица се състоя и изслушване на компанията пред Върховния съд.

В петък съдът потвърди решението си, а това означава, че до неделя приложението трябва действително да преустанови работата си.

Вижте също Как ТикТок помогна на проруски кандидат да стигне до балотаж за президент на Румъния

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп вече каза, че иска да запази ТикТок. Проблемът е, че се очаква забраната да влезе в сила един ден преди идването му на власт.

Защо САЩ иска да забрани ТикТок

Има няколко причини, поради които САЩ иска да забрани ТикТок.

Директорът на ФБР Крис Рей казва, че платформата представлява риск за националната сигурност на страната. Според него от китайските компании се изисква „да правят каквото иска китайското правителство по отношение на споделянето на информация или да служат като инструмент на китайското правителство“.

Вижте също "Кралят на ТикТок." Кой финансира кампанията на Калин Джорджеску в Румъния

Освен това управлението в Китай има „златна акция“ в ByteDance. Платформата обаче казва, че това не оказва влияние върху дейностите ѝ извън границите на Китай.

Друго опасение на САЩ е, че платформата може да се използва, за да оказва влияние на потребителите, да контролира техните устройства чрез събирането на данни и пристрастяващия алгоритъм, който използва.

ТикТок отрича това.

Законодателите смятат и че китайското правителство, по силата на закон за националното разузнаване от 2017 г., може да принуди ByteDance да сподели данните на потребителите на TikTok. Компанията, от своя страна, казва, че е регистрирана в Калифорния и Делауеър и е обект на американските закони и разпоредби.

Ще спаси ли Доналд Тръмп ТикТок

При предишния си мандат в Белия дом Доналд Тръмп се опита да забрани ТикТок, но с новия мандат идва различна позиция.

Вижте също Кой влиза в бъдещото правителство на Доналд Тръмп

Миналия месец той поиска от Върховния съд да отложи налагането на забраната, за да може бъдещата му администрация да сключи споразумение, което да запази ТикТок в САЩ.

„Самият ТикТок е фантастична платформа“, каза в сряда бъдещият съветник на Тръмп по националната сигурност Майк Уолц пред Fox News. „Ще намерим начин да я запазим, но и да защитим данните на хората“.

През декември Тръмп се срещна и с шефа на ТикТок Шоу Зи Чу. Според Ню Йорк Таймс той дори е получил покана да присъства на встъпването в длъжност на новоизбрания президент.

През последните седмици усилено се говори за това, че платформата в САЩ може все пак да се продаде на американска компания, за да продължи да оперира на пазара. Досега ByteDance казваше, че няма намерение да прави това.

Блумбърг и Уолстрийт Джърнал обаче съобщиха по-рано тази седмица, че Китай обмисля продажба - на Илон Мъск. Той е един от най-близките хора до бъдещия президент на САЩ, като се очаква той да участва в новосъздаденото Министерство на правителствената ефективност.

Какво ще се случи

Ако приложението бъде забранено, потребителите, които го имат на телефоните си, на теория все още ще могат да го използват.

Your browser doesn’t support HTML5

Докъде може да стигне властта на Илон Мъск

Заради забраната платформата ще бъде премахната от магазините за приложения като тези, управлявани от Apple и Google. Ако те разпространяват или актуализират ТикТок, федералното правителство може да им наложи санкции. На интернет хостинг компаниите също ще бъде забранено да помагат за разпространението или поддръжката на ТикТок.

Пред Ройтерс хора, запознати със случая и пожелали анонимност, казват, че ТикТок планира да спре достъпа до приложението изцяло. Така хората, които го отварят, ще виждат съобщение, насочващо ги към уебсайт с информация за забраната.

„По същество платформата се изключва“, каза адвокатът на ТикТок Ноел Франциско пред Върховния съд на САЩ миналата седмица.

Компанията казва, че изключването на ТикТок в САЩ може да я направи недостъпна за потребителите и в много други държави. Причината е, че стотици доставчици на услуги в САЩ помагат за предоставянето на платформата на потребителите на ТикТок по целия свят.

Вижте също Твърде близо до Белия дом. Кой е Илон Мъск, който взе да се меси в Европа след избирането на Тръмп