Телеграм вече ще предоставя на служби за сигурност телефонните номера и IP адресите на свои потребители, ако исканията им са основателни. Това обяви в понеделник създателят на компанията Павел Дуров, който е с повдигнати криминални обвинения във Франция.
Той беше арестуван на парижкото летище Льо Бурже на 24 август. Четири дни по-късно френската прокуратура повдигна обвинения срещу него. Основната част от тях се фокусират върху това, че с помощта на Телеграм се извършват тежки престъпления, а администрацията на платформата отказва да сътрудничи на френските власти.
Дуров беше освободен под гаранция от 5,5 милиона евро. На бизнесмена е забранено да напуска Франция. Той е длъжен да се явява в полицейското управление два пъти седмично.
Вижте също Павел Дуров и първият милион. Кой е човекът, създал ТелеграмВ първото си изявление след ареста Дуров нарече обвиненията срещу него "неочаквани", а самата ситуация "изненадваща", тъй като "Телеграм има официален представител в Европейския съюз, който отговаря на заявки".
На 23 септември той публикува в Телеграм ново свое изявление, в което се казва, че платформата е променила условията си за ползване и политиката си за поверителност.
"Изяснихме, че IP адресите и телефонните номера на тези, които нарушават нашите правила, могат да бъдат разкрити на съответните органи в отговор на легитимни правни искания", написа Дуров.
По думите му през последните седмици специален екип от модератори в компанията му е използвал изкуствен интелект, за да "направи търсачката в Телеграм много по-безопасна": "Цялото проблемно съдържание, което идентифицирахме в търсачката, вече не е достъпно."
Френските прокурори обвиняват 39-годишния Дуров в съучастие в разрешаване на трафик на наркотици и споделяне на сексуални изображения на деца в Телеграм, както и в отказ да сподели документи, изисквани от властите, разследващи незаконна дейност в приложението.
Миналата седмица Националният координационен център за киберсигурност на Украйна забрани използването на Телеграм за държавни служители, военен персонал и служители на ключова инфраструктура, позовавайки се на проблеми със сигурността. От февруари 2022 г. Украйна се съпротивлява срещу непредизвиканата руска инвазия.
Your browser doesn’t support HTML5