Името ѝ е синоним за необозримо въображение. Въпреки това първата си голяма самостоятелна изложба прави на 75 години. Не брои картините си, както не брои и вдишванията си. За нея изкуството не е само професия – то е естествено състояние, магия, която превръща мислите в образи и ги изпраща към нови галактики.
На 3 декември Софийската градска художествена галерия (СГХГ) откри изложба с произведения на Текла Алексиева. Тя е под наслов „Енциклопедия на необозримото“ и е подготвена от кураторите Даниела Радева и Любен Домозетски. Изложбата ще продължи до 2 февруари 2025 г.
„За мен рисуването е естествено състояние, както дишането. Никога в живота си не съм си правила равносметка защо и какво съм нарисувала“, каза Алексиева на откриването ѝ, цитирана от БТА. „Нямам нито една подписана картина, не помня и дати. Не съм си броила творенията, както не съм си броила вдишванията и издишванията“.
През ноември художничката навърши 80 години. СГХГ е единствената музейна институция, притежаваща нейни картини, и отбеляза годишнината ѝ с изложба.
Текла Алексиева е родена на 2 ноември 1944 г. в София. Завършва Националната художествена академия „Н. Павлович“, където учи монументално-декоративна живопис под ръководството на проф. Гочо Богданов. След завършването си тя работи в широк спектър от жанрове – живопис, монументални стенописи, илюстрации, гоблени, печати и дори анимация.
„Рисуването е моята професия, професия като много други, но с една разлика – тя е удоволствие, човек би казал. Значи това е хоби! Ами нещо такова излиза. Това е благодат“, казва тя в интервю за портала за култура Tetradkata.com.
Важен момент от живота и изкуството на Алексиева са илюстрациите ѝ за научно-фантастичната поредица „Библиотека Галактика“.
Между 1979 и 1989 г. тя създава над сто корици за поредицата на варненското издателство „Георги Бакалов“. Тези илюстрации се превръщат в културен феномен заради способността им да предават духа на научната фантастика.
„Чакахме с нетърпение всяка следваща малка книжка и заради кориците на Текла Алексиева. Причудливи, вълнуващи, провокиращи, красиви… Не можеше и да си помислиш, че са рисувани от друг художник“, пише Виолета Цветкова в портал „Култура“.
Алексиева казва, че процесът по създаването на тези корици е органичен и интуитивен. „Грабвам молива и листа и започвам да рисувам това, което е в мислите ми. Трудно е да се предвиди колко време ще отнеме реализирането на една идея“, разказва художничката пред бТВ.
През 80-те години Алексиева илюстрира кориците на поредицата „Еко“ и библиотека „България“. Един от интересните ѝ проекти е пощенска марка с образа на Баба Марта, реализирана през 1996 г. – първият опит да се предаде митологичният, а не фолклорният аспект на този образ.
Тя също така участва в културни инициативи на клубовете по научна фантастика и в дейността на Клуба на българските художници-фантасти „Васил Иванов“.
Алексиева има много награди от изложби на илюстрации. На нея е посветен и филм, излъчен по БНТ през 1985 г.
Въпреки своята популярност, първата си самостоятелна изложба в галерия за съвременно изкуство Алексиева прави, когато е на 75 години. Това се случва през 2019 г. по покана на галерия Сариев, Пловдив.
През 2022 г. тя участва в съвместни изложби с Искра Благоева, озаглавени „WE COULD BE HEROS“ и „NEVER ROBERTA“.
Освен с художествено изкуство Алексиева се занимава и с писане. Първата ѝ стихосбирка е „Неусетно“, а втората - „Дълги сенки“.
През декември тази година излезе и първият том от поредицата „100 приказки“ („Миранда“), озаглавен „Откраднатият лик и други приказки“, илюстриран от Алексиева и Галя Чунтова. Една от приказките в него също е дело на Алексиева.
Тази идея е на повече от 30 години. През 90-те години с това се захваща мъжът ѝ Жеко Алексиев, „но поради конюнктурата на деветдесетте години работата приключи безславно“, казва тя.
"Но както става в приказките – орисниците били казали, че едно издателство ще целуне идеята и тя ще се събуди. Изминаха орисаните трийсет години и Идеята отвори страници в този първи том на поредицата „100 приказки“, който, надявам се, да четете с удоволствие, очаквайки следващия", казва Алексиева пред "Култура".
Вижте също "Син на много култури". Мигел Бонфоа, който с книгите си се бори с късата памет на нациите