Какво променят танците, ако започнеш след 60

Участници в уроците по бални танци в инициативата "Аз съм тук". На преден план е Росица Зографова

Има начин да остаряваш в компания, с музика и емоция. Надежда Дичева е сигурна в това и затова предлага нещо конкретно на хората над 60 години – уроци по танци.

Денят е сряда, часът – малко след 11. В залата за танци звучи My Way на Франк Синатра. По-точно нейна версия. Чува се тихият звук от движение на обувки по паркета. Десетина души танцуват валс.

На пръв поглед изглежда като обичаен урок по танци, но в този има нещо необикновено – всички танцьори са на възраст над 60 години. Малко от тях имат предишен опит в танците, повечето танцуват само от няколко месеца. Но лицата им грейват в момента, в който влязат в залата.

Една от тях е Росица Зографова. Включила се е в групата по бални и латино танци преди по-малко от два месеца, но вече трудно си представя да остане без уроците.

“Чувствам зареждане, чувствам как настроението ми се повишава. Запълва ми една потребност да общувам с нови хора”, казва тя на тръгване след последния урок за годината.

Наскоро се е пенсионирала и редовните ѝ контакти с хора са намалели.

“Човек точно заради това има спад в настроението на моменти. Децата са големи, те си имат своите ангажименти”, казва тя. “И трябва да намерим с какво да запълним този вакуум от емоция, която ни кара да се радваме на живота и да търсим хубави моменти.”

Тя намира точно това в танците.

Всъщност това не са обикновени уроци. Те са специално създадени за хора над 60 години от група професионални танцьори. Целта им е да направят изкуството по-достъпно за възрастни хора и по този начин да се борят със социалното отпадане и самотата, които често съпътстват остаряването.

Инициативата се казва “Аз съм тук”, а нейна създателка е Надежда Дичева, танцьорка и хореографка. Заема се с това, защото вижда проблем в отношението към възрастните хора в България и към остаряването изобщо. Не трябва да е така, както е в момента, смята тя.

“Човек, като се движи, живее”

В съседната зала урокът е по народни танци. Сред танцьорите е Стефка Гюзелева. Тя е на 85 години и казва, че е най-възрастната в групата. Танцувала е като ученичка и студентка, а когато в началото на годината научава за уроците, се записва без колебание. И казва, че много ѝ харесва.

“Първо е движението. Човек, като се движи, живее. Другото е социалният контакт”, казва тя и маха на друга жена, която тъкмо си тръгва от залата.

Урок по народни танци. В средата е Стефка Гюзелева

“Виждате колко много хора се събираме. Единият каже нещо, другият… излизаме на кафе след това. Да тръгнеш нанякъде, да се облечеш [за излизане]. За мен е много. Защото иначе съм сама. Цял ден съм сама…”

Подобно нещо разказва и Марина Василева, друга участничка в групите по танци.

“Аз съм социален човек и обичам да бъда в социална среда. Не искам остатъкът от живота ми да мине между печката и мивката. Затова съм тук”, казва тя. “Въпросът е да бъдем сред хора, да се чувстваме полезни за себе си, за да бъдем полезни и на другите.”

Докато говорим, до вратата вече се е събрала група.

“Моите приятелки тръгват”, казва забързано Пенка Христова и им маха да я почакат за минута.

Тя се е записала на уроците по танци благодарение на тях.

“След двугодишно затваряне заради боледуване, моите приятелки успяха да ме измъкнат от вкъщи и да ме включат в този клуб”, казва тя. “И така промениха моя живот. Отпечатъкът е невероятен.”

На въпрос какъв би бил животът им без танците, отговорите идват един след друг – “затворен”,“скучен”, “сив”.

Да остаряваш в България

Социалната изолация и самотата често съпътстват пенсионирането и остаряването. Те имат отрицателно въздействие не само върху психическото, но и върху физическото здраве. Според Световната здравна организация (СЗО) тяхното влияние може да се сравнява с това на пушенето, затлъстяването и липсата на физическа активност.

Няма оценки какъв дял от възрастните хора по света са засегнати, но в някои държави, за които има данни, един на всеки трима казва, че се чувства самотен. За България такива проучвания няма.

Но много възрастни хора в страната също се сблъскват с този и много други проблеми.

“Да остаряваш в България е едно сериозно предизвикателство”, казва създателката на инициативата Надежда Дичева. Според нея за това допринася “нагласата на всички ни – не само на институционално ниво, а изобщо в обществото”.

Много лесно поставяме хората в категорията “възрастни”. И сякаш този човек няма вече потенциал, няма желания, няма нужди.
Надежда Дичева

“Много лесно поставяме хората в категорията “възрастни”. И сякаш този човек няма вече потенциал, няма желания, няма нужди, или те не са важни, защото, видиш ли, той е остарял”, казва тя. И добавя, че не трябва да бъде така.

Проектът, който тя започва и осъществява заедно със свои колеги танцьори и хореографи, си поставя за цел да направи уроците по танци достъпни за хора между 60 и 85 години във всяко отношение – мястото да е удобно, времето, по което се провеждат часовете, също. Материалът да е съобразен с възможностите на участниците, а цената да не е непосилна.

За целта тя кандидатства и получава финансиране от Национален фонд “Култура”, което прави възможно в първото издание в началото на годината уроците да са безплатни.

Благодарение на спонсори за втория курс в края на 2024 г. таксата е минимална. А надеждата на организаторите е да намерят подкрепа от спонсори, за да продължат уроците и през 2025 г. и да са финансово достъпни за повече хора.

Промяна в средата

В рамките на проекта се предлагат три вида уроци – по оздравителна гимнастика, по латино и бални танци и по народни танци. Уроците са пригодени към възможностите на участниците, а часовете се водят от професионални танцьори.

“Всеки от тях води различни битки. Ние се опитваме да направим така, че да усетят и нашата подкрепа и чрез изкуството да успеят да си отдъхнат”, казва Михаела Павлова, която води часовете по латино и бални танци.

За нея е важно да се разчупи погрешното схващане, че възрастта сама по себе си е пречка за хората да правят това, което обичат.

“Чрез танците те успяха да си повярват”, казва тя. “Тук в часовете работим на психологическо ниво: “Аз мога да го направя. Да, аз съм на дадена възраст, но това не ме спира да правя нещата, които обичам, които харесвам и не бива да се затварям вкъщи, защото постоянно чувам около себе си, че съм много възрастен.”

Участничка в уроците по народни танци

Десислава Крумова, която води часовете по народни танци, забелязва как уроците сближават хората и създават приятелства.

“Много от хората, които идват при нас, в началото, казват: “Ние вече сме забравени, внуците много рядко идват. Дъщеря ми, синът ми живеят в чужбина, аз съм сам тук”, казва тя. Но чрез танците се създават нови социални контакти.

“Сега вече са приятели помежду си, търсят се един друг и им е приятно.”

Една от целите на проекта е да промени средата за възрастните хора и да им даде възможност за изява, казва създателката му Надежда Дичева.

“Ако средата те кара да се смалиш и да влезеш в някакъв калъп, в който ти е оставено едно малко местенце, в което ти щеш – не щеш трябва да се разположиш, то тогава е много трудно да продължиш да браниш себе си и да бъдеш себе си”, казва тя.

Няма причина след 60 ти да не си физически активен, социално и емоционално активен.
Надежда Дичева

“Но ако средата е така устроена, няма причина след 60 ти да не си физически активен, социално и емоционално активен. Да, ти се променяш, но не спираш да си себе си.”

Заедно с Дичева зад инициативата стоят преподавателите по танци София Георгиева, Михаела Павлова, Десислава Крумова, по-рано и Стефан Витанов и Дорина Стоянова, консултантите Петър Петров (кинезитерапевт) и Красимира Димитрова (социален работник) и координаторката Вася Попова.

Your browser doesn’t support HTML5

"Прави ги красиви и силни". Защо дядо Върби на 80 още преподава плуване