Служебното правителство удължи срока за обществено обсъждане по проекта за нов Закон за съдебната власт (ЗСВ) с 20 дни - до 7 май, съобщиха от Министерството на правосъдието. Първоначално определеният срок изтичаше на 15 април.
Удължаването означава, че ще се забави и окончателното приемане на реформите в съдебната система, които бяха приети с промените в конституцията. Те засягат, например, свиването на ролята на главния прокурор и преструктурирането на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Вижте също "Най-лошият вариант". Какво ще се случи със съдебната реформа, борбата с корупцията и службитеПрез май обаче Народното събрание ще излезе в отпуск заради предстоящите на 9 юни парламентарни и европейски избори. Това означава, че евентуалното приемане на новия ЗСВ ще се случи най-рано през лятото. Проектът беше разработен от екипа на бившия правосъден министър Атанас Славов и беше сред основните приоритети на подалото оставка правителство на Николай Денков.
В понеделник от правосъдното министерство съобщиха, че удължаването на срока се налага заради множество предложения за корекции в проекта, получени от съдебните органи и съсловните организации на магистратите. От миналата седмица министерството се ръководи новия служебен министър Мария Павлова, която досега беше заместничка на временния главен прокурор Борислав Сарафов.
Промените в Закона за съдебната власт са необходими, за да бъдат регламентирани нововъведенията, прокарани с конституционната поправка, прокарана от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС през декември 2023 г. Основно те предвиждат разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на два отделни органа - един за съдиите и един за прокурорите и следователите.
Сред въпросите, които ЗСВ трябва попадат следните неща:
- правомощия на новите Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет;
- нови изисквания при избора на членовете на двата съвета;
- преформулиране на правомощията на прокуратурата и свиване на ролята на главния прокурор;
- подобряване на конкурсите за повишение на магистрати и на процедурите за тяхното наказване;
- ограничаване на практиката за командироване на магистрати чрез заобикаляне на конкурсите за повишение;
- нови изисквания за избор на главен съдебен инспектор и подчинените му инспектори.
Първото обществено обсъждане по новите текстове се проведе на 26 март. Предстои проектът за нов Закон за съдебната власт да бъде внесен в парламента, но преди това той може да бъде преработен от новия ръководен екип в правосъдното министерство.
Вижте също "Вървят в синхрон". Докъде ще стигне политическата близост на ГЕРБ и ДПС