Съдийската колегия на Висшия съдебен свет (ВСС) да заеме ясна позиция и да вземе конкретни мерки във връзка със заплахите срещу съдия Владислава Цариградска.
За това призова Съюзът на съдиите в България (ССБ) в писмо, изпратено до ВСС в четвъртък.
Новината идва, след като в началото на годината заплахите срещу Цариградска зачестиха на фона на разследването за убийството на Мартин Божанов - Нотариуса и разкритията ѝ за неговата предполагаема престъпна група. Цариградска е получавала такива и преди смъртта му.
В писмото си ССБ призовава Съдийската колегия на ВСС:
- да изрази ясна позиция, разпространена в националните електронни медии, която да отразява значимостта на атаките на групата на убития Мартин Божанов;
- да създаде процедура с конкретна комуникационна стратегия и срокове за сезиране на органите, по която в бъдеще при подобни случаи да бъдат подкрепени засегнатите магистрати;
- да предложи конкретни мерки, с които, без да се засяга независимостта на разследването, да се осигури спокойствие на засетгнатите магистрати да изпълняват професионалните си задължения, докато това разследване тече;
- да съобщи дали ще предприеме действия за образуване на дисциплинарни производства срещу магистрати, за които е известно или има съмнение, че са действали заедно с групата на Нотариуса.
Цариградска и съдия Цветко Лазаров от Софийския апелативен съд още през 2020 г. казаха пред Висшия съдебен съвет (ВСС), че са били заплашвани от Нотариуса във връзка с разглеждани от тях дела. По това време Цариградска стана мишена на клеветническа кампания от таблоидни сайтове.
Едва след убийството на Нотариуса в началото на годината прокуратурата се активизира, а парламентът и ВСС започнаха да проучват контактите на Божанов в съдебната система. По-късно за заплахите беше задържан психически неуравновесен човек, известен на службите с прякора "Червения пират". Цариградска оспори това и предположи, че той е изпълнявал нечия поръчка. Заподозреният беше принудително настанен в психиатрия.
Вижте също Когато редът изисква да те пази хищник. Как едно писмо на съдия Цариградска разкрива правосъдието