Спирането на избора на Сарафов мина на първо четене в парламента

Временно изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов (в средата)

Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта, които целят спиране на избора на временния главен прокурор Борислав Сарафов за титуляр на поста. И трите предложения по темата - на "Възраждане", ПП-ДБ и ИТН - бяха приети с голямо мнозинство в сряда.

Новината идва, след като ден по-рано законовите промени бяха приети от правната комисия в парламента.

Вижте също Нови условия за избор. Какво предвижда законопроектът на ПП-ДБ, насочен срещу Сарафов и Чолаков

Мандатът на сегашния състав на ВСС изтече преди повече от 2 години. Въпреки това той започна процедура за избор на нов главен прокурор. В нея единствен кандидат е Борислав Сарафов, който преди беше заместник на Иван Гешев, а сега временно изпълнява длъжността му.

Парламентът има точно седмица, за да приеме законодателството преди ВСС да гласува на 16 януари кандидатурата на Сарафов.

В сряда законопроектите по темата на ПП-ДБ и ИТН бяха приети единодушно и без "против" и "въздържал се" от общо 222 депутати. Предложенията на "Възраждане" бяха подкрепени от 193 депутати, а 28 депутати от ДПС - Ново начало гласуваха "против".

Хамид Хамид от ДПС - Ново начало каза, че подкрепата на формацията му е само принципна и те ще внесат промени в текстовете между първото и второто четене. Той каза, например, че партията на Делян Пеевски не е съгласна с една от основните цели на законопроектите - да не позволят на ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор.

По думите на Хамид Конституцията и законодателят не са предвидили ограничен мандат за ВСС и мандатът на членовете може да е изтекъл, но не и този на органа.

"Ако позволим на ВСС - освен че е с изтекъл мандат, освен ниското доверие, което има през последните години и в нарушение на все още действащи текстове от Конституцията, ако позволим да избере нов главен прокурор и нов председател на Върховния административен съд, означава да приемем един изцяло политизиран избор", каза от своя страна Атанас Славов от ПП-ДБ.

"В момента в професионалната квота на ВСС имаме нарушен баланс - политическата квота в съвета има превес", добави той.

По-рано през декември Конституционният съд (КС) отказа да да отговори на въпроса дали състав на ВСС с изтекъл мандат може да избира тримата големи в съдебната власт - главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища.

Това дава зелена светлина настоящите съдебни кадровици да продължат с процедурата за избор на нов ръководител на държавното обвинение, в която единствен кандидат е временно назначеният на поста Борислав Сарафов. Изслушването му и гласуването на кандидатурата му са насрочени за 16 януари.

Това се случва въпреки серията от публични разкрития за необяснимо високи доходи на сина и бившата съпруга на Сарафов, които той не коментира. Той от години е обвиняван и в зависимости спрямо ГЕРБ и санкционирания за корупция Делян Пеевски.

Вижте също "Деветото джудже". Кой е Борислав Сарафов, който минава от катарзис в катарзис