Някои се измъкват от бетонните коридори на сирийския затвор, все едно се изправят от гроб. Други плачат, докато прегръщат отдавна невиждани роднини. Трети са още сами, но ликуват от радост – спасени са от място, кръстено от хората "човешка кланица".
Такава е картината при освобождаването на затворниците от "Сайдная" – комплекс, който се управлява от военните северно от Дамаск, в който в продължение на години са държани, измъчвани и екзекутирани десетки хиляди.
Падането на сирийския диктатор Башар Асад доведе до разкрития за жестокостта на службите за вътрешна сигурност на страната.
Фактите тепърва ще излизат наяве. Засега са известни само стари изследвания, правени в чужбина. Например това – че между 2011 г. и 2018 г. повече от 30 000 затворници са били екзекутирани или са загинали от глад, медицинска небрежност или изтезания, казва Сирийският център за наблюдение на човешките права, базиран в Лондон.
В Сирия има и много други затвори, но "Сайдная" е особен. Там първоначално са затваряни предполагаеми ислямски екстремисти, а по-късно – политически затворници или всички, които се смятат за заплаха за режима на Асад, казва Филип Лутер, ръководител на изследователския отдел на Амнести интернешънъл.
След като Башар Асад избяга в Русия, бойците разбиха вратите на затвора, освободиха хората и разкриха ужасяващи подробности за това какво е ставало вътре.
"Не ми е известно проектирането или функционирането на затвора "Сайдная" да е било ръководено или вдъхновено от външни субекти като Иран или Русия", каза Лутер пред Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL).
"Затворът изглежда е отговарял на конкретните цели на сирийските власти в областта на сигурността", добави той.
В часовете след разбиването на вратите на затвора хиляди хора се стекоха към сградата, много от които търсеха новини за свои роднини.
На други видеозаписи, чиято достоверност е проверена от RFE/RL, се вижда как хора, някои от които изглеждат като бойци, преглеждат административни досиета, докато десетки мъже се тълпят по коридорите на комплекса и празнуват освобождаването си.
Има записи, на които се виждат затворници на първия етаж на комплекса. Изглеждат объркани и очевидно не разбират, че са освободени.
"Не се страхувайте! Режимът падна! Не се страхувайте! Вие сте свободни", казва човек, който снима едно от видеата. "Излизай, дядо. Благодаря на Бога, че си в безопасност! Ти си свободен".
"Не съм ял бисквита от 9 години", казва радостно мъж, докато храни и друг затворник.
От години има слухове, че този комплекс съдържа огромни подземни помещения. Затова на място идват хора с техника за разрушаване. Хуманитарната организация "Белите каски" осигурява чукове за разбиване на бетонните стени и подове.
На 9 декември групата съобщи, че не е открила никакви "неотворени или скрити зони в обекта".
През 2017 г. Държавният департамент на САЩ публично обвини сирийското правителство, че е изградило крематориум в "Сайдная", а служители на затвора са убивали до 50 души дневно, главно чрез обесване, като телата са били хвърляни в масов гроб.
Представители на САЩ обвиниха Сирия, че очевидно извършва убийствата с "безусловната подкрепа на Русия и Иран". По-късно официалните лица уточниха, че няма доказателства Русия или Иран да са замесени в крематориума.
"Това е от затвора "Сайдная". Това е храната, която сервират. Това са килиите", разказва мъж във видео, докато снима вътрешността на затвора. "Хранят ги със зеле."
Освободени хора, техни роднини и активисти съобщават, че някои затворници са държани в "Сайдная" от години, дори десетилетия. Масово разпространяван видеоклип, чиято достоверност RFE/RL не може да провери по независим начин, твърди, че показва мъж, който не може да говори и който е държан в затвора в продължение на 13 години.
Затворници бяха освободени и от други затвори в Дамаск, както в и други градове.
"Десет години в затвора! Десет години!", крещи един от новоосвободените затворници на 8 декември, докато тълпа мъже тича покрай Министерството на енергетиката в Дамаск.
В едно от видеата, които масово се споделят в социалните мрежи, се вижда неназована жена. Твърди се, че тя е прекарала години в различни сирийски затвори. Жената плаче, докато се събира с двете си малки деца.
Рияд Авлар е прекарал 12 години в затвора, а сега е съосновател на базираната в Турция Асоциация на задържаните и изчезналите в затвора "Сайдная". Той сравнява съоръжението с това, което е чел за затворите в Северна Корея.
"Това, което хората трябва да разберат, е, че режимът на Асад е като на Хитлер, като нацистите. Абсолютно толкова лош", каза Авлар пред RFE/RL.
Your browser doesn’t support HTML5